Šéf amerického Úřadu pro kontrolu měny (OCC) Brian Brooks se opět pochvalně vyjadřoval na adresu blockchain technologie. Nejnověji se zaměřil na obrovský potenciál, který dřímá v decentralizovaném financování ve zkratce známém také jako Defi.
Brooks hovořil o tomto tématu v článku publikovaném ve Financial Times, kde nastínil, jak by mohlo defi v budoucnu změnit způsob současného bankovnictví.
Současný zaběhnutý bankovní systém v rozhovoru přirovnal k současným dopravním předpisům, které jsou určeny pro lidi. Auta, které dokáží řídit samy, zas přirovnal k technologiím decentralizovaného financování (Defi).
,,Stejně jako nás současná dopravní pravidla chrání před ostatními řidiči, tak i naše současné bankovní předpisy existují hlavně proto, aby se zabránilo lidskému selhání,“ uvedl.
Brooks je však přesvědčen, že podobně jako u dopravy, kde budou brzy na cestách stále běžnější auta běž řidiče, podobná budoucnost může čekat bankovnictví.
,,Můžeme se dostat do budoucnosti, kde budeme eliminovat chyby, zastavíme diskriminaci a dosáhneme univerzálního přístupu pro všechny? Je to velmi optimistické, ale já si to myslím. Jak odlišné by dnes bylo bankovnictví v USA, kdyby regulační orgány, bankéři a tvůrci politiky byly stejně odvážní jako výrobci automobilů před 10 lety?,“ položil řečnickou otázku.
Brian Brooks v minulosti působil ve vedení americké kryptoměnové směnárny Coinbase. Po příchodu do pozice šéfa regulátora OCC vlil do žil tohoto významného orgánu, který řídí národní (federální) banky, nový silně pro-technologický přístup. Přiznává však, že regulace mohou být pro tento pokrok problém:
,,Existuje riziko, že při neexistenci federálních regulačních jasností různé státy USA budou spěchat, aby zaplnily toto prázdné místo a vytvoří tak směs nekonzistentních pravidel, která zabrání řádnému vývoji vnitrostátního trhu.“
Problémem regulací kryptosektora je v současnosti zejména jeho konzistentnost. V posledním období je zřejmé, že na to, jak by měly fungovat kryptoměny, má každý regulátor svůj vlastní názor. Ať už jde o SEC, CFTC, FinCEN nebo OCC, nuže a mezitím se v Kongresu mluví o zákonu StableAct, který se může silně dotknout stávajících stablecoinů.
zdroj: cointelegraph.com