Spuštění nové éry Ethereum s názvem Ethereum 2.0 předchází několik testů. Jeden z těch mimořádně významných se realizoval v úterý, ale pocity z něj jsou mírně smíšené.
Název testnetu, o kterém se budeme bavit v tomto článku je Spadina a označován je také pod pojmem „generální zkouška“. Pointou Spadina bylo totiž jakési zkušební spuštění celé sítě postavené na Proof of Stake konsensu na přesně určený časový úsek 72 dny hodin (se startem od 29. září 12.00 UTC).
Vývojáři tvrdí, že šlo pravděpodobně o poslední šanci pro zájemce vyzkoušet si staking na testu, tedy na „nanečisto“ před spuštěním ostré „fáze 0“ Ethereum 2.0 plánované na konec roku.
Dojmy ze spuštění testnetu jsou však mírně rozpačité. Z jedné strany je výbornou zprávou, že se při procesech depozitu vkladů a ani při zvládání realizace bloků neobjevily žádné vážné problémy. Na druhou stranu nepotěšil nízký komunitní zájem o tento testnet. Jak upozornil Cointelegraph v prvních několika kolech validace se do procesu konsensu zapojilo méně než 34% „stakeu“ z počtu přihlášených validátorů, ačkoli se očekávalo, že by mohlo jít až o 80 procent.
Tato nízká míra naznačuje, že mnoho členů komunity, kteří se přihlásili jako validátor pro testnet, se nedokázali zapojit včas, nebo se na to jednoduše „vykašlali“. Vývojáři totiž dospěli k názoru, že zřejmě tak neučinili jednoduše z důvodu, že jde o testnet a v rámci stakingu by nic nevydělali. Staking na testech Ethereum 2.0 totiž neměl potenciál přinést nějaký zisk (například na rozdíl od testnetu éry Shelley u Cardano, který reálně zhodnocoval ADA mince).
Jelikož testnet byl zaměřen hlavně na to, aby se zjistilo, zda se objeví nějaké problémy při procesu spuštění sítě, nízká účast nebyla hlavním problémem. Někteří uživatelé hlásili problémy s Teku, což je jeden z nových klientů, který vstoupil do fáze hlavního testování. Jiní upozorňovali na potenciální problém s přesměrováním portů, protože se zdá, že většina klientů nepoužívá Universal Plus & Play. Tato technologie dynamicky otevírá porty směrovače, aby umožnila přijímání příchozích připojení lokální sítí, což je rozhodující pro sítě peer-to-peer. Jeho absence by mohla způsobit problémy některým méně technicky zdatným uživatelům, kteří nemusí vědět, pokud se manuálně otevírají síťové porty.
Tak či onak, spuštění testnetu Spadina se jeví být jako relativně úspěšné a hlavně stabilní. Do konce roku zbývají tři měsíce a protože Ethereum chce spustit „fázi 0“ ještě v roce 2020, zdá se, že po spuštění tohoto testnetu je dosažení tohoto cíle reálné.
Je třeba zdůraznit, že spuštění „fáze 0“ nebude mít okamžitý dopad na celý ekosystém Ethereum. Proof of Work Ethereum první generace bude nadále fungovat jako dosud, avšak s výjimkou toho, že na Ethereum 2.0 se bude už dát stakovat. Fázi 0 proto označil Afri Shoedon, který patří mezi hlavní testery ETH 2.0, také jen jako „simulovanou testovací fázi“, během níž se bude dát v reálném prostředí sledovat chování uživatelů, kteří se zapojí do stakingu.
Kompletní dokončení celé nové éry Etehreum 2.0 je otázka několika let a přestože optimisté zmiňují už rok 2022, nikdo by určitě nedal ruku do ohně, že se vše do té doby stihne. Ethereum 1.0 a Ethereum 2.0 budou dlouho fungovat takříkajíc vedle sebe.
zdroj: cointelegraph.com