Míra hashrate, tedy celková výpočetní síla vynaložená při těžbě kryptoměny Ethereum, dosahuje v těchto dnech svých historických maxim. Podle údajů analytické platformy Glassnode dosáhl včera historického maxima 250 terahashů za sekundu (TH / s).
Nárůst hashrate Ethereum je ve srovnání s úvodem roku do oči bijící – aktuálně představuje až 80%. Glassnode se domnívá, že tento růst úzce souvisí se šílenstvím kolem projektů DeFi, které jsou postaveny téměř výhradně na blockchainu Ethereum.
https://twitter.com/glassnode/status/1313474333378072576?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1313474333378072576%7Ctwgr%5Eshare_3&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Feth-hash-rate- hits-all-time-high-mining-it-is-3x-moře-Profitable-than-BTC
Dalším zajímavým údajem jsou čísla od těžebního poolu F2Pool. Na základě nich lze konstatovat, že v současnosti je těžba Ethereum třikrát výnosnější, než těžba Bitcoinu.
F2Pool počítá ziskovost těžby na základě určení aktuálních výnosů při kombinaci odměny za vytěžení bloku a příjmů z transakčních poplatků. Od toho se odečítají náklady na energii spotřebovanou při těžbě.
Těžaři bitcoinu využívající zařízení Antminer S19 Pro údajně mohou aktuální vydělat v průměru 4,33 dolaru za 24 hodin, dokud těžař Ethereum s kartou GTX TitanV 8 mohou očekávat za stejné časové období až 15,56 USD, což je v současnosti o 259% vyšší ziskovost . F2PPool potvrzuje tyto odhady, když tvrdí, že současný denní zisk těžaře Ethereum je podle jejich vzorce o 10 dolarů vyšší, než u těžaře Bitcoinu.
Míra hashrate, ať už jde o Bitcoin nebo Ethereum, je klíčovou metrikou, která určuje bezpečnost daného blockchainu. Zjednodušeně řečeno, čím je hashrate vyšší, tím je síť bezpečnější. Předchozí rekordní hashrate Ethereum byl naměřen v srpnu 2018, kdy dosáhl úrovně 246 TH / s.
Důvodem, proč v současnosti výrazně rostou příjmy těžařů Ethereum, jsou především vysoké poplatky za transakce, které souvisejí s přetížením sítě a nárůstem počtu transakcí, které způsobuje zejména DeFi šílenství. Loni těžaři bitcoinu vydělávali na poplatcích 5-násobně více než těžaři Ethereum. Údaje z Glassnode však ukazují, že v září 2020 těžaři Ethereum vydělali jen na poplatcích 166 milionů dolarů, zatímco ti Bitcoinoví „jen“ 26 milionů.
Je třeba upozornit, že v případě Ethereum je mimořádně sporné, do jaké míry je tento trend ziskovosti těžařů udržitelný. Současné vysoké transakční poplatky jsou totiž pro budoucnost jeho ekosystému kritické a je třeba je snížit.
Video přehled top zpráv posledních dnů:
zdroj: cointelegraph.com