Kryptoměny v čele s Bitcoinem zažívají turbulentní období, ale jejich vývoj jdeneustále kupředu. Přinášíme vám přehled nejzajímavějších denních zpráv.
Poplatky za transakce Bitcoinu výrazně stouply
Růst ceny Bitcoinu s sebou přináší většinou i zvýšené objemy transakcí a s tím související zvýšení transakčních poplatků. Díky současnému hype kolem Bitcoinu, který již atakuje cenu 14 tisíc dolarů, stoupl za poslední 3 dny průměrný transakční poplatek z $ 3,52 na $ 10,20. Analytická platforma Glassnode zároveň informovala, že v současnosti tvoří poplatky až 22,25% celkových příjmů těžařů Bitcoinu, což je nejvíce od maxima, které bylo zaznamenáno v lednu 2020. Přestože poplatky za transakce v BTC blockchainu výrazně stouply, v porovnání s procentním nárůstem transakčních poplatků placených u Ethereum, který byl zaznamenán letos, je to stále méně. Díky hype kolem stablecoinů a především DeFi projektů postavených na tomto blockchainu těžaři ETH v posledních měsících vydělávají na poplatcích více než těžaři BTC, přestože ještě loni byly jejich příjmy přibližně 5-násobně nižší. (cointelegraph.com)
Kapitalizace Bitcoinu bilion dolarů? To je jen konzervativní odhad, tvrdí Estes
Brian Estes, který je hlavním investičním ředitelem firmy Off The Chain Capital zaměřené na blockchain a digitální aktiva, řekl v rozhovoru pro Cointelegraph, že se dočkáme doby, kdy všechny korporátní společnosti budou mít uložené v Bitcoinu alespoň část svých finančních rezerv. To by podle něj mohlo vést k tomu, že kapitalizace Bitcoinu stoupne podle konzervativních odhadů alespoň na bilion dolarů. Více se dočtete zde.
Průzkum ukázal, že solventnější Američané stále více zaostřují na Bitcoin
Společnost Grayscale, která má pod kontrolou nejvíce Bitcoinů ze všech firem, realizovala mezi červnem a červencem rozsáhlý průzkum v USA zaměřený na solventnejší retailové investory, u kterých zjišťovala jejich zkušenosti s kryptoměnami a potenciální zájem o jejich koupi. Jeho výsledkem bylo, že meziroční nárůst zájmu a poplarity Bitcoinu je výrazně patrný. Více se dočtete zde.
JPM Coin od JP Morgan Chase se dostává do ostrého provozu
Rok a půl po oznámení spuštění stablecoinu JP Morgan Chase se dostává tato kryptoměna do ostrého provozu. Nejhodnotnější americká banka oznámila, že tuto minci využívá pro realizaci transakčních přeshraničních plateb a zároveň uvedla, že jde o skutečný důkaz toho, že technologie blockchain zvyšuje efektivitu a snižuje náklady. V souvislosti se stablecoinem založila banka i novou divizi Onyx a také aplikaci Liink, která umožni posílání peněz v reálném čase v síti 400 partnerských bank JPM Morgan Chase a to právě pomocí JPM Coin. (cointelegraph.com)
Ohrozí DeFi projekty staking na Ethereum 2.0?
Stále populárnější projekty decentralizovaného financování (DeFi), které se provozují na blockchainu Ethereum mohou potenciálně ohrozit bezpečnost a decentralizaci dlouhoočekávaného spouštěním nové éry Ethereum 2.0 na Proof of Stake konsensu. Na to, aby byl konsensus Proof of Stake bezpečný, je třeba, aby se do stakingu na této síti zapojilo co nejvíce uživatelů, kteří drží alespoň 32 ETH (minimální množství potřebné pro zapojení do stakingu) a právě s tím může být v souvislosti s DeFi problém. Více se dozivete zde.