V době psaní tohoto článku je naplněn plán, v rámci kterého je nutné uzamknout před spuštěním nové generace Ethereum 2.0 s označením „fáze 0“ alespoň 524 288 ETH sotva z 20%. Hlavní představitel kryptoměny Ethereum Vitalik Buterin však uklidňuje komunitu a mluví o úžasné budoucnosti tohoto projektu.
Původní plán pro spuštění „Ethereum 2.0 fáze nula“ a s ním souvisejícího stakingu byl nastaven tak, aby se do 24. listopadu uzamklo skrz depozitní smlouvu minimálně 524 288 ETH a zapojilo se alespoň 16 384 validátorů (do stakingu je možné se zapojit pokud máte alespoň 32 ETH). Pokud by se podařilo tento cíl naplnit, 1. prosince by se spustila „fáze 0“ a tedy staking. Nyní, když je už téměř jistě, že se tento cíl včas naplnit nepodaří je pravděpodobnost odložení na pozdější měsíce obrovská, což vyvolává mnohé otazníky.
Proč cíl selhává?
Důvody, proč hodleři ETH zatím nepřistoupily k uzamčení svých etherů jsou různé. Někteří možná jen čekají na „deadline“ a mezitím své ethery aktivně používají. Jiní je uzamknout ani neplánují, protože chtějí být kdykoli připraveni s nimi manipulovat (na platby, prodej, v DeFi sektoru …). Nuž a někteří prostě možná jen nevěří vývojářům natolik, aby toto „riziko“ podstoupili. Všechny tyto důvody mají základ v jedné důležité věci – uzamčením mincí přes depozitní kontrakt ztrácejí majitelé těchto ETH možnost s nimi manipulovat, dokud se nedokončí další fáze Ethereum 2.0. A to je otázka ne měsíců, ale let. Mezitím se jim sice budou uzamčeny ethery díky stakingu „úročit“, ale fakt, že s nimi nemohou zacházet, je do značné míry odrazující.
Buterin naznačil řešení
Vitalik Buterin během AMA na Redditu (rubrika, v jejímž rámci jsou kladeny respondentovi komunitní otázky) naznačil, že požadovaný limit uzamčených etherů a počtu validátorů může být při počáteční fázi 0 nakonec v případě potřeby i snížený. Lídr Ethereum, který sám uzamkl 3 000 ETH, zároveň odpověděl na hypotetickou otázku, co by se s těmito kryptoměnami stalo, kdyby se náhodou nová generace Ethereum 2.0 nikdy nedokončila. V tom případě by podle něj došlo k hardforku, který by je uvolnil a vrátil jejich původním majitelům.
Vitalik zároveň komunitu ujistil, že jejich práce na novém ekosystému pokračuje rychlým tempem. Přislíbil, že nebude trvat dlouho, než si Ethereum bude užívat transakce v rychlosti 100 000 TPS, čili 100 000 transakcí za sekundu. Pomalé transakce jsou jedním z největších problémů současného blockchainu Ethereum první generace, který je domovem pro většinu decentralizovaných projektů, ale špatné škálování způsobuje, že tyto projekty mají omezené možnosti rozvoje a adopce pro pomalé a nákladné transakce.
zdroj: fxstreet.com