Přestože cena XRP oproti svým historickým maximům zaznamenala během medvědího trhu obrovský přes 90-percetný propad, dá se konstatovat, že její hodleři ani po něm nebyli pod takovým obrovským tlakem, jako v dnešních dnech. Žaloba na firmu Ripple ze strany Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) totiž doslova otřásá jejími základy.
Snad nejžhavější událostí předešlých 24 hodin ve světě kryptoměn byla informace o ukončení veřejné obchodovatelnosti akcií kryptoměny XRP z nabídky americké směnárny Coinbase. Je však třeba upozornit, že tato specifikace nebyla přesná. Coinbase totiž zatím k definitivnímu odstranění XRP ze své nabídky nepřistupuje, ale volí méně radikální řešení – pozastavuje její obchodování.
,,Vzhledem k nedávné akci SEC vůči Ripple byly všechny obchodně knihy XRP převedeny do omezeného režimu a Coinbase plánuje zcela pozastavit obchodování XRP k 19. lednu 2021 v 10:00 PST. I poté si však uživatelé budou moci nadále ponechat svůj přístup k XRP tokenům,“ vysvětlila firma Coinbase, která se tak přidala k dalším burzám, které omezují možnost obchodování XRP v různých režimech (geografické omezení, zrušení možnosti obchodování na páku a podob.) – jde o giganty jako Kraken, Bitstamp, OKCoin, Huobi či pro XRP v USA významná burza B2C2, za níž stojí japonský gigant SBI Holdings.
Upozornenie: V pôvodnom znení bola uvedená aj burza Binance. Tá sa však k situácii v súvislosti s XRP ešte nevyjadrila.
Obchodování s XRP nepozastavovaly pouze tyto směnárny a burzy, ale i významné obchodní fondy. Chicagská Jump Trading a Galaxy Digital Michalela Novogratze ukončily podporu obchodování a Bitwise zlikvidovala všechny XRP ze svého fondu.
Ruce od XRP dává pryč i firma Moneygram, která patřila k nejvýznamnějším partnerům firmy Ripple a tedy hrála i důležitou roli týkající se sentimentu kolem kryptoměny XRP. Firma MoneyGram v stanovisku k aktuální situaci kolem Ripple zdůraznila, že tuto kryptoměnu a ani produkt RippleNet nikdy v žádné formě aktivně nepoužívala. MoneyGram rovněž upozornila, že se žalobou ze strany SEC nemá nic společného a SEC jejich firmu v žalobě nezmiňuje.
Hodnota kryptoměny XRP se otřásá v základech poté jako Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) podala na firmu Ripple, která stojí za touto kryptoměnou žalobu, podle které Ripple v roce 2013 prodávala kryptoměnu XRP aniž ji registrovala jako cenný papír, čímž porušila zákon. Ripple takto nabyla podle SEC majetek o výši 1,3 miliardy dolarů a následně svému vedení v čele s Chrisem Larsen a Bradem Garlinghousem přerozdělila 700 milionů dolarů v bonusech (Ripple tato tvrzení odmítá a tvrdí, že XRP funguje separátně od Ripple pozn.red.) .
Z obžaloby vyplývá i to, že firma Ripple měla platit burzám „provize“, aby přispívaly k růstu hodnoty kryptoměny XRP a aby poskytovaly obchodním párům XRP vysoké objemy. To vše s cílem, aby XRP nadále působila jako atraktivní kryptoměna. Jinak řečeno snažila se o manipulaci ceny.
zdroj: cryptoslate.com