Historická data ukazují, že někteří těžaři bitcoinu začali koncem července prodávat své BTC, což vedlo k prodejnímu tlaku a následnému oslabení Bitcoinu. Ten od poloviny srpna prudce klesl o 13% a od té doby se opět snaží dostat na cenu 12 tisíc dolarů.
Generální ředitel firmy CryptoQuant, která se orientuje na analýzu on-chain transakcí Bitcoinu Ki Young Ju si však myslí, že ani prodejní tlak ze strany těžařů nedokáže být tak silný, aby zastavil nově vznikající bullrun.
Těžaři podle dalšího on-chain analytika a tradera Willyho Wooa tvoří jeden ze dvou hlavních externích zdrojů prodejního tlaku na Bitcoin. ,,Na trhu existují pouze dva nepřekonatelné tlaky na prodej. Prvním jsou těžaři, kteří upravují nabídku a prodávají BTC na trhu, jde o skrytí dat prostřednictvím měnové inflace. Druhým jsou burzy, které zpoplatňují obchodování a prodávají Bitcoin přímo na trhu. „
Těžaři prodávají své Bitcoiny obvykle tehdy, když potřebují pokrýt své náklady. Pokud to dělají ve větší míře, než je jejich standard, dokáže to spustit korekci celého trhu.
Například když od 17. srpna do 5. září klesla cena bitcoinu z 12 486 USD na 9 813 USD, bylo zpozorováno, že mnoho těžařů prodávalo své Bitcoiny, když cinkl cenu 12 000 USD.
Ki Young Ju si myslí, že těžaři však nedokážou obrátit současný býčí trend. Přestože mají sílu vyvolat korekci, nemají na to dostatečnou intenzitu. ,,aktualizace k minerům: Někteří těžaři začali prodávat Bitcoin koncem července, ale myslím si, že z dlouhodobého hlediska neprodali dost Bitcoinů na to, aby zastavili další bullrun,“ uvedl na Twitteru.
Ve prospěch bitcoinu hraje fakt, že těžaři musí mít logický zájem na tom, aby byla cena BTC vyšší a tudíž mohli prodávat své Bitcoiny stále dráž. Otočení trendu a prudký pokles ceny by totiž mohl ohrozit i jejich byznys, protože těžba by v tom případě pro ně už nemusela být rentabilní.
zdroj: cointelegraph.com