Odhaduje se, že přibližně 4 miliony Bitcoinů jsou nenávratně „pryč“, protože jejich „majitelé“ k nim ztratili privátní klíče. Přestože v tomto okamžiku to může mít na růst ceny Bitcoinu blahodárný vliv, protože se díky tomu ještě výrazněji zúžila strana nabídky, pro původní držitelé tohoto majetku může jít o životní tragédii. Ochrana privátních klíčů respektive seedů je však jen jedním z problémů, které čelí širší adopci a reálnému používání kryptoměn. Problémové jsou totiž i samotné transakce. Pro nováčka jsou nejednou těžko pochopitelné.
Nedávný průzkum dospěl ke zjištění, že až 75% dotázaných respondentů považuje realizaci kryptoměnové transakce za stresující nebo komplikovanou. 55% uvedlo, že v minulosti mělo problém s realizací transakce a až 18% přiznalo, že udělali transakci chybně, tedy ztratili své kryptoměny. Nuž a 6% se stalo obětí tzv. útoku man-in-the-middle.
Uvedená čísla z průzkumu mě vůbec nepřekvapují. Co když udělám chybu z nepozornosti nebo nevědomosti? Co když můj software napadl malware, který v pozadí změní adresu, kam se daná kryptoměna pošle? Co když se dopustím překlepu? Pochopitelně zkušenějším v tomto sektoru se mohou zdát vyjmenované rizika banální a vyplyne to, že adresu netřeba přepisovat ručně a že si třeba pořídit hardwarovou peněženku, ale pointou je, že pro nováčky je realizace transakcí komplikovaná a pokud má adopce kryptoměn růst, musí se s nimi naučit pracovat i méně technologicky zdatní jedinci.
Nemůžeme se divit, když se nováček z výše uvedených důvodů raději obrátí na PayPal, který to sice dělá centralizovaně a bourá mnoho krásného, co kryptoměny přinášejí, ale v tomto směru je bezpečnější a snadněji pochopitelný.
Když si chcete vybrat Ethereum (ETH) z burzy Binance, dostanete na výběr možnosti BEP2, BSC a ERC20 (v tomto pořadí). Kterou možnost zvolit? Nováček důvěřující největší burze nemusí ani tušit, že jedna z možností jej může stát nezvratitelnou ztrátu všech kryptoměn, které převádí. Snadno může zvolit z pohledu transakčních poplatků nejvýhodnější, ale špatnou možnost.
O kryptoměnách píši zhruba 3 roky a za toto období jsem viděl už množství zoufalých proseb o pomoc při realizaci transakcí, s nimiž se bohužel nedá nic udělat. Pokud pošlete kryptoměnu na špatnou adresu, nikdo vám nepomůže. Ve světě kryptoměn to nefunguje jako při realizaci transakce skrz Internet Banking, kde máte stále možnost kontaktovat banku s nadějí, že chybu opravíte. Běžně se stávalo, že lidé převáděli BTC na LTC adresu nebo naopak. Ne proto, že by byli hloupí. Jednoduše nevěděli, že je to chyba, protože byli v tomto odvětví noví a front-end použité aplikace jim tuto možnost povolil.
Pěkným a smutným příkladem reálného transakčního omylu je i listopadová transakce ETH v hodnotě 120 dolarů, při níž její zadavatel omylem zaplatil na poplatcích 9500 USD (při současné ceně ETH už mnohem víc) a to jednoduše z důvodu, že na Metamask políčka „gas limit“ a „gas price“ vyplnil nesprávně.
Aby se stalo používání kryptoměn snadněji pochopitelné i pro nováčky, uživatelské prostředí musí projít podobnou změnou, jakou prošel internet. Emaily se daly posílat už od 70. let minulého století, avšak systémy byly takové komplikované, že průměrný člověk ani nepřemýšlel nad možností, že by mohl s někým komunikovat na dálku přes internet. Teprve po vytvoření protokolu HTTP a příchodu World Wide Web (WWW) se začala adopce rozšiřovat a došlo k masovému přijetí internetu, bez kterého si současnost neumíme ani představit.
V budoucnu by nemělo být při používání ověřených a důvěryhodných softwarů vůbec možné poslat transakci špatně, nebo s přehnaně vysokým poplatkem. Minimálně by vás měl software na možnost ztráty nebo proplacení transakce důrazně upozornit.
Doufám, že v novém desetiletí nastanou změny, v rámci kterých bude posílání transakcí takové běžné, jako psaní si emailů. Bez stresu, že se udělá drahá chyba. Ideální bude, když adresa vaší peněženky bude připomínat tu emailovou (na takových řešeních se již pracuje). Dobrou zprávou je, že tento problém si uvědomují i vývojáři. Například takový Jack Dorsey (zakladatel Twitteru a Square a velký fanoušek Bitcoinu) financuje mimo jiné developery, kteří se zaměřují právě na vylepšení uživatelského prostředí. Držím palce.