Společnost Grayscale, která vlastní více než 500 000 BTC, dočasně pozastavila investice do šesti svých trustů, mezi nimiž se nacházejí také nejpopulárnější produkty Bitcoin Grayscale Trust (GBTC) a Ethereum Grayscale Trust (ethene). Učinila tak jen pár dní poté, co se cena Bitcoinu dostala na své nové historické maximum.
Grayscale v současnosti neakceptuje nové investice do těchto trustů, což vyvolává obavy z možné výraznější cenové korekce. Aktuálně mohou institucionální investoři využít jen její produkty týkající se kryptoměn Zcash, XRP a Horizen, přičemž dočasně odstavené jsou trusty nejen k Bitcoinu a Ethereum, ale i k litecoinu, Ethereum Classic či Bitcoinu Cash.
Dočasné pozastavení prodeje přišlo jen týden poté, co Grayscale navýšil hodnotu svého Bitcoin Grayscale Trust (GBTC) o dalších 270 milionů dolarů na celkovou hodnotu převyšují 13 miliard dolarů.
GBTC lze chápat jako podíly vázané na Bitcoin, při kterých se investice od akreditovaných institucionálních investorů v amerických dolarech převádějí do akcií GBTC. Ty jsou následně uzamčeny v případě Bitcoinu na 6 měsíců. U jiných kryptoměn na rok.
Po uplynutí této doby mohou akreditovaní investoři prodat tyto své akcie retailovým zákazníkům skrz zprostředkovatelské účty od firem jako jsou Fidelity či Schwab. Grayscale předtím pravidelně pozastavuje nabídku a označuje tím konec období fixace.
Naposledy došlo k pozastavení možnosti nákupu akciíGBTC 29. června 2020. Následně trvalo téměř měsíc, dokud se „dveře“ k tomuto produktu opět otevřely.
,,Jsme právě v té době, kdy se uzavře okno pro veřejnou nabídku a následovat bude soukromé okno (případného prodeje),“ uvedl pro portál Decrypt mluvčí Grayscale Corey Low.
Akce GBTC budou moci v následujících dnech koupit i neakreditovaní investoři, což by údajně mohlo vést k potenciálnímu tlaku na cenu, protože Grayscale spravuje v Bitcoinu více než 11 miliard dolarů.
Z výše uvedeného však netřeba mít přehnané obavy. Jde o tradiční strategii Grayscale, která již v minulosti několikrát pozastavila možnost institucionálního nákupu GBTC, když uplynula doba blokování. Je tedy nepravděpodobné, že by došlo ke změně strategie, tedy k tomu, že by se „dveře“ pro nákup institucí už neotevřely.
Tento stav tedy lze tedy chápat i jako předem plánovaný proces, v jehož rámci instituce získají příležitost na výhodný prodej svých podílů v Bitcoinu s možností následného levnějšího dokoupení po opětovném spuštění nákupů. No a samozřejmě i samotná firma Grayscale, tím může získat příležitost koupit Bitcoin levněji do další etapy tohoto procesu.
Je třeba dodat, že GBTC se obchodují s výraznou prémií – v tomto období přesahující 30%. Instituce přesto mají zájem GBTC kupovat, protože Grayscale za ně řeší správu těchto aktiv a zároveň mohou daný produkt obchodovat na běžných burzách (ne kryptoburzách). Investice do GBTC má pro velké firmy výhody i z pohledu účetnictví a daní.
zdroj: decrypt.co