PR článek
V dobách finanční nejistoty, v jakých se nacházíme i nyní, se investoři často obracejí na ty nejbezpečnější investice. Tou bývá zpravidla investice do zlata, které má vybudovanou pověst bezpečného přístavu v dobách finančních krizí, nejistoty nebo chaosu.
Ani investice do zlata však nemusí být tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát, protože je v dnešní době hned několik možností, jak se může investor rozhodnout vystavit nejznámějšímu drahému kovu.
Každá z těchto možností má své výhody, ale i nevýhody, a tak je třeba, aby si investor předem zvážil, co od této investice očekává a za jakým účelem ji dělá.
Investice do fyzického zlata
Pokud se bavíme o investici do zlata, všichni si jistě představí kupování zlatých cihliček nebo mincí. Jde totiž o ten nejtradičnější způsob, jakým docházelo ke nákupu tohoto drahého kovu. Při takové koupi většinou obchoduje investor s různými prodejci nebo slévárnami, což hned poukazuje na první výhodu této investice – dostupnost z pohledu konkurence na straně obchodníků.
Fyzické zlato se dá totiž odkoupit na velkém množství míst, a tak je na trhu dostatek možností, které je třeba pouze důkladně prozkoumat. V tomto případě platí, že investor si musí udělat dostatečný průzkum na trhu na to, aby mohl vyhodnotit, která z nabízených možností vyhovuje nejvíce jeho potřebám. Jednotliví prodejci se také často musí ve svých službách předhánět, nebo co nejvíce snižovat svoji marži, aby byli pro kupující zajímaví.
Další velkou výhodou, kterou má fyzické zlato oproti dalším možnostem, kterým se budeme věnovat níže, je fakt, že fyzické zlato vlastní investor sám u sebe a drží ho sám na takovém místě, které uzná za vhodné a bezpečné. Ať už je to doma, v bezpečnostní schránce, nebo třeba zakopané na poli.
Navíc, na rozdíl od jiných typů investic do zlata, v případě vlastnění fyzického zlata máte doma skutečně drahý kov, který je možné v případě potřeby použít na platbu nebo transakci (v katastrofickém scénáři, kde by měny světa ztratily svou hodnotu). V tomto případě je dostupnost ke fyzické formě vaší investice výhodou, která je však hned spojena s jistými riziky.
Pokud už chcete držet fyzické zlato, tak musíte počítat i s bezpečnostním rizikem ztráty nebo odcizení, s čímž jde ruku v ruce a cena uskladnění tohoto zlata. Pokud jste koupili zlato u někoho, kdo ho za vás bude i spravovat, nemusíte se sice bát o jeho bezpečnost, protože takoví obchodníci bývají velmi zabezpečení a také pojištění.
S tím jsou však spojeny i poplatky, které mohou celkovou hodnotu vaší investice prodražit. Pokud se tedy rozhodnete neutrácet své peníze na poplatky a uskladnění u poskytovatele těchto služeb, musíte počítat s tím, že máte bezpečnost této investice a její uskladnění na starosti vy, což s sebou přináší pochopitelně další rizika. Při koupi fyzického zlata tak třeba hlavně zvážit to, jestli ho máte kde bezpečně uskladnit nebo zda jste ochoten platit poplatky za uskladnění zlata u třetí strany.
Vývoj ceny zlata za r. 2020.
Investice do ETF zlata
Pokud byste se tedy rozhodli, že sice chcete do zlata investovat, ale nemusíte ho mít zrovna uskladněné doma, tak je určitě dobré zvážit investici do tzv. ETF zlata. Zde však třeba ihned říci, že vlastněním ETF zlata nevlastníte fyzické zlato.
V tomto případě zaplatíte za jakýsi cenný papír, který by sice vždy měl být krytý dostatečným množstvím fyzického zlata, ovšem nárok na něj vy nemáte, a tak se k němu nedostanete.
Při investici do ETF zlata tak investor nemůže počítat s jednou z největších výhod, jakou má investice do fyzického zlata, a tou je skutečné vlastnění tohoto drahého kovu.
To však ale určitě neznamená, že se netřeba nad touto formou investice zamyslet. Právě naopak. Investice do ETF zlata nabízí řadu výhod. Jsou jimi například mnohem nižší poplatky než koupě fyzického zlata, vysoká likvidita na trzích, která umožňuje koupi nebo prodej ETF zlata s mnohem větší rychlostí než při fyzickém zlatě, žádné náklady na uskladnění nebo bezpečnostní výdaje. Ve prospěch investice do ETF zlata tak hraje zejména jeho dostupnost.
Přesto ale platí, že ani investice do ETF zlata není vždy bez poplatků. Investoři totiž každým rokem ztratí malou část z hodnoty své investice kvůli takzvanému expense ratio. Tato složka představuje malý roční poplatek, které si ETF fondy účtují za všechny administrativní výdaje. Například největší poskytovatel ETF zlata – SPDR Gold Shares ETF – si ročně uplatňuje poplatky v hodnotě 0,40 %. To znamená, že při investici 20 000 dolarů, by se ročně vyšplhala výška expense ratio na hodnotu přibližně 80 dolarů.
Stejně tak je třeba počítat i s tím, že emitent ETF zlata může zkrachovat. Samozřejmě, že taková událost se nestává denně, ale investice do ETF zlata v sobě zahrnuje i tento risk. Proto je třeba si vybrat takového, kteří nejenže nabízí výhodné poplatky, ale také má za sebou i zkušenosti a patří mezi důvěryhodného poskytovatele takové služby.
Mezi celosvětově ověřené ETF fondy, které nabízejí velmi spolehlivé a cenově dostupné ETF zlata patří například iShares Gold Trust (IAU), UBS ETRACS CMCI Gold Total Retrun (UBG), Aberdeen Standard Gold ETF Trust (SGOL), GraniteShares Gold Trust (BAR) nebo již zmíněný SPDR Gold Shares (GLD).
Vývoj ceny ETF SPDR Gold Shares za r. 2020 viditelně kopíruje spotovou cenu zlata
Investice do PAX Gold
Investice do zlata má ještě minimálně jeden další způsob, který je dobré zvážit, a to zejména pokud se alespoň trochu zajímáte o moderní technologie, konkrétně o kryptoměny. A tím způsobem je investování do digitálního zlata. Nyní ale nemluvíme o Bitcoinu, kryptoměně, která má mnoho podobných vlastností jako právě zlato, a tak si vysloužil přezdívku „digitální zlato.“ Ve světě kryptoměn se totiž nachází i taková digitální měna, která je skutečně kryta zlatem. Jde o crypto PAX Gold (PAXG).
PAX Gold je poměrně nová kryptoměna, která vznikla koncem roku 2019, patří mezi ERC-20 tokeny (standardní token vybudovaný na blockchainu Etherum) a má aktuálně (dne 20. 10. 2020) tržní kapitalizaci přibližně 66 milionů dolarů. Momentálně mu patří 120. místo v celkové tržní kapitalizaci všech kryptoměn, avšak výhodou tohoto projektu je, že je odlišný od drtivé většiny těchto digitálních aktiv.
PAX Gold je totiž propojením flexibility a dostupnosti kryptomenových aktiv s fyzickým, bezpečně uloženým zlatem, a to zcela bez poplatků na uskladnění. Jde tedy o kombinaci vlastnění kryptoměny nebo digitálního aktiva s vlastnictvím fyzického zlata, které je bezpečně uloženy v Londýně.
Představitelé PAX Gold velmi dbají na transparentnost, a tak uzavřeli spolupráci s auditorskou společností Withum, která má jednou měsíčně provádět audity daných trezorů, aby ujistila držitele PAX Gold v tom, že jejich digitální aktiva jsou opravdu reálným zlatem kryta.
Právě tímto způsobem se snaží PAX Gold vzbudit důvěru u svých investorů, neboť právě ta může být vnímána jako riziko, jelikož se jedná o nový projekt, který se snaží dostat fyzické zlato do kryptoměnového, digitálního světa. Pravidelné audity ale mohou pomoci tomuto projektu zvýšit potřebnou kredibilitu a odstranit tak jednu z největších překážek k tomu, aby se tato investice stala bezpečnou.
Co však ještě hraje v neprospěch PAX Gold je fakt, že je tato digitální měna poměrně málo likvidní. Přestože se nachází na známých kryptoměnových burzách jako Kraken, Binance nebo Gemini, což opět může navýšit důvěru tohoto projektu, tak obchodované denní objemy se hýbou řádově pouze v desítkách tisících dolarů. Právě z tohoto pohledu se dá vnímat koupě PAX Gold spíše jako dlouhodobá investice a nikoli jako nástroj na krátkodobé obchodování nebo cenové spekulace.
Přesto má ale PAX Gold hned několik výhod, které se vyplatí mít v paměti při rozhodování, do jaké formy zlata byste měli investovat. Tím, že jde o digitální zlato, tak se na něj nevztahují žádné jiné poplatky kromě transakčních, je snadno dělitelné na malé části (až na 18 desetinných míst) a rovněž je možné ho v rámci blockchainu přemisťovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
I když se na první pohled může zdát, že jde o poměrně zvláštní formu investice do zlata, tak ve světě, který začíná být stále více a více digitalizovaný, může právě taková forma zlata představovat vhodnou investici pro ty, kteří chtějí vyzkoušet něco nového.
Vývoj ceny kryptoměny PAXG se vývoji ceny zlata i ETF zlata velmi podobá
Která investice je nejvhodnější?
Jako vždy, tak i při investování do jakékoliv formy zlata třeba mít na paměti, že si třeba vybrat investici do takových produktů nebo aktiv, které splňují nejvíce vašich požadavků. Stejně ale platí, že si vždy musíte udělat dostatečný průzkum a vyhodnotit všechny dostupné nástroje, které vám mohou pomoci při výběru vhodného investičního instrumentu.
Tento článek nemá sloužit jako investiční rada. Jde pouze o přehled tří různých druhů investice do různých forem zlata, přičemž jakékoliv investiční rozhodnutí dělejte z vlastní vůle a po dostatečném průzkumu trhu.
Autor: Marek Feder, Finex.cz + Coinario.com