Trh s kryptoměnami se otřásá v novém skandálu, který může mít dopad i na rozmach DeFi projektů. Včera se jako hurikán přehnala krypotměnovými ale i mainstreamovými médii informace o žalobě na šéfa velké kryptoměnové burzy BitMEX Arthura Hayese a jeho kolegů.
Žaloba spočívá v obvinění, že Hayes a další obvinění Benjamin Delo, Samuel Reed a Gregory Dwyer úmyslně ignorovali doporučení, která se měla týkat zavádění opatření proti praní špinavých peněz (AML) na jejich burze. Popravdě řečeno, není to úplně překvapující, protože BitMEX byla dobře známá jako burza, která si vyžadovala v porovnání s jinými konkurenčními platformami extrémně málo informací o zákaznících.
Žaloba je dílem FBI a americké Komise pro komoditní futures (CFTC) a jak informuje několik zdrojů, byla připravována zřejmě delší dobu a velmi důkladně. Hayes a spol. jsou jinak řečeno v opravdu vážných problémech, které mohou vést až k jejich vazbě.
Zdá se, že tyto zprávy měly mírný negativní dopad i na ceny kryptoměn. Bitcoin se propadl v době psaní tohoto článku za posledních 24 hodin o přibližně 3,5%. Až čas však ukáže, do jaké míry bude mít tato obžaloba negativní vliv na celý trh. Výbornou zprávou by bylo, kdyby Bitcoin na kauzu reagoval minimálně, což by podtrhovalo to, že je již dostatečně odolný vůči samotným kauzám, které se dějí na kryptotrhu.
Již v úvodu jsme zmínili, že žaloba může mít negativní vliv i na DeFi, tedy decentralizované financování. Jde samozřejmě v tomto okamžiku jen o spekulaci, ale skutečnost, že si CFTC a FBI posvítila kvůli praní peněz na BitMEX může naznačovat, že v nejbližším období se bude soustředit i na další služby, u kterých se nedodržují zásady KYC – tedy zjišťování informací o zákaznících .
DeFi je bohužel právě tím prostředím, v jehož rámci díky decentralizaci lze pracovat bez poskytování osobních údajů. Problém je to pro ně v tom, že mnohé DeFi projekty nejsou až tak decentralizované jak se může zdát na první pohled. Z nedávné analýzy DeFi Watch totiž vyplynulo, že 12 z 15 největších DeFi projektů jsou stále ve fázi, kdy jejich vývojáři vlastní takzvané „boží klíče“ – jinak řečeno přístupy, v rámci kterých dokáží s těmito projekty neustále manipulovat. Jednoduše u těchto DeFi projektů existuje centralizovaný bod, na který by se mohli regulátoři a orgány v trestním řízení zaměřit, pokud by chtěli daný projekt stopnout.
https://www.kryptonovinky.sk/do-akej-miery-su-defi-decentralizovane-menej-nez-si-myslite/
O něco lépe je na tom Uniswap, u kterého takové „Administrativní klíče“ neexistují a jednoduše projekt je už zdá se v rukou komunity. Jeho jiným problém však je, že až 40% tokenů UNI mají pod kontrolou stále vývojáři / zakladatelé, což je v současnosti více než dvojnásobek toho, co je aktuálně v oběhu.
Opačný názor naopak hovoří o tom, že centralizované burzy dostali touto žalobou další tvrdou ránu, což bude voda na mlýn DeFi projektům. Uživatelé se na ně budou totiž ještě více orientovat než dosud.
V tomto okamžiku opravdu netušíme, která z těchto alternativ bude nakonec pravdivá. Pokud se však má DeFi sektor stát opravdu úspěšným, jednoznačně musí být decentralizovaný opravdu a ne jen naoko.
zdroj: cointelegraph.com/