Po týdnech spekulací o tom, že Ministerstvo financí USA v čele s odcházejícím šéfem Stevenem Mnuchinem se snaží omezit používání soukromých krypto peněženek se ukázalo, že nešlo jen o fámy.
Kontrolní orgán Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) zveřejnil návrh pravidel, která budou požadovat od bank a společností poskytujících peněžní služby související s kryptoměnami (jinak řečeno hlavně od burz a směnáren), aby vedly záznamy a ověřovaly totožnost zákazníků, kteří převádějí digitální aktiva na soukromé peněženky.
Zatím jde jen o návrh nových pravidel, které je možné do 4. ledna 2021 komentovat a navrhnout jejich případné úpravy (jde však jen o formální krok ze zdvořilosti pozn.red.). Pokud by přešel do platnosti, kryptoměny by byly klasifikovány jako digitální aktiva zákonného platidla a byly by zařazeny do kategorie peněžních nástrojů, které by podléhaly Zákonu o bankovním tajemství (Bank Secrecy Act – BSA).
Pokud bude návrh schválen, vyplývat z něj bude, že všechny kryptoměnové transakce v hodnotě nad 10 000 dolarů za 24 hodin musí být hlášeny FinCENu a musí být u nich ověřena totožnost zákazníka. V některých případech by se toto pravidlo použilo již u transakcí v hodnotě nad 3 000 USD za 24 hodin.
Ministerstvo financí obhajuje tento krok tím, že chce zamezit zneužívání kryptoměn na financování terorismu a jiných nelegálních činnostech jako je praní špinavých peněz, obchodování s drogami a podobně. Zvláště zdůraznila, že chce mít pod výraznější kontrolou to, co se děje kolem anonymní kryptoměny Monero (XMR).
Na možnost zavedení tohoto nařízení upozornil již minulý měsíc Brian Armostrong, zakladatel americké směnárny Coinbase, který konstatoval: ,,Vzhledem k těmto bariérám uvidíme méně transakcí ze strany finančních institucí, které podnikají s kryptoměnami směrem k privátním peněženkám. To efektivně vytvoří uzavřenou zahradu pro kryptoměnové finanční služby v USA a efektivně nás to odstřihne od inovací, které probíhají ve zbytku světa.“
Portál Cointelegraph předběžně shrnul, že znění nařízení není takové radikální, jak se někteří obávali. Spekulovalo se totiž i o možnosti, že používání privátních peněženek v USA by mohlo být zcela zakázáno, respektive burzy by musely požadovat KYC o adresátovi transakce při jakékoliv transakci i v minimálních hodnotách.
Více podrobností o navrhovaném nařízení se dozvíme v nejbližších dnech a samozřejmě o nich budeme informovat na webu Kryptonovinky.sk.
zdroj: decrypt.co, cointelegraph.com