Nedávný hack sociální sítě Twitter, při kterém byly zneužity uživatelské účty mnoha známých lidí a firem v čele s Elonem Muskem, Billem Gatesem, Jeffem Bezosem, politikem Joem Bidenem či burzami Coinbase a Binance, naplno odhalil slabiny současných centralizovaných sociálních síti.
Ve stejnou dobu dovádí na Facebooku virus, který skrz duplikáty profilů nic netušící uživatele propaguje podvodnou investici, při které mohou přijít oklamáni lidé o nemalé životní úspory. Tento virus podobně jako hack na Twitteru zneužívá kryptoměna jako prostředek pro propagaci lehkého zbohatnutí, čemuž bohužel mnoho osob stále dokáže nalétal.
V reakci na hack Twitteru se pokusil navrhnout možné řešení zabezpečení účtů Charles Hoskinson stojící na čele kryptoměny Cardano. Šéf společnosti IOHK řekl, že proces, v jehož rámci by se mohla implementovat do Twitteru jejich technologie by nebyl komplikovaný a ani nákladný, protože by od Twitteru bylo požadováno jen proplacení nákladů. Uživatelům této sociální sítě by však díky tomu byla nabídnuta výrazně vyšší míra zabezpečení účtu, protože zveřejnit jakýkoliv „tweet“ v případě aktivace takového bezpečnostního prvku by nebylo možné bez použití privátního klíče.
Ohledně této možnosti jsem mluvil s ambasadorem Cardano pro Českou republiku Jaromíremem Tesařem, kterému jsem položil několik otázek.
Ahoj Jaromíre. Můžeš vysvětlit našim čtenářům, jakou technologii by vlastně chtěl Charles použít?
Digitální podpisy není nic nového a umíme to již několik desetiletí. Charles Twitteru navrhnul použít jejich řešení Atala Prism, které je určené na práci s digitální identitou. Pointa je taková, že pokud je člověk schopen bezpečně si uložit passphrase pro peněženku, bude schopen toho samého také v rámci své identity.
IOHK má řešení, které představilo na virtuálním Cardano Shelley Summitu a které bude jedním ze stavebních kamenů Cardano blockchainu. Už nyní si můžete do mobilního telefonu nahrát aplikaci a řešení si vyzkoušet. Charles Jackovi navrhnul, že mu za cenu nákladů řešení dodá v relativně krátké době a Twitter jako takový ani nepotřebuje značné změny jak v UI, tak v byznys modelu. Řešení je plně kompatibilní s běžnými standardy, které se v prostředí internetu používají.
Pokud se ptáte, proč je na to potřebný blockchain, tak ten může celému řešení dodat časová razítka, nezměnitelnost historie a schopnost lehce zprávy auditovat. Autor tweetů tak nemůže popřít, že něco nepodepsal, nebo tvrdit, že se něco stalo v jiný okamžik nebo v jiném pořadí.
Jack Dorsey (zakladatel a CEO Twitteru) v minulosti naznačil, že by chtěl, aby jeho platforma směřovala decentralizovaným směrem. Ukazuje se, že centralizované sociální sítě jsou stále náchylnější na útoky …
Hack Twitteru poukázal na slabost centralizovaných řešení. Jakmile se hackeři dostanou do systému, mají nad ním plnou kontrolu a mohou si dělat co chtějí. Kdyby se použilo řešení, které Charles navrhnul, hackeři by měli jednoduše smůlu, neboť i kdyby se jim podobný hack podařil znovu, privátní klíče uživatelů by k dispozici neměli. Nemohli by tak tweetům dodat potřebné podpisy.
Dorsey je známý jako velký fanoušek Bitcoinu. K altcoinům se ale zatím nevyjadřuje. Není mi známo, že by někdy zmínil Cardano. Je tedy reálné, že by takovou nabídku od Hoskinsona přijal?
Nemyslím si, že Jack nabídky využije. Nicméně bylo by pěkné vidět, že se nad tím alespoň zamyslí a nějaké podobné řešení dodá. Zatím klidně bez blockchainu. Díky těmto hackům si lidé budou postupně uvědomovat, že centralizace je obecně zastaralý koncept a existuje alternativa, která jim vrací zpět moc a kontrolu nad svými daty a majetkem. A nemusíme se stále bavit o blockchainu. Spousty věcí se dá docílit i bez něj a Twitter ho nutně nepotřebuje k tomu, aby fungoval lépe.
My ale vlastně dnes nevíme, jaký vliv budou mít decentralizované služby a jestli nezměnitelnost historie nebude za 10 let nový standard vyžadovaný třeba také v rámci sociálních sítí. Nové decentralizované banky a DeFi se nejspíš bez blockchainu neobejdou a to je pro blockchain platformy dobře. Decentralizovaná identita bude další malý krok v celé decentralizované revoluci. Cardano už řešení má a pokud ho nevyužije Twitter, najdou se další platformy a DeFi projekty, které ho rádi integrují do svých služeb.
Jaromíre, děkuji za tvé odpovědi k tomuto aktuálnímu tématu.
Přečtěte si i náš rozhovor o stakingu na Cardano po dlhoočakávaném spuštění mainnetu:
https://www.kryptonovinky.sk/rozhovor-ako-na-staking-kryptomeny-cardano-ada-oddnes-moze-kazdy/