Přestože se z pohledu ceny jeví být Bitcoin aktuálně mimořádně stabilní, na jeho pozadí se dějí výrazné změny. Přestože pozitivních fundamentů nadále přibývá, jeden se jeví negativně. Jde o hashrate sítě a s ním související úprava mining difficulty.
Mining difficulty, tedy obtížnost těžby Bitcoinu, dokonce zaznamenala 3. listopadu 2020 největší negativní propad za téměř 10 let. Údaje z BTC.com totiž ukazují, že mining difficulty v úterý automaticky klesla o 16%.
Obtížnost těžby Bitcoinu se upravuje průběžně zhruba jednou za dva týdny podle toho, jak vysoký byl hashrate v předchozím období. Hashrate je údaj, který vyjadřuje celkovou výpočetní sílu vynaloženou na těžbu Bitcoinu. Pokud je hashrate vyšší než v předchozím období, obtížnost těžby se zvyšuje a naopak pokud hashrate klesne, klesá následně i obtížnost těžby. Tento proces se děje z toho důvodu, aby se zachoval průměrný čas na vytěžení jednoho bloku (tedy v současnosti 6.25 BTC) na přibližně 10 minut. Pokud by změna mining difficulty totiž neprobíhala, tak čím vyšší úsilí by těžaři vynakládali na těžbu Bitcoinu (generovali by vyšší výpočetní sílu), tím spíše by je uměli všechny vytěžit – jinak řečeno stoupala by inflace Bitcoinu.
https://www.kryptonovinky.sk/ako-funguje-tazba-bitcoinu-nody-mining-difficulty-ekonomicka-stranka/
Současný pokles mining difficulty je nejvýraznější od roku 2011, kdy došlo k propadu o 18%. Stalo se tak v podobném období také na přelomu října a listopadu.
Úprava mining difficulty znamená pro bitcoinovou síť to, že těžaři budou muset vynaložit méně úsilí na vytěžení stejného množství Bitcoinu v horizontu následujících 2016 bloků (cca 2 týdny). Zároveň by to mělo podle všeho vést k tomu, že klesnou transakční poplatky za předpokladu, že se výrazně nezvýší celkový počet transakcí.
Mining difficulty se tedy mění podle hashrate a ten je opravdu důležitým ukazatelem Hashrate, totiž v podstatě podtrhuje bezpečnost sítě a čím je vyšší, tím je síť bezpečnější. Zároveň dobře reflektuje zájem těžařů o těžení Bitocinu. Ti své úsilí zvyšují, když se domnívají, že cena půjde nahoru. Případný výrazný pokles hashrate může naznačovat jejich ekonomické problémy respektive obavy. Jelikož těžaři jsou po boku burz hlavními faktory, které ovlivňují stranu nabídky a jejich vliv na Bitcoin je výrazný.
V souhrnu lze tedy konstatovat, že pro Bitcoin je z dlouhodobého hlediska důležité, aby stoupal hashrate a zároveň mining difficulty. Poklesy těchto dvou ukazatelů, obzvláště pokud se dějí delší dobu, jsou negativním signálem. Zatím není třeba mít přehnané obavy, protože dlouhodobější průměr hashrate je stále blízko svých rekordních hodnot, ale jedním dechem je třeba dodat, že údaje z posledního týdne a půl naznačují jeho výrazný pokles.
https://www.kryptonovinky.sk/video-pravy-bullrun-este-nezacal-o-krypto-na-paypal-je-velky-zaujem-dca-model-nakupu-je-najlepsu-volbou/
zdroj: cointelegraph.com