Brian Brooks, který je šéfem Amerického úřadu pro kontrolu měny (OCC) řekl, že decentralizované financování (DeFi), které je v současnosti postavené zejména na blockchainu Ethereum, přinese služby, díky kterým se stane mnoho finančních služeb, které nabízejí banky, zastaralými.
V rozhovoru během FC Fintech Week Brooks poznamenal: ,,Vidíme budoucnost, v níž je decentralizace pravděpodobně nezastavitelnou silou. Decentralizované sítě jsou již z definice levnější, rychlejší a odolnější než jakýkoli druh centralizované struktury.“ Pokud jde o budoucnost bank, dokonce konstatoval: ,,Lidé potřebují finanční služby, nikoli banky.“
Jinak řečeno, pokud DeFi nabídne rovné příležitosti, jaké nabízejí banky, ale půjde o ještě zajímavější a výhodnější produkty, banky se mohou ocitnout v opravdu existenčních problémech. ,,Je možné, že prostě půjdete na internet a řeknete: Mám tu 10 000 dolarů a chtěl bych udělat 5 procent. Algoritmus najde automaticky někoho, kdo nabídne takovou možnost a všechno dá dohromady. V tom procesu už banka vůbec nebude figurovat.“
Brooks proto vidí budoucnost bank spíše v oblastech jako jsou úschova fyzických aktiv a v jiných custody službách, po kterých lidé sáhnou z důvodu, že bankám důvěřují v případě úschovy cenností více než sobě samým. Za takovým účelem vznikají například i custody řešení pro institucionální společnosti, které investují do Bitcoinu, ale bojí se ho držet sami.
Brian Brooks je známý jako fanoušek kryptoměn. Úřad, kterému šéfuje, v průběhu tohoto roku povolil americkým federálním bankám nabízet služby týkající se obchodování, prodeje a koupě kryptoměn. Později OCC rozšířila pole této působnosti i na stablecoiny.
zdroj: cointelegraph.com