Téma bezpečnosti kryptoměnových burz je po hacku burzy KuCoin, z níž zmizely kryptoměny v hodnotě přes 150 milionů dolarů, opět více než aktuální.
Generální ředitel firmy ByBit Ben Zhou, který patří i mezi spoluzakladatele burzy Binance, v rozhovoru pro Cointelegraph zopakoval, že každá centralizovaná aplikace, kam patří i burzy s kryptoměnami, je již ve své podstatě náchylná k hacknutí. Jejich zabezpečení proto musí být primárním cílem jejích majitelů.
Zhou upozornil, že drtivá většina burz drží značnou část svých kryptoměn (tedy kryptoměn jejich uživatelů) na horkých peněženkách, což vytváří prostor pro jejich krádež. Horké peněženky jsou totiž mnohem náchylnější k hacknutí. „Studené peněženky“ jsou mnohem bezpečnější, protože nejsou připojeny k internetu, avšak jelikož nejsou připojeny k internetu, nelze kryptoměny okamžitě převádět, což je věc, kterou uživatelé burz potřebují.
Investice do bezpečnosti by měly být proto prioritou každého provozovatele burzy. Primární fokus musí mířit na neustálé odhalování zranitelných míst. ,,Jakýkoliv bezpečnostní systém by měl chránit informace ve všech bodech interakce. To znamená, že (burzy) musí chránit i data uživatele od procesu jejich registrace, přihlášení, obchodování, až po jakékoliv jiné výměny informací mezi uživatelem a burzou.“
Zhou doporučuje burzám, aby najímaly nejlepší a renomované bezpečnostní konzultanty, kteří budou neustále realizovat penetrační testování. Rovněž doporučuje bounty programy za odhalování chyb pro tzv. bílé hackery, kteří testují bezpečnost systémů bez nepřiměřených úmyslů.
Riziko hacku centralizovaných burz bude však existovat vždy. Proto na našem webu neustále opakujeme, abyste na burzách nedržely kryptoměny, s nimiž aktuálně neobchodujete. Vystavujete se tím nepřiměřenému riziku.
Viz video o tom, jak správně držet kryptoměny:
zdroj: cointelegraph