Z průzkumu, který si nechala vypracovat společnost Genesis Mining, která patří mezi největší společnosti na světě specializující se na těžbu kryptoměn vyplývá, že značná část Američanů nemá absolutně žádnou představu o tom, co se děje s jejich penězi na bankovním účtu.
CEO této společnosti Marco Stengel v blogovém příspěvku, který publikoval na webu Cryptoslate, upozornil, že až 38% respondentů jejich průzkumu věří v to, že peníze, které vložili na účet v bance, se v bance neustále nacházejí a nemanipuluje se s nimi. Jinak řečeno, že banky musí mít stále v rezervách přesnou výšku vkladů všech jejich klientů.
Ve skutečnosti je to však výrazně jinak a od 15. března 2020 dokonce platí, že FED (Americká centrální banka) povolila snížení minimálních bankovních rezerv na rovnou nulu. Jinak řečeno, že banky mohou aktuálně zacházet se 100% peněz, které do nich vložili její klienti. Tyto peníze tedy využívají k tomu, že je dále investují nebo půjčují. Šéf FEDu Jerome Powell zároveň uvedl, že nulové rezervy pro banky mohou v dohledné době přetrvat.
Mezi důvody, proč banky mají tuto možnost, patří to, že mohou peníze dál investovat a dosahovat tak zisků. Peníze, které banka „vyrobí“ tím, že poskytuje půjčky a investuje, vedou k tomu, že se zvyšuje nabídka peněz v oběhu. Růstem nabídky peněz v oběhu a stimulací toku úvěrů z bank do jiných instituci se tedy podporuje růst ekonomiky.
Takové takzvané frakční rezervní bankovnictví patří mezi nástroje, skrze které FED, čili americká centrální banka, manipuluje s nabídkou peněz a tedy reálnou hodnotou amerického dolaru. V době, kdy ekonomika stagnuje, FED povolí bankám snížení rezervní sazby, aby se do oběhu dostalo více úvěrů. Když naopak chce snížit inflaci, nařídí bankám, aby dělaly přesný opak.
Vážný problém může nastat tehdy, když se z nějakého důvodu rozhodnou lidé začít vybírat své peníze z účtů. Banky je totiž nemají k dispozici. Pokud by v této době (a třeba i dnes) přišly do bank miliony Američanů s požadavkem, že si chtějí vybrat své úspory, banky by jim prostě neměli co dát.
Lidé přesto bankám důvěřují, protože jsou přesvědčeni, že jejich úspory jsou v bankách ve větším bezpečí, jakoby je měli doma „pod polštářem.“
Alternativou jsou samozřejmě kryptoměny, s nimiž, pokud je nemáte na burze, ale na peněžence, ke které máte privátní klíč jen vy, nemůže zacházet nikdo jiný. Zároveň Bitcoin má na rozdíl od amerického dolaru a jiných světových fiatových měn deflační charakter v tom smyslu, že ho nikdy nebude více než 21 milionů.
zdroj: cointelegraph.com