Je to ohraná písnička. Vždy když cena Bitcoinu začne parabolicky růst, objeví se nějaká špatná zpráva, většinou související s novými přísnými regulacemi, která tento růst ohrozí. Takto nějak popsal portál CryptoSlate nové nepříznivé zprávy (nebo spíše spekulace), o kterých psal na Twitteru šéf kryptosměnárny Coinbase.
CEO nejznámější kryptoměnové směnárny světa Brian Armstrong na Twitteru totiž naznačil možnost, že končící administrativa Donalda Trumpa může na rozloučenou připravit pro fanoušky kryptoměn nepříjemný dárek. Pokud by se stal realitou, mohlo by to výrazně ovlivnit způsob, jak fungují kryptoměnové transakce a problémem by mohly být zejména pro ty, kteří chtějí anonymním způsobem používat své peněženky, ke kterým disponují privátními klíči (SeeDy). Tedy třeba i hardwarové peněženky Trezor či Ledger.
Šéf Coinbase znepokojil kryptokomunitu informací, že současný ministr financí USA Steven Mnuchin by mohl ještě před koncem svého mandátu prosadit nařízení, které by výrazně omezilo možnost používat vlastní kryptoměnové peněženky, které jsou dá se říci alfou a omegou decentralizovaného držení kryptoměn bez potřeb spoléhat na třetí strany. Je to dá se říci jeden ze základních pilířů Bitcoinu a jeho nezávislosti na jakékoli zemi.
Co mohou nové nařízení změnit?
Armstrong tvrdí, že nové nařízení by vyžadovalo od jeho směnárny (ale samozřejmě i od všech ostatních podnikajících v rámci americké jurisdikce), aby od každého svého zákazníka vyžadovaly informaci o tom, komu převádějí kryptoměny, pokud opustí infrastrukturu Coinbase. Jinak řečeno, pokud byste si chtěli poslat vaše Bitcoiny či jiné kryptoměny, které máte na Coinbase, na jinou peněženku, museli byste Coinbase prozradit, komu patří. Nuž a tato adresa by tím samozřejmě získala svoje „označení“.
Prosazení takového zákona by však neomezovalo jen soukromí uživatele, ale potenciálně i využívání různých smart kontraktů. Transakce ze směnáren se totiž nerealizují vždy jen na peněženky jejich majitelů. Může jít například i o převod do aplikací DeFi sektoru. Ty však nemusí nezbytně vlastnit jednotlivci či podniky a tedy definovat jejich vlastnictví je prakticky nemožné.
Problém může nastat i při používání kryptoměn jako platebního prostředku. Zákazník Coinbase by v praxi musel identifikovat příjemce transakce (prodejce) ještě dříve, než si u něj produkt reálně koupí (toto by mohlo vést k tomu, že mezi Coinbase a online prodejci stoupne využití jeho mostu s názvem WooCommerce pro přijímání plateb kryptoměnami pozn. Red. ).
Dalším potenciálním problémem může být odesílání transakcí lidem či firmám, kteří nemají jasně definovaný trvalý pobyt, respektive své sídlo. V našich končinách by šlo spíše o ojedinělý případ, ale v rozvojových zemích zcela běžný.
,,Toto nařízení by potenciálně mohlo zabít mnoho využití kryptoměn. Kryptoměny nejsou jen peníze, je to digitalizovaný typ aktiva,“ doplnil Armstrong.
Nejen tato informace, ale například i zprávy o tom, že vzniká první mining pool, který vyžaduje od těžařů osobní údaje (KYC) a je schopen odmítat (cenzurovat) transakce z blacklistu, naznačují, že Bitcoin míří směrem k přísným regulacím, které omezí možnosti jeho decentralizovaného používání. Nutně se to nemusí odrazit na poklesu jeho ceny, ale Bitcoin tím může přijít o jeden ze svých základních pilířů.
zdroj: cryptoslate.com, Martin Gregor