Ministerstvo financí Velké Británie informovalo, že pracuje na návrzích týkajících se regulace stablecoinů soukromých společností, které kopírují hodnotu fiatových měn a také zkoumá možnosti vydání digitální měny centrální banky (CBDC) jako alternativu k současné hotovosti.
,,Nové technologie, jako jsou stablecoiny – tedy soukromě vydané digitální měny – by mohly změnit způsob, jakým lidé ukládají a vyměňují své peníze, díky čemuž budou platby levnější a rychlejší,“ pochválil tento segment ministr financí Velké Británie Risch Sunak, který vedle toho naznačil, že po Brexitu by chtěla Velká Británie sehrát významnou roli při adopci nových technologií a to i ve světě financí, kde vidí velkou příležitost.
Mezitím se tématem CBDC zabývali i v americkém FED (americká centrální banka), kde vznikla nová publikace s názvem „Digitální měna centrální banky: Přehled literatury„, jejíž tvůrci Francesca Carapella a Jean Flemming pojednávají o tom, jaký by mohl mít digitalizovaný dolar dopad na komerční bankovnictví a měnovou politiku.
,,Z teoretického hlediska představuje zavedení digitální měny centrální banky (CBDC) dlouhodobé otázky týkající se poskytování veřejných a soukromých peněz a možnosti centrální banky používat CBDC jako prostředek na přenášení měnové politiky přímo do domácnosti, „ zní ve studii, která naznačuje, že CBDC by mohl být nástroj, jak dostat peníze přímo k lidem, aniž musel probíhat proces kvantitativního uvolňování v rámci spolupráce FEDu s komerčními bankami, který má mnoho úskalí.
Tak či onak, aktuálně to vypadá tak, že v rámci FEDu se o CBDC víceméně jen diskutuje a nepodnikají žádné konkrétní kroky k zahájení jeho výzkumu (minimálně ne takové, které by byly veřejně známé). Potvrdilo to i minulý vyjádření šéfa FEDu Jeromeho Powella, který konstatoval, že CBDC amerického dolaru v dohledné době určitě nevznikne a nemyslí si, že dosažení prvenství v tomto směru, které podle všeho dosáhne Čína (pokud se nepočítá nepříliš významný Sand Dollar na Bahamách), bude v konečném důsledku výhodou.
Jiný názor na tuto problematiku má Nouriel Roubini, známý jako Mr. Doom díky tomu, že úspěšně predikoval vznik finanční krize v roce 2008 a také tím, že v minulosti ostře kritizoval Bitcoin a označoval ho za podvod všech podvodů. Roubini v rozhovoru pro CNBC totiž konstatoval, že kryptoměna centrálních bank (CBDC) budou velkou revolucí, která přijde již brzy. ,,Nebudete potřebovat kryptoměny ani Venmo. Nebudete potřebovat ani šek. Velkou revolucí, které se dočkáme v následujících 3 letech, budou digitální měny centrálních bank.“
zdroj: cointelegraph.com , cointelegraph.com