Šéf federálního rezervního systému (FED), čili centrální banky USA, Jerome Powell, dal snad poprvé výrazněji najevo, že Spojené státy americké potřebují svou vlastní digitální měnu pod kontrolou centrální banky, čili CBDC (Central Bank Digital Currency).
CBDC dolaru, která by byla pod absolutní kontrolou centrální banky, by byla odpovědí FEDu na stále populárnější stablecoiny, což jsou kryptoměny, které kopírují hodnotu amerického dolaru, nebo jiné fiatovej měny, ale stojí za nimi konkrétní komerční společnosti.
Stablecoiny finge podobně jako jiné kryptoměna, tedy na blockchainu, ale od kryptoměn typu Bitcoin se výrazně odlišují, protože mají jasný centralizovaný bod, tedy firmu, která je vydává a zajišťuje, aby byla dána kryptoměna krytá jejím ekvivalentem v dolarech (například aby stablecoin 1 USDT byl krytý jedním americkým dolarem).
Centrální banky však vnímají tyto stablecoiny, které kontrolují instituce, za stále větší riziko. Naznačila to i vyjádření šéfa FEDu Jeroma Powella:
,,Technologie umožnila subjektům ze soukromého sektoru efektivně vytvořit ekvivalenty digitálních peněz. Z minulosti však víme, že o penězích ze soukromého sektoru si veřejnost myslí, že jsou to skutečné peníze, ale v určitém okamžiku zjistí, že ne. Je to velmi špatná věc, které se musíme vyhnout.“
Powell přiznal, že se obává okamžiku, kdy by se mohly stát takové stablecoiny relevantní pro dostatečně velký počet lidí, kteří by se stali „systémově důležitými“. Zároveň také poznamenal, že neví, jak by na takovou událost FED v tomto okamžiku zareagoval.
,,Mohou se stát systémově důležitými z noci na den a my jsme ještě nezačali řídit jejich potenciální rizika. Veřejnost to od nás očekává a má plné právo očekávat to. Stává se to vysokou prioritou,“ uvedl.
Jerome Powell následně snad poprvé výrazněji naznačil, že digitální dolar pod kontrolou FEDu je nezbytností. Nemyslí si však, že FED musí být první, kdo ji vydá. ,,Přestože jsme světovou rezervní měnou, nemyslíme si, že máme právo, abychom byli prvními. Ani nepociťujeme nutkání stát se prvními.“
Powell spíše razí cestu, během které bude FED sledovat kroky jiných zemí, které jsou k vydání CBDC blíž. Patří mezi ně Rusko, Švédsko, Austrálie, ale obzvlášť Čína. O své digitální měně začíná intenzivněji uvažovat i Evropská unie.
Kdy tedy bude digitální dolar? Zdá se, že nakonec může jít o otázku několika let. ,,Jsme rozhodnuti, že to chceme udělat správně a ne rychle. Bude to trvat nějaký čas. Měříme to spíše v horizontu let než měsíců,“ dodal.
zdroj: cointelegraph.com