Nálada u Bitcoinu, rostoucí institucionální zájem, předpovědi směrem do budoucnosti, Ethereum a jeho problémy či DeFi sektor. Přinášíme vám tradiční víkendový souhrn top zpráv ze světa kryptoměn.
Bitcoin
Jaká je nálada u bitcoinu, pokud jde o pohled na on-chain ukazatele, Google Trends nebo Fear and Greed Crypto Index? Tomuto tématu, ale i mnoha jiným zajímavým novinkám ze světa kryptoměn se hned v úvodu týdne věnoval YouTube kanál Zaujalo ma:
Po Paulu Tudorovi či firmě Microstrategy přistoupila ke koupi Bitcoinu další významná institucionální společnost Square, v jejímž čele stojí šéf a zakladatel Twitteru Jack Dorsey. Více o této velké akvizici se dočtete v tomto článku.
Stock to flow model Bitcoinu (SF2 model), jehož autorem je známý trader PlanB, čelí kritice ze strany šéfa firmy BytTree, který upozornil, že tento model je chybný ve více ohledech. Tématu jsme se věnovali zde.
Tento týden se v průběhu jednoho dne vytvořilo více než 22 tisíc nových bitcoinových adres, čímž se překonal v tomto ukazateli dvouletý rekord. S velkou pravděpodobností to může souviset i s tím, že v Číně se vysílala reportáž, která propagovala kryptoměny nv čele s Bitcoinem. Více se dozvíte zde.
Adam Back stojící v čele společnosti Blockstream, kterého v minulosti označovali i za možného tvůrce Bitcoinu Satoshiho Nakamoto, si myslí, že Bitcoin může klidně do dvou let dosáhnout kapitalizace jednoho až pěti bilionů dolarů. Arjun Balaji ze společnosti Paradigm má opačný názor a tvrdí, že současný kryptoměnový ekosystém ještě není připraven na to, aby měl kapitalizaci v hodnotě bilionů dolarů.
Chamath Palihapityia, který patří mezi nejznámějších rizikové investory a drží Bitcoin již od roku 2012, řekl, že díky Bitcoinu může klidně spát a nemusí se bát, zda vlády nebo centrální banky náhodou nestoupnou na minu. Více se dočtete zde.
O nákupu Bitcoin šéfem sociální sítě Twitter Jackem Dorset, čínské propagaci kryptoměn či krytce S2F modelu se hovořilo i v pátečním videu YouTube kanálu Zaujalo ma:
Altcoiny
Těžaři Ehtereum zažívají zlaté časy a v tomto období vydělávají výrazně více než těžaři Bitcoinu. Ti přitom ještě loni vydělávali na poplatcích 5násobek toho, co těžaři ETH. Více o důvodech, proč tomu tak je, se dozvíte zde.
Ethereum je nejpoužívanějším blockchainem, ale neustále čelí problémům spojeným se škálovatelností, s čímž souvisí vysoké poplatky a přetížení sítě. Nemusí to tak však být navždy. Kromě přechodu na novou generaci Ethereum 2.0 vypadá slibně například i projekt Ethereum Optimistic, který si pochvaluje i zakladatel DeFI projektu Synthetix. Více se dočtete zde.
Zakladatel a výkonný ředitel MyEtherWallet Kosala Hemachandra si myslí, že v současnosti neexistuje pro DeFi lepší blockchain, než je Ethereum a to navzdory jeho současným problémům. Jiné alternativy jsou totiž podle něj příliš centralizované. Více se dočtete v tomto článku.
Zajímáte se o investování do DeFi, ale neumíte si vybrat projekt, který má podle vás největší potenciál na zhodnocení? Řešením pro vás mohou být indexy, které připravily firmy DeFi Pulse či burza Binance. Více se dočtete zde.
Decentralizovaná burza Uniswap dosáhla tento týden zajímavého milníku. Její měsíční objemy transakcí totiž překonaly centralizovanou burzu Coinbase Pro patřící největší americké směnárně Coinbase. Podtrhuje to skutečnost, že o DeFi je navzdory poklesu hodnoty DeFi tokenů stále zájem. Více se dočtete zde.
Google Cloud se chce stát producentem bloků kryptoměny EOS. Potvrdil to v tiskové zprávě vývojář Google Allen Day, který oznámil, že firma již za tímto účelem spustila proces výroby vlastního blokového producenta.
Spoluzakladatel firmy Ripple, která stojí za kryptoměnou XRP, Chris Larsen, tvrdí, že Spojené státy prohrávají studenou technologickou válku s Čínou pokud jde o pokrok v oblasti blockchainu, kryptoměn, big data a Umělé inteligence. Více se dozvíte zde.
Zajímáte se o investování? V tom případě byste neměli přehlédnout profil Warrena Buffetta. Tento 90-letý pan si sice ke kryptoměnám ještě cestu nenašel, ale je snad nejslavnějším investorem všech dob a jeho strategie investování na základě principů hodnotového investování je stále extrémně aktuální.
Mělo by vás zajímat
- Evropská centrální banka chce věnovat v roce 2021 mnoho úsilí pokroku v oblasti příprav digitálního eura
- O kryptoměnách se podle ekonoma Wael al-Nahhasa zajímá stále více Egypťanů. Motivuje je k tomu špatná ekonomická situace země a fakt, že v průběhu tohoto roku přišlo o práci více než půl milionu Egypťanů
- V průběhu tohoto roku z důvodu hacku, krachu nebo podvodu zaniklo již minimálně 75 kryptoměnových burz
- Boj amerických zákonodárců proti monopolu technologických gigantů jako jsou Google, Facebook či Amazon, může ovlivnit i sektor kryptoměn.
- Hacknutá burza KuCoin, z níž zmizely kryptoměny v hodnotě minimálně 150 milionů dolarů, se vrací do normálního provozu
- Burza Binance předběhla v září pokud jde o objemy obchodů burzy Huobi i OKEx a je jedničkou na trhu.