Analytická platforma CryptoQuant upozornila, že počet Bitcoinu a Etheru (ETH) na burzách dosáhl několikaletého minima. To lze vnímat jako pozitivní signál, protože odliv kryptoměn z burz naznačuje, že jejich majitelé neplánují tato aktiva v dohledné době prodávat.
Pod odliv BTC a ETH z burz se podepsalo několik faktorů a podle všeho sehrál významnou roli DeFi sektor rozvíjející se na blockchainu Ethereum. Ten mohl mít dokonce vliv i na výběry BTC.
Graf: Odliv ETH z burz v od úvodu roku 2020 (data CryptoQuant)
V případě Ethereum lze rozdělit motivy odlivu ETH z burz do 3 hlavních kategorií:
1) Vybrané ether se používají v rámci DeFi sektoru– celková hodnota uzamčených ETH v Defi projektech neustále roste, což výborně demonstruje i graf níže. K 2. únoru byla celková hodnota uzamčených tokenů v DeFi na novém rekordu 28,67 miliardy dolarů.
2) Stále více ETH se stakuje v rámci fáze Ethereum 2.0 – na zapojení do přímého stakingu je potřeba minimálně 32 ETH (nebo se zapojit do stakingu poolu a je nutné počítat s tím, že tyto ether nebude možné použít až do spuštění dalších fází 1 respektive 1.5. Ty se očekávají nejdříve do roku ( v lepším případě). Zatímco 1. prosince v době spuštění Beacon Chain bylo uzamčených jen 650 000 ETH, v současnosti je to podle dat launchpad.ethereum.org již více než 2,9 milionu ETH.
3) hODL – držitelé ETH jednoduše neplánují v dohledné době ethery prodávat a jejich držení na soukromých peněženkách považují za lepší a bezpečnější volbu, než neaktivní držení na burze.
A co Bitcoin?
Pokud jde o Bitcoin, u něj žádná možnost stakingu neexistuje, takže hlavním důvodem jsou přesuny na soukromé peněženky. Jednoduše řečeno investoři počítají s potenciálem dalšího růstu jeho hodnoty. Do určité míry však může sehrát svou roli i DeFi sektor.
Graf: Odliv Bitcoin z burz od úvodu roku 2019 (Glassnode)
Bitcoin se totiž díky kryptoměně typu Wrapped Bitcoin či renBTC, což jsou vlastně tokenizované Bitcoiny, dostává i na Ethereum a je tedy možné takovou jeho tokenizovanou verzi použít v rámci DeFi. Držitelé Bitcoinů, kteří tak chtějí udělat, musí také vybrat své BTC z burz.
Společný faktor? instituce
Kromě vlivů dlouhodobé vůle držet tyto kryptoměny retailu, defi sektoru a stakingu Ethereum 2.0, hraje nemalou roli i institucionální prostředí. Jinak řečeno tyto kryptoměny, obzvláště Bitcoin, kupují velcí hráči typu Grayscale či Micrsotrategy. Tento faktor je zřejmý zejména v případě Bitcoinu, jelikož institucionální adopce Ethereum se očekává v příštích letech.
zdroj: cointelegraph.com