Rok 2021 klepe na dveře. Nahradí zvláštní rok 2020, který byl možná pro bitcoinové investory příznivý, ale z celosvětového pohledu byl jedním z nejhorších za poslední dekády. Svět totiž zasáhla koronakrize, jejíž ekonomické a sociální důsledky budou doznívat i v následujících letech. V tomto článku jsme se podívali na naše očekávání od příštího roku z pohledu trhu s kryptoměnami.
Upozorňujeme vás, že tento text není investiční radou. Nikdo nezná budoucnost a nepředvídatelné okolnosti, které se mohou udát v následujících měsících, mohou změnit význam níže uvedených řádků. Snažili jsme se však objektivně sepsat to, co přinesl rok 2020 a jak by to mohlo ovlivnit další dění v kryptosektoru.
TIP: Tento článek jsme shrnuli i ve videu na našem YouTube:
Tištění peněz, očekávání inflace a Bitcoin
Rok 2020 byl rokem halvingu, díky kterému se snížila odměna pro těžaře BTC o polovinu (info pro nováčky: Tento proces je předem stanovený, děje se každé čtyři roky). Tento fundament měl v předchozích dvou případech v letech 2012 a 2016 zásadní vliv na růst ceny Bitcoinu, ale v roce 2020 je pouze jedním ze dvou hlavních. My se domníváme, že ještě výrazněji cenu Bitcoinu ovlivnilo vypuknutí pandemie koronaviru a následní kroky centrálních bank. Obzvláště té americké, čili FED-u.
FED na záchranu situace „vytlačil“ už 3 biliony dolarů a v závěru roku 2020 podepsal Donald Trump další stimulační balíček v hodnotě 900 miliard. Tyto peníze měly a mají udržet americkou ekonomiku nad vodou a do určité míry se jim to i daří. Avšak za cenu toho, že hodnota fiatových měn v čele s dolarem bude pravděpodobně výrazně trpět a nikdo netuší, jaký budou mít dopad na budoucnost současného už nezvratitelně zadluženého finančního systému.
Stále více lidí si přitom uvědomuje potenciál Bitcoinu. Ten má totiž omezené množství. Nikdy ho nebude více než 21 milionů. Přes 18,5 milionů BTC již existuje a podle odhadů přes 4 miliony BTC jsou nenávratně „ztracené“. Každý den přibude už jen přibližně 900 nových BTC a od roku 2024 to bude už jen 450. Toto jsou vlastnosti, které předurčují Bitcoin k tomu, aby se stal držitelem hodnoty. Mnozí díky koronakrizi tomu začali v roce 2020 opravdu věřit a rok 2021 bude v tomto trendu pokračovat, pokud budou peníze nadále ve velkém tisknout.
Přicházející vláda Joea Bidena už naznačila, že tomu opravdu tak bude. Biden údajně chce na záchranu americké ekonomiky podepsat v následujících letech stimulační balíčky až ve výši 7 bilionů dolarů. Od tohoto plánu ho zřejmě nebude odrazovat ani očekávaná budoucí Ministryně financí Janet Yellenová. Ta je totiž známá tím, že s utrácením peněz nemá problém.
,,Pokud ho chcete zastavit (Bitcoin), musíte podkopat motivaci k jeho používání. Nic by to neudělalo lépe, než návrat ke zlatému standardu,“ označil utopistickou možnost jak zastavit růst popularity Bitcoinu autor knihy „The Bitcoin Standard“ Saifedean Ammous. Jinak řečeno pokud vlády a centrální banky budou pumpovat do ekonomiky další ničím nekryté miliardy až biliony dolarů, Bitcoinu to bude jen a jen hrát do karet.
Regulace jsou hrozbou
Zatímco tištění peněz a očekávaný růst inflace hrají ve prospěch Bitcoinu, mnohem rizikovější se jeví být pro něj jeho potenciální regulace. Velkou pozornost v tomto směru upoutaly v závěru roku zejména návrhy odcházejícího ministra financí USA Stevena Mnuchina, který chce, aby kryptoměnové směnárny získávaly osobní údaje o adresátech transakcí a také se snaží omezit používání smart kontraktů u korporací. Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) vedle toho zas žaluje firmu Ripple, která údajně prodávala token XRP jako neregistrovaný cenný papír a v kongresu se mluví o zákonu Stable Act, který může výrazně ovlivnit budoucnost stablecoinu jako je USDT (Tether).
Steven Mnuchin v čele ministerstva financí USA však bude již brzy minulostí a změny čekají i vedení SEC. Do velké míry bude proto záviset budoucnost regulací kryptoměn na tom, kdo je nahradí. Zatím v tomto směru mnoho nevíme a názory se různí. Zatímco kritik Bitcoinu Nouriel Roubini tvrdí, že budoucí ministryně financí Janet Yellenová bude na kryptosektor ještě přísnější, než Steven Mnuchin, jiní se domnívají, že Biden a spol. se budou snažit rozvoj nové technologie podpořit a přispět tak ke konkurenceschopnosti USA v oblasti, ve které má velké ambice konkurenční Čína. Více tedy napoví až konkrétní kroky.
Regulace jsou největším rizikem pro kryptoměny. Jejich potenciální dosahy jsou těžko představitelné. Od vynucování si KYC na burzách či u těžařů až po potenciální zákaz prodeje kryptoměn. Nejvíce katastrofální scénář nastiňuje situace z roku 1933, kdy tehdejší prezident USA Franklin Roosvelt podepsal zákon, který přinutil Američany prodat své zlato americkému FEDu. Může se něco podobného stát i Bitcoinu? To nevíme, ale bitcoinová komunita raději upozorňuje, aby se investoři snažili o co největší anonymitu a pokud je to možné, aby se poskytování svých osobních údajů při nákupu a prodeji BTC vyhýbali.
Pozitivní vliv na regulace může mít skutečnost, že v Bitcoinu jsou již instituce, které mají vlivnější chapadla jako běžný retail (malí investoři). Firmy, které umí lobbovat a znají lidi pracující u regulátorů či sedících v kongresu. Vlády zřejmě už promeškaly příležitost zastavit Bitcoin v jeho počátcích. Dnes ho vlastní nejedna firma obchodovaná na burze. Instituce mohou být silnou opozicí pro každého, kdo se pokusí prosadit zákon potenciálně ohrožující cenu Bitcoinu. Neznamená to však to, že se orgány vehementně snaží chránit Bitcoin jako decentralizovanou pseudonymní měnu. Záležet jim bude jen na případných důsledcích na jeho cenu, ne na jeho podstatě.
Poslední BTC retail bullrun?
Rok 2020 byl ve znamení prvního velkého institucionálního přílivu kapitálu do Bitcoinu a tento trend bude podle všeho pokračovat i v roce 2021. Změnit by to mohly jen regulace, které by institucím zabránily do Bitcoinu investovat. Pokud se však nic radikálně nestane, instituce mohou v roce 2021 nabýt takové množství Bitcoinů, že změní povahu bitcoinového trhu na dlouhá desetiletí dopředu. Vše bude záležet na tom, jak „levně“ malí investoři své Bitcoiny předají do rukou velkých hráčů. Je možné, že na konci tohoto bullrunu, ať už to bude v roce 2021 nebo 2022, bude přerozdělení nejznámější kryptoměny diametrálně odlišné oproti současnosti. A pro běžný retail je proto tento bullrun možná poslední velkou příležitostí opravdu výrazně si ukrojit z tohoto koláče a zajistit se do budoucnosti.
Alternativní investice do kryptoměn
Rok 2021 může přinést nový fenomén v podobě nepřímé investice do kryptoměn a to koupí akcií společnosti, které jsou obchodovány na burze a podnikají v tomto sektoru. Tato forma investice může být zajímavá zejména pro instituce, které se bojí nebo pro různé regulace mají omezenou možnost přímého nákupu kryptoměn. Investicí do firem jako jsou Microstrategy, Square, PayPal či Galaxy Digital se jim tak nabízí možnost držet akcie firem, které vlastní Bitcoin a tudíž svést se na trendu, aniž by se trhu 100% zúčastnily. Stále populárnější může být také forma investice do akcií firem, které těží Bitcoin. Je jich už několik a v posledních týdnech se hodnotě jejich akcií výrazně daří. Stejně jako v případě zlata, do kterého mnozí neinvestují přímo, ale skrze koupi akcií těžebních firem.
A co altcoiny?
ICO horečka z roku 2017 je už dávno minulostí a nedá se předpokládat, že rok 2021 přinese stejný šílenství postavené na vzdušných zámcích a nedodržených slibech. Kryptotrh v roce 2021 bude diametrálně odlišný. Zřejmě se ukáže, že většina altcoinů, které se aktuálně obchodují, již nemají smysl. Investoři se zaměří na několik opravdu potenciálních projektů, které stále pokračují ve vývoji a začínají přinášet reálné využití. Kdo to však v současnosti opravdu dělá? Opravdu ve velkém se buduje snad jen na Ethereum, ale to má problémy se škálováním a transakcemi. Rok 2021 sotva bude rokem, kdy bude Ethereum připraveno na masovou adopci stovek milionů lidí. Ethereum 2.0 se v roce 2021 totiž určitě kompletně nedokončí. To by byl obrovský zázrak. Příležitost tak dostanou projekty jako jsou Cardano a Polkadot, pokud potvrdí svou kvalitu.
Sotva lze čekat, že rok 2021 bude z pohledu altcoinů rokem, v němž dojde k masovému osvojení užívání jejich smart kontraktů a decentralizovaných aplikací (nechápejte to tak, že se na nich nic nevyvíjí). Altcoiny ještě mají před sebou několik let, než budou alespoň některé z nich přinášet to, co avizují a získají si trakci napříč naší veřejností (Bitcoinoví maximalisté si dokonce myslí, že se tak nikdy nestane). Bullrun altcoinů přesto může přijít. Ale stále bude založen na cenové spekulaci. Klidně se může stát, že díky šikovnému marketingu a zavádění poroste i hodnota takových kryptoměn, které opravdu nepřinesou nic jiného, než obtížně splnitelné sliby. Projeví se přirozená lidská chamtivost. Proto bychom vás chtěli upozornit, že investice do altcoinů je z našeho pohledu stále rizikovější hrou, než investice do Bitcoinu (mimo to, že i samotná investice do Bitcoinu je riziková). Do altcoinů investujte pouze pokud je máte opravdu dobře nastudované a opravdu věříte tomu, co nabízejí. Jinak můžete dopadnout podobně, jako mnozí nováčci, kteří se nechali o týden zkušenějšími investory zbalamutit tradiční „úvodní radou k nezaplacení“ v podobě investice do XRP. Aktuálně můžete sledovat, co se kolem ní děje.
Pokud se vám tento článek líbil, odměňte ho sdílením případně dalším čtením našeho portálu Kryptonovinky. Do roku 2021 vám přejeme mnoho úspěchů a výborných investičních rozhodnutí. Dejte si pozor na podvody a nikdy neinvestujte více, než si můžete dovolit ztratit.