Bývalý guvernér Čínské lidové banky (PBoC) Zhou Xiaochuan si nemyslí, že připravovaný čínský digitální juan (CBDC) by měl mít za úkol nahradit ničím nekryté fiatové měny jako jsou dolar či euro.
Zhou uvedl, že digitální juan má být určen zejména na transformaci přeshraničního obchodu a investic. ,,Pokud ho budete chtít použít, můžete jej použít na obchodování a investování. Nepřistupujeme k tomu však jako Libra (kryptoměna Facebooku). Nemáme ambici nahradit stávající měny,“ tvrdí.
Zhou Xiaochuan také přiznal, že Čína pozorně sledovala regulační potlačování Libry od Facebooku ze strany vlád po celém světě a velice se z toho poučila. I proto zaujala opatrnější přístup:
,,Některé země se obávají internacionalizace juanu. Nemůžeme je tlačit do citlivých otázek a nemůžeme jim vnucovat naši vůli. Musíme se vyhnout vnímání velmocenského šovinismu.“
Současný prezident Čínské finanční asociace si myslí, že hlavní výhodou digitálního Juanu bude umožňování plateb a přepočet měn v reálném čase. ,,Pokud se výměna měn uskuteční v okamžiku maloobchodní transakce a nad touto výměnou bude dohled, přinese to nové možnosti do vzájemného propojení.“
Dnes se takové platby většinou dějí bezhotovostním způsobem přes kreditní karty nebo služby jako jsou Alipay či Wech Pay. Digitální juan má však podle Zhou díky tomuto způsobu velké výhody. Umožňuje totiž transakce v reálném čase, které jsou vedle toho transparentní.
Ačkoli Čína tvrdí, že digitálním Juanem nechce konkurovat jiným měnám v zahraničí mají z tohoto projektu značné obavy. Například japonský ministr financí nedávno kritizoval globální společenství, že dělá velmi málo pro to, aby vyvíjelo své vlastní CBDC. Podobné názory se ozývají i z Evropské unie či USA, ale čelní představitelé zatím v souvislosti s CBDC spíše váhají a v současnosti nepřiznávají žádné kroky vedoucí k jejich aktivnímu vývoji. Na úrovni Evropské unie by mělo padnout důležité rozhodnutí ohledně CBDC (digitálního eura) v úvodu příštího roku. V USA může budoucnost CBDC ovlivnit i blížící se změna vlády.
zdroj: cointelegraph.com