Tím, že Bitcoin tento týden poprvé od závěru roku 2017 překonal cenu 18 tisíc dolarů, se výrazně přiblížil svým rekordním hodnotám. V tomto článku jsme se však podívali na to, jak se daří v tomto směru ostatním kryptoměnám.
Zatímco Bitcoin v době psaní tohoto článku, kdy se obchoduje kolem ceny 17 800 USD, dělí od historického maxima (20 089 USD) zhruba 11,6%, ostatní altcoiny jsou svým rekordním hodnotám vzdáleny mnohem výrazněji.
Tyto altcoiny musíme v první řadě rozdělit do dvou kategorií – na ty, které se obchodovaly již koncem roku 2017, kdy vrcholil předchozí bullrun a ty, které ne. I díky tomu mohou být tyto údaje poněkud zkreslené.
Například bilance Polkadot či Chainlink (-31,7% resp. -32,4%) nevypadají až tak katastrofálně, ale jde o kryptoměny, které nezažily největší bullrun na přelomu let 2017 a 2018, kdy hodnoty altocoinů, za nimiž bylo v té době minimum reálné práce (a dá se říci jen přísliby o tom, co dokážou v budoucnu), nabíraly nereálné absurdně nadhodnocené ceny. I proto se mnohé z nich dostaly v onom období na hodnoty, které jsou jim dnes na míle vzdálené a je možné, že je už nikdy nezopakují.
Druhé Ethereum, do kterého se vkládají stále velké naděje, ztrácí aktuálně vůči svému maximu 1421 dolarů až 66,7%. Možná se to zdá být mnoho, ale ve srovnání s většinou altcoinů, které zažily minulý bullrun, je to ještě výborná bilance.
Příkladem toho je XRP, které bylo v onom období jasnou trojkou na trhu a na krátký čas předběhlo i Ethereum. Hodnota této kryptoměny, za níž stojí firma Ripple, je však aktuálně o 91% nižší, než byl její strop 3,29 USD.
O nic lépe na tom není litecoin, který ztrácí na své ATH 80%. Podobně katastrofálně jako XRP jsou na tom i Bitcoin Cash (-93,8%), Cardano (-91,8%) či EOS (-88,7%).
Zajímavou výjimkou v tomto směru je nativní token burzy Binance s názvem Binance Coin, který existoval již v předchozím bullrunu, ale od maxim ho dělí jen 28,4%. Tento token si své ATH totiž mírně překvapivě vytvořil až začátkem léta 2019 na rozdíl od drtivé většiny kryptoměn, které vznikly v roce 2017 a dříve. Binance Coin je silně centralizovaná kryptoměna, která má však své kouzlo v tom, že patří největší burze Binance a využívá se mimo jiné na snižování poplatků za obchodování ve všech jejích produktech, kterých je opravdu požehnaně. I proto ji dodnes drží ve svém portfoliu mnoho spekulantů.
Zda se podaří výše zmiňovaným kryptoměnám někdy napodobit své dosavadní ATH opravdu nevíme. Některé z nich od roku 2017 toho hodně nepředvedli ani z pohledu vývoje, u jiných se čeká na dokončení slibovaných věcí a je otázkou, zda a v jaké kvalitě je dodají.
Altcoiny, pokud vůbec, budou pravděpodobně čerpat zejména z přílivu retailového kapitálu, který současný růst hodnoty Bitcoinu nepohání. Nezkušení investoři totiž mohou být náchylnější investovat do rizikovějších kryptoměn s větším potenciálem růstu, než do ověřeného, ale robustního Bitcoinu, který ani kdyby naplnil ty nejšílenější očekávání pravděpodobně nedokáže udělat procentně tak velké zhodnocení, jako rizikový nejistý altcoin, kterému se může vlivem FOMO „zadařit“ .