Bitcoin během posledních dnů opět posiluje a vypadá to tak, že by se mohl v dohledné době pokusit zaútočit na překonání svých historických maxim. Předchozí hodiny proto byly ve znamení několika zajímavých vyjádření na jeho adresu ze strany představitelů velkých společností.
Hlavní analytik Bloombergu Mike McGlone se domnívá, že Bitcoin by mohl už v dohledné době zaútočit na cenu 50 000 USD. Pomoci by mu k tomu údajně mohl i příliv kapitálu ze strany investorů, kteří se ve dnech předešlých soustředili spíše na zlato.
V reportu, který zveřejnil ve středu, McGlone zdůraznil, že Bitcoin si našel silný support kolem ceny 30 000 USD a že „zvýšení institucionálního přijetí podtrhuje jeho potenciál stát se globálním rezervním aktivem.“
McGlone poukázal na nepopiratelná fakta rostoucího institucionálního zájmu o BTC. Jako příklad použil akumulaci BTC firmou Grayscale Investments, která má pod kontrolou 10-násobně více BTC než před rokem, a skrze své produkty je přináší dalším institucím v podobě jakéhosi „alternativního Bitcoinu ETF„. V současnosti jde již o více než 210 miliard dolarů.
,,V digitálním světě je logické očekávat, že více finančních prostředků bude plynout od drahých kovů k bitocinům,“ naznačil potenciální budoucnost. ,,Pokud nedojde k významné technologické chybě, tak osoby přidělující žádosti zlata čelí primárnímu ohrožení, že kryptoměny se stanou novým rezervním aktivem.“
McGlone také opět uvedl, že investovat do Bitcoinu jedno až 5 procent svého portfolia se stává stále moudřejším rozhodnutím a zároveň si myslí, že při zachování současného tempa by mohl Bitcoin doběhnout v kapitalizaci zlato již do roku 2024.
Zajímavou informací je, že Bitcoin má aktuálně volatilitu podobnou úrovním volatility zlata z roku 1980. ,,Aby se Bitcoin přiblížil tomuto milníku, musí prostě dělat to, co dělá. Zhodnocovat na ceně a dospívat.“
Šéf CME také vnímá Bitcoin jako konkurenta zlata
Podobný názor na Bitcoin sdílí hlavní ekonom a výkonný ředitel CME Group Bluford Putnam, který uznal, že Bitcoin soutěží se zlatem o pozici nejpopulárnější „funkce“ pro ochranu proti inflaci.
V rozhovoru pro Bloomberg poukázal na to, že má lepší definovanou svou inflaci, což u zlata není možné, ačkoli je také náročné na těžbu a jeho zásoby jsou podle všeho již výrazně omezeny.
V souvislosti se zlatem však uvedl jeden fakt, který mu nenahrává do karet. Jde o skutečnost, že v poslední době zlato reagovalo z pohledu ceny hlavně na kroky americké centrální banky FED. ,,Všimli jsme si, že zlato může ztrácet svou přitažlivost jako zajištění vůči globálním politickým rizikům. V období let 2017 až 2020 se zdá, že většinou rostlo a příležitostně klesalo vždy v souvislosti s posuny politiky FEDu, než v souvislosti s čímkoliv jiným. Protože akcie reagovaly na stejnou hybnou sílu, vztah zlata a akcií měl tendenci více se spojovat (korelovat), což snižovalo atraktivitu zlata.“
Putnam tím naznačoval, že za hedge je obecně spíše považováno aktivum, které s ostatními trhy nekoreluje. Zlato to však v posledních letech dělalo. Bitcoin díky vyšší volatilitě až takový korelační není.
zdroj: cointelegraph.com , cointelegraph.com