Tento týden byl ve světě kryptoměn hlavně ve znění témat institucionálního zájmu o Bitcoin a možných regulací celého kryptosektoru. Zajímavé zprávy však přicházely i v souvislosti s Cardano či DeFi sektorem. Přinášíme vám tradiční víkendový přehled TOP zpráv ze světa kryptoměn za posledních 7 dní.
Bitcoin
Společnost Microstrategy v úvodu týdne oznámila, že chce získat skrz prodej dluhopisů kapitál o výši 400 milionů dolarů, který následně chce využít pro přímou koupi BTC. Nakonec se jí tento cíl podařilo dokonce překonat, když nabyla až 650 milionů dolarů. Více se dočtete zde.
Další institucí v pořadí, která avizuje koupi Bitcoinů ve velké hodnotě je pojišťovací firma MassMutual, která vznikla již před 169 lety. Do Bitcoinu chce vložit hned 100 milionů dolarů. Podrobnosti jsme psali zde.
Cena Bitcoinu by mohla v rámci tohoto bullrunu překonat hodnotu 200 tisíc amerických dolarů. Naznačuje to 5 ze šesti indikátorů. Upozornil na to šéf analytické platformy Glassnode Rafal Schultze-Kraft. Podrobnosti se dozvíte v tomto článku.
Příští americký prezident Joe Biden plánuje pro pandemií koronaviru zdecimovanou americkou ekonomiku ozdravný balíček v hodnotě 7 bilionů dolarů. Pokud by ho prosadil, na cenu Bitcoinu by to mohlo mít v následujících letech pozitivní vliv.
Je téměř jisté, že kryptoměny v čele s Bitcoinem čekají v následujících letech nové regulace. Erik Voorhees ze společnosti SHapeShift.io si myslí, že před těmi nejhoršími možnými ochrání Bitcoin samotné instituce, které hrají v kryptosektoru stále dominantnější roli.
Ohledně regulací je větším skeptikem Ron Paul, bývalý americký kongresman za stát Texas. Domnívá se, že v nejhorším případě by Bitcoin mohl čelit podobné konfiskaci ze strany státu, jakou zažilo zlato v roce 1933 za vlády Franklina Roosevelta. Více se dozvíte zde.
Do třetice k regulacím – čtyři američtí kongremsani se bojí, že spekulace o možnosti zákazu respektive omezení používání vlastních kryptoměnových peněženek by se mohly stát v USA realitou na základě podnětu odcházejícího ministra financí Stevena Mnuchina. Z tohoto důvodu mu poslali dopis, ve kterém ho varují, že takové nařízení by bylo kontraproduktivní a zastavilo by rozvoj nového inovativního sektoru. Více se dočtete v tomto článku.
Bratři Winklesvossovci tvrdí, že současný bullrun je výrazně odlišný od toho předchozího v roce 2017. Domnívají se, že nyní hrají důležitou roli chytří investoři v čele velkých institucí. Zároveň se přiklánějí spíše k názoru, že Bitcoin bude podobný zlatu, než tradičnímu platebnímu prostředku.
Zatímco zhruba před měsícem se zakladatel největšího hedgevého fondu na světě Ray dali vyjadřoval na adresu Bitcoinu v tom smyslu, že pochybuje o naplnění jeho původní vize, tentokrát o něm mluvil pozitivněji a označil ho za možnou ochranu před inflací.
Společnost Grayscale se domnívá, že v budoucnu bude mít nejvýraznější vliv na cenu Bitcoinu generace mileniálů, kterou čeká v nejbližších letech dědění velkých majetků.
Přes týden se spekulovalo o tom, zda může kauza Mt. GOX negativně ovlivnit cenu Bitcoinu. Už 15. prosince by měl správce konkurzní podstaty této hacknuté burzy z roku 2014 rozhodnout o tom, zda vrátí poškozeným klientům 140 000 BTC, které má stále pod správou. Pokud by se tak stalo, mohli by se dostat v následujících měsících do prodeje.
Pokud se bude Bitcoinu dále dařit, mohlo by to začít doplácet zlato, se kterým je nejčastěji srovnáván. Naznačuje to společnost JP Morgan.
Altcoiny
Na blockchainu Cardano by měly už příští týden spustit dva devnety s názvy KEVM a IELE, které jednak zjednoduší přístup vývojářům Ethereum na tento konkurenční projekt a také vývojářům umožní pracovat v rámci smart kontraktů na Cardanu skrz různé programovací jazyky. Pokud vás toto téma zaujalo, více se dozvíte zde.
Vývojáři Cardano jsou podle dat z GitHub stále nejaktivnější. Následují za nimi developeři Ethereum a Polkadot. Více se dočtete zde.
Do třetice Cardano – na její ekosystém se chystá přejít DeFi projekt Bondly, který tím pádem opustí konkurenční Polkadot. Podrobnosti se dočtete v tomto článku.
Klíčovým hráčem v ekosystému Polkadot se může stát burza Huobi. Ta totiž zveřejnila dvě zprávy související s touto kryptoměnou, na jejichž základě lze tvrdit, že chce výrazně pomoci vývojářům.
Facebook přejmenoval název své připravované kryptoměny Libra na Diem, ale jaksi zapomněl na to, že pod touto ochrannou značkou funguje ve finančním sektoru jiná společnost. Je tedy možné, že ani Diem nebude konečný název tohoto stablecoinu, který by měl být vázán na americký dolar. Druhou alternativou je, že Facebook tuto značku takříkajíc vykoupí.
Defi má mnoho nefinančních rizik. Upozornil na to analytik BraveNewCoin Xavier Meegan. O důvodech, proč je defi sektor opravdu jen v plenkách, se dočtete zde.