Rostoucí popularita Bitcoinu a kryptoměn představuje pro současný bankovní systém zřejmé riziko. Je tedy pochopitelné, že rostoucí adopcí se budou na adresu kryptoměn vyjadřovat stále kritičtěji (pokud se tedy nerozhodnou jít na jejich vlně). Nejnověji tak učinila jedna z největších amerických bank Bank of America, která figuruje v indexech S & P500 i S & P100.
Konkrétně tak učinil šéf investičního oddělení Bank of America Michael Harnett, který označil Bitcoin v době, kdy vytvořil své rekordní maximum na úrovni 40 tisíc dolarů za „matku všech bublin“. Domnívá se, že je to důsledek stále špekulativnějšího investičního chování na trzích. Investoři podle něj investují neuváženě, nastokrát zejména na základě emocí. Překvapuje ho i trend rostoucí popularity IPO, tedy počátečních nabídek akcií firmy, které vstupují na burzu.
Kriticky vůči Bitcoinu byl i Mike O’Rourke, hlavní stratég společnosti JonesTrading, který uvedl, že bitcoinoví investoři se žádným způsobem nechrání před případným rozpadem amerického dolaru, jak si to oni sami myslí. ,,Prostě jen platí dvakrát více za stejné „aktivum“ jako v den díkůvzdání“.
Zajímavé je, že zatímco Bank of America nevidí v růstu ceny Bitcoinu pointu, tak její konkurence Morgan Stanley již vlastní nějaké Bitcoiny. Stala se totiž 10% vlastníkem firmy Microstrategy, která v průběhu roku 2020 nakoupila celkem 70 470 BTC na popud jejího šéfa Michaela Saylor, který oznámil, že tato společnost přechází na nový bitcoinový standard. Microstrategy je aktuálně největší veřejně obchodovanou společností z pohledu počtu držených Bitcoinů.
zdroj: cointelegraph.com