Hashrate Ethereum, tedy celková výpočetní síla vynaložená na těžbu této kryptoměny, dosáhla 20-měsíční maximum. To je při současném růstu ceny pozitivní signál naznačující, že tento trend by mohl pokračovat.
Podobně jako v případě Bitcoinu, i u Ethereum platí, že čím je hashrate vyšší, tím je síť bezpečnější. Zároveň to naznačuje, že těžaři zvyšují své úsilí o vytěžení nových Etherů, protože předpokládají další růst jejich hodnoty.
Společnost Glassnode uvedla, že růst hashrate Ethereum pravděpodobně pohání především výrazně rostoucí trend zájmu o decentralizované financování (DeFi). Ethereum v tomto sektoru hraje významnou roli, protože je blockchainem, na kterém je postaveno několik významných DeFi projektů.
Faktorem, který vedle toho ovlivňuje nárůst hashrate, je rostoucí počet transakcí v síti. Ta se totiž stává přetíženější, což vede k vyšším poplatkům za jejich realizaci. A tyto poplatky jsou placené právě těžařům.
Jejich příjmy z poplatků za poslední dva měsíce výrazně stouply a dosáhly historicky nejvyššhoí nárůstu o 18% (30 denní klouzavý průměr). Zajímavé také je, že za poplatky v síti Ethereum se aktuálně platí výrazně více než u Bitcoinu – jde o více než jeden milion dolarů denně.
Zda jsou to pro Ethereum dobré zprávy, nebo ne, to je zatím předmětem diskuse. Zatímco jedna strana tvrdí, že vyšší poplatky za transakce jsou negativní, jelikož demotivují lidi k používání této sítě, druhá strana je přesvědčena, že jde o důkaz rostoucího zájmu o Ethereum.
Jisté je, že těžařům Ethereum pomaličku zvoní „umíráček“. Postupným přechodem na generaci Ethereum 2.0 a koncept Proof of Stake totiž jejich role postupně zcela vymizí. Transakce Ethereum by následně měly být mnohem rychlejší a také výrazně levnější.
zdroj: cointelegraph.com