V průběhu posledních dvou týdnů jsme vícekrát upozornili, že hashrate Bitcoinu výrazně klesl, což vedlo i k úpravě mining difficulty (obtížnosti těžby), která klesla nejvýrazněji od roku 2011. Zdá se však, že hashrate se dostává opět „do normálu“, což je pozitivní signál.
Podle analytické agentury Coinwartz stoupl hashrate bitcoinu za poslední dva dny o 42% a přiblížil se úrovni 160 milionů terashashů za sekundu, což znamená, že se vrátil zhruba na hodnoty, z nichž klesl koncem října po konci období dešťů v čínské provincii Sichuan, což je nejčastější důvod tohoto propadu.
Analytik Quantum Economics Jason Deane na margo tohoto růstu spekuloval, že současný prudký nárůst hashrate mohl vzniknout v důsledku ukončení migrace čínských minerů ze zmiňované provincie Sichuan do oblastí Xinjian a Vnitřní Mongolsko, kde je pro ně těžba aktuální profitabilnejší.
Sledování hashrate bude určitě středem pozornosti i v následujícím období. Jeho současné prudké pohyby směrem dolů a nahoru totiž potvrzují, že Čína má až příliš velký vliv na těžbu Bitcoinu, neboť pooly závislé na této oblasti mají pod kontrolou dlouhodobě více než 50% hashrate celé sítě.
V tomto směru by mohla nastat zajímavá změna díky ruské firmě En + Group, která je největším světovým generátorem vodní energie pro soukromý sektor. Ta totiž oznámila, že ve spolupráci s firmou BitRiver chce rozjet vlastní byznys v oblasti těžby kryptoměn.
Nutné je doplnit, že čím je hashrate vyšší, tím je síť bezpečnější před potenciálním 51% útokem. Zároveň však platí, že decentralizace této kryptoměny závisí i na vlivu samotných těžebních poolů. Čim více různých entit je nezbytných k dosažení 50% hashrate.
zdroj: cointelegraph.com