Stablecoiny se staly postupem času neodmyslitelnou součástí světa kryptoměn. V trhu, kde je vysoká volatilita, totiž umožňují převod financí do formy financí, které jsou sice stále kryptoměny, ale jsou vázány na hodnotu fiatové měny, čili nemění svou hodnotu například vůči dolaru. Nový zákon, který byl představen v americkém kongresu, by však mohl společnostem, které stojí za stablecoiny, způsobit nejednu vrásku na čele.
Pokud by se zmiňovaný zákon podařilo prosadit a schválit, všechny typy kryptoměn vázaných na fiatové měny, čili například USDT (Tether) a USDC by se staly nelegálními, kdyby neobdrželi na provoz takového produktu souhlas vládních orgánů.
,,Je nezákonné, aby jakákoliv osoba vydávala stablecoiny nebo službu související s takovýmto druhem peněz, nebo se jakkoli jinak zabývala komerční aktivitou spojenou se stabilními penězi včetně aktivit zahrnujících stablecoiny vydané jinými osobami, bez písemného souhlasu předem, který by získala od příslušné federální bankovní agentury, korporace a rady guvernérů Federálního rezervního systému (FED) „, citoval návrh z pléna portál Cointelegraph.
Zákon s označením „The Stable Act“ má údajně chránit spotřebitele před riziky vyplývajícími ze vznikajících digitálních platebních nástrojů, jaké plánuje uvést na trh například Facebook (kryptoměna Libra). Jeho schválení je však otázkou, jelikož do konce 116. kongresu zbývá už jen měsíc a návrh zákona stojí ještě před mnoha čteními.
Iniciátorkou tohoto zákona je kongresmanka demokratické strany Rashida Tlaib, která se tomuto tématu i v souvislosti s plánovanou kryptoměnou Facebooku věnuje už déle.
Kryptokomunita reaguje na návrh zákona mimořádně negativně. Ředitel CoinShares Metlem Demirors uvedl, že jeho případné schválení by mělo opačný efekt a spotřebitelům by spíše uškodilo. ,,Kryptoměny snižují náklady na finanční služby pro populaci, zejména pro ty, kteří byli vyloučen z bankovního sektoru,“ upozornil. Pokud by zákon prošel, zvýšily by se náklady pro firmy provozující takové stablecoiny, což by vedlo k tomu, že by tito spotřebitelé byli z trhu opět vytlačeni.
Jeremy Allaire z firmy Circle (stojí za stablecoinem USDC) poznamenal, že zákon by představoval obrovský krok zpět pro inovace digitálních měn v USA a omezil by pokrok v oblasti blockchain i FinTech průmyslu.
zdroj: cointelegraph.com