Institucionální zájem o Bitcoin se v roce 2020 stal doslova otřepanou frází. Že velké firmy opravdu kupují nově vznikající digitální zlato však není výmysl. Podívali jsme se na to, které velké instituce se k nákupu BTC za miliony až stovky milionů přiznali nebo avizují, že tak v dohledné době udělají.
TIP:Raději posloucháte než čtete? Toto téma jsme zpracovali v rámci spolupráce s YouTube kanálem Zaujalo ma i formou videa:
Microstrategy
Název firmy Microstrategy rezonoval v kryptoměnových médiích snad nejčastěji. Její příběh o tom, jak se rozhodla vstoupit do kryptosektoru se totiž musí líbit většině bitcoinovým fanouškům. CEO a zakladatel této firmy Michael Saylor totiž v minulosti Bitcoin kritizoval a v roce 2013 dokonce tipoval, že skončí na nule. Posloupností času vedle toho, jak si uvědomoval slábnoucí hodnotu dolaru související s neustálým tištěním nových peněz centrálními bankami však pochopil pointu Bitcoinu, což vedlo až k tomu, že přesvědčil své kolegy, aby ve firmě doslova přešli na nový „bitcoinový standard“, tedy vnímání bitcoinu jako jakési rezervní měny. Z kritika Bitcoinu se tak stal jeho velký fanoušek a v tomto okamžiku se dá tvrdit, že i obrovský propagátor. Microstrategy v době zveřejnění tohoto článku vlastní téměř 41 tisíc BTC, ale tento údaj dlouho v platnosti platit nebude, protože nedávným prodejem dluhopisů získala firma kapitál v hodnotě dalších 650 milionů dolarů, který chce také investovat do BTC. No a tyto Bitcoiny se zřejmě jen tak rychle prodávat nebudou. Michael Salyor, který sám vlastní přes 20 000 BTC, totiž vtipkoval, že je nakoupil pro budoucího CEO firmy, který usedne na jeho pozici za 100 let.
Square
Další firmou, která v průběhu roku 2020 přiznala investici do Bitcoinu, je společnost Square. Z našeho pohledu je to však snad nejméně překvapivá akvizice, jelikož generálním ředitelem a zakladatelem této firmy je Jack Dorsey, člověk, který založil i Twitter a již dlouhou dobu je znám jako obrovský fanoušek nejznámější kryptoměny. I proto je možná trochu překvapivé, že Square v roce 2020 koupila „jen“ okolo 4 700 BTC (otázkou však je, kolik BTC vlastní samotný Dorsey). Ke Square třeba uvést, že jde o firmu, které díky Bitcoinu velmi solidně funguje i byznys. Její aplikace Cash App je totiž v USA mimořádně populárním nástrojem rychlý nákup a prodej Bitcoinu, přičemž v roce 2020 právě příjmy z poplatků za tyto nákupy tvořily značnou část všech jejích příjmů.
Grayscale Investments
Suverénně nejvíce Bitcoin v průběhu roku 2020 nakoupila společnost Grayscale investments, v jejímž čele stojí Barry Silbert. K této firmě však třeba uvést, že se od většiny ostatních v tomto článku výrazně odlišuje v tom, že Bitcoin nekupuje jen na to, aby si skrz ně vytvořila jakýsi hedge vůči devalvujícímu dolaru. Ona je kupuje a následně je nabízí s marží na prodej institucionálním hráčům, kterým je následně i spravuje.
Pokud se ptáte, proč instituce nekupují Bitcoin samy, ale dělají to za nemalé poplatky skrz Grayscale, důvodů k tomu je hned několik. Prvním je ten, že investicí do Bitcoinu skrz Grayscale nemusí firmy řešit starosti spojené s jeho bezpečnou úschovou. V případě, že jde o desítky, stovky či tisíce Bitcoinů si totiž chcete být jisti, že o ně nepřijdete. Grayscale disponující regulačním povolením řeší bezpečnost za instituce a tento správcovský poplatek je započítán ve vyšší nákupní ceně Bitcoinu. Druhým faktorem je skutečnost, že investice skrz Grayscale umožňuje institucím uplatnit různé daňové výhody, které při tradiční koupi BTC k dispozici nejsou. No a Grayscale tvrdí, že institucím se líbí i to, že její produkt GBTC mohou obchodovat podobně jako například akcie Tesly či Apple,
No a kolik Bitcoin tedy Grayscale dodnes nakoupila? V době psaní článku jde již o více než 500 000 BTC. Když si uvědomíte, že vytěžených bylo jen něco přes 18 milionů BTC a odhadem necelé čtyři miliony jsou zřejmě ztraceny (uživatelé ztratili privátní klíče) tak jde věru o obrovský balík.
Stone Ridge
V průběhu října potvrdil akvizici Bitcoinu i gigant v oblasti správy aktiv Stone Ridge Holdings Group, který má pod kontrolou majetek v hodnotě přibližně 10 miliard dolarů. Společnost potvrdila, že Bitcoin nakoupila skrz svou firmu New York Digital Investment Group, která je jednou z mála firem disponujících těžko dobytelnou licencí BitLicence od státu New York. Stone Ridge vysvětlila, že Bitcoin chce diverzifikovat své portfolio, přičemž její generální ředitel Robert Gutmann v rozhovoru pro Forbes přiznal, že se na Bitcoin dívali již delší dobu a potenciál v něm viděli už v roce 2017, kdy do něj průběžně investovali více zaměstnanci této firmy. Podle dostupných informací Stone Ridge aktuálně disponuje 10 000 BTC, čímž se řadí k významným institucionálním hráčům v tomto sektoru.
PayPal
Společnost PayPal je institucí, která výrazným způsobem ovlivnila náladu na kryptoměnovém trhu. Jde totiž o populární značku, která oznámením, že vstupuje do světa kryptoměn, zlepšila celkový sentiment kolem Bitcoinu a dostala ho do masmédií. Když tedy odhlédneme od toho, že její produkty související s kryptoměnami zdaleka nekorespondují s tím, jak by to mělo u decentralizovaného Bitcoinu fungovat (nákup, prodej a používání bitcoinu na PayPal probíhá v uzavřeném ekosystému, kryptoměny nelze převést na vlastní peněženky pozn.red.) , musíme konstatovat, že pro Bitcoin byla v roce 2020 prospěšná. Nejde přitom jen o to, že by udělala Bitcoinu reklamu. Ona ho totiž podle všeho i houfně nakupovala, přestože zatím nejsou známy konkrétní čísla. Společnost Pantera Capital koncem listopadu vypočítala, že PayPal podle všeho kupoval několik týdnů v řadě odhadem 70% všech nově vytěžených bitcoinů (respektive jejich ekvivalent). Odvodila to z dat burzy itBit, která funguje pod záštitou firmy PAXOS, pomocí které získal PayPal povolení k poskytování kryptoslužeb v rámci státu New York.
MassMutual
V prosinci přiznala investici do Bitcoinu i společnost MassMutual, pojišťovna s již 169-letou historií. Za 100 milionů dolarů si koupí 5 470 BTC rozhodla takto diverzifikovat své portfolio, aby získala podle jejího oficiálního prohlášení „přiměřenou a smysluplnou expozici v rostoucím ekonomickém aspektu stále digitálnejšieho světa“. MassMutual informovala své klienty, že její pozice v Bitcoinu tvoří jen necelou desetinu procenta celého jejího portfolia, v jehož rámci má pod kontrolou 235 miliard dolarů. Přestože v tomto měřítku tedy nejde z pohledu této instituce o výraznou akvizici, v rámci kryptosektoru rozvířila mnohé vášně a například stratégové banky JP Morgan Chase konstatovali, že MassMutual je jen první ze série významných pojišťoven a penzijních fondů, které v následujících letech začnou skupovat Bitcoin.
Ruffer Investment Company
Na závěr jsme si nechali společnost Ruffer Investment Company z důvodu, že jde o dosud nejaktuálnější zprávu. Britská společnost založená již v roce 1944, která se obchoduje na londýnské burze cenných papírů, nakoupila až 45 000 BTC, díky čemuž se stala vůbec největším institucionálním držitelem Bitcoinu ze všech veřejně obchodovaných společností. Podobně jako většina ostatních zmiňovaných firem se k tomuto kroku odhodlala z důvodu, že chce chránit svůj majetek před znehodnocením. ,,Vnímáme to jako malou, ale silnou pojistnou smlouvu proti pokračující devalvaci hlavních světových měn, „- takto okomentovala firma své rozhodnutí v rámci tiskové zprávy. Zajímavé je i to, že Bitcoin nakoupila za finance, které nabyla prodejem zlata, což mírně nahrává tvrzením JP Morgan Chase.
Guggenheim
Na závěr doplňujeme, že dalším fondem, který chce v dohledné době investovat do Bitcoinu je společnost Guggenheim. Ta z tohoto důvodu podala žádost na Americkou komisi pro cenné papíry a burzu (SEC), aby jí povolila udělat expozici až do výše 10% (!!!) své spravované hodnoty. No a jelikož Guggenheim sedí na balíku o hodnotě okolo 5 miliard dolarů, je reálné, že v dohledné době skrz výše zmiňovaný Grayscale, což je instituce, kterou chce využít pro tento nákup, nalije do Bitcoinu až 500 milionů dolarů.