Nejznámější, nejstarší a nejhodnotnější kryptoměna – to je Bitcoin (BTC). V tomto článku vás provedeme jeho základními vlastnostmi, abyste dokázali sami pochopit, o čem Bitcoin vlastně je a proč je takový populární.
Co je to Bitcoin
Bitcoin je nejznámější, ale zároveň i nejstarší kryptoměna. Bitcoinoví maximalisté vedle toho zároveň věří, že časem se ukáže, že i jediná potřebná. Vznikla v roce 2008 a její zakladatel je znám pouze pod pojmem Satoshi Nakamoto. Poslední digitální stopu za sebou zanechal v roce 2011. Dodnes nikdo nezná jeho totožnost, ačkoli pokusů o její odhalení bylo už nespočet a teorií, kdo to vlastně byl respektive je, je hned několik. Skutečně horká stopa však neexistuje.
Graf Bitcoinu
[mcrypto id=“33032″]
Video
Pokud upřednostňujete video před čteným textem, profil kryptoměny Bitcoin jsme pro vás zpracovali i touto formou na našem YouTube Kryptonovinky.
Nyní se pojďme podívat na několik základních vlastností Bitcoinu, díky kterým se stává ve světě stále populárnější a jeho cena postupem let stále roste.
Bitcoin podrobně
Decentralizace
Prvním důležitým rysem Bitcoinu je jeho decentralizovaný charakter. Znamená to, že neexistují konkrétní subjekty, které by o něm rozhodovali. Žádná vláda a ani instituce nemá schopnost Bitcoin vypnout, nebo změnit pravidla a principy, na kterých funguje. O osudu Bitcoinu rozhoduje zjednodušeně řečeno jeho komunita a na prosazení jakékoli změny v jeho protokolu se tedy musí shodnout více než 51% sítě.
Bezpečnost Bitcoinu
Bezpečnost sítě a ověřování transakcí zajišťují takzvaní těžaři. Jejich práci říkáme těžba, respektive mining. Zatímco v minulosti bylo Bitcoin možné těžit na osobních počítačích a později za pomoci grafických karet, v současnosti jsme dospěli do bodu, kdy existuje šance uspět v tomto průmyslu jen za pomoci specializovaných zařízení – takzvaných ASIC minerů, kteří pálí velké množství energie. Aby se to vyplatilo a tito těžaři neskončili v mínusu, jsou odměňováni dvěma způsoby – nově vytěženými Bitcoiny, které produkují každých zhruba 10 minut a transakčními poplatky, které jim zaplatí za realizaci transakcí samotní uživatelé bitcoinové sítě.
Z pohledu decentralizace je důležité vědět, že na těžbě BTC se může spolupodílet kdokoliv a nepotřebuje na to ničí souhlas či povolení. A důležité je také uvědomit si, že tito těžaři těží právě Bitcoin. Jsou tedy placení v Bitcoinu. V jejich osobním zájmu tedy je, aby nepodváděli a udržovali síť bezpečnou. V opačném případě by totiž hrozilo, že by znehodnotili svůj vlastní byznys.
Bitcoin nevypnete
Vypnout Bitcoin je prakticky nemožné. Paměť jeho transakcí je totiž roztroušená po celém světě. Pokud byste vypnuli i všechny počítače ve Spojených státech, Kanadě, v celé Evropě a k tomu přihodily i Austrálii s Afrikou, Bitcoin byste nezastavili. Stačí, že bude „naživu“ pár počítačů – takzvaných nodů, které budou nadále uchovávat potřebná data, tedy správnou bitcoinovou historii transakcí. Tento node si může rozjet kdokoliv, i vy, a přispějete tím k decentralizaci a bezpečnosti tohoto protokolu (a vlastně i k bezpečnosti vašich vlastních Bitcoinů).
Jak jste tedy již určitě pochopili, na tyto počítače nelze cíleně zaútočit. Katastrofickým scénářem pro Bitcoin by byl jen extrémně silný elektromagnetický impuls, který by zasáhl celou planetu Zemi. V tom případě by nás však netrápil jen osud Bitcoinu, ale i účty v bankách a funkčnost celé naší na elektrické energii závislé infrastruktury. Dokonce i v tomto případě je pravděpodobné, že Bitcoin by se zvedl dřív, než bankovní systémy.
Hlídejte si vaše bitcoiny sami
S decentralizací Bitcoinu souvisí i způsob jeho vlastnění. Při dodržování doporučeného postupu, tedy v případě, že nesvěříte své Bitcoiny burze, nebo nějaké bance či firmě, která vám řekne, že vám je pohlídá (upozorňujeme, že v této oblasti je množství podvodníků) můžete mít zakoupené Bitcoiny, ale konkrétně toto platí i o jiných kryptoměnách pod svou 100% kontrolou.
Přirovnali bychom to k hotovosti, kterou také můžete skrýt někde, kde ji nenajde nikdo jiný. Nemusíte se tedy na nikoho spoléhat. Tomuto tématu doporučujeme věnovat více času. Na úvod doporučujeme prohlédnout si toto video:
Pro nejbezpečnější úschovu kryptoměn doporučujeme pořídit si kryptoměnovou hardwarerovou peněženku Trezor Model T a použít řešení Shamir Backup (popsáno ve videu výše).
Bitcoin má omezené množství
Druhým faktorem, který dělá Bitcoin výjimečným a v současnosti se na to poukazuje snad nejvíce, je jeho omezené množství. Bitcoinu nebude nikdy více než 21 milionů a v době psaní tohoto článku jich existuje už přes 18,5 milionu.
Důležité je také upozornit, že odhadem 4 miliony Bitcoinů se navždy „ztratily“, protože v prvních letech jejich majitelé vzhledem k tehdejší nízké hodnotě Bitcoinu podcenili bezpečnost úschovy přístupových údajů – tzv. privátních klíčů.
Inflace bitcoinu
Inflace bitcoinu, tedy počet nových Bitcoinů, které vstupují do oběhu, se každé čtyři roky snižuje a od roku 2020 až do roku 2024 bude na úrovni 1,8% ročně. To už je méně, než běžně stanovený inflační cíl centrálními bankami u fiatových měn, čili eur, dolarů či korun.
V konkrétních číslech to znamená, že až do roku 2024 vznikne každý den průměrně 900 nových BTC. Tento poměr se automaticky změní v dubnu 2024 na přibližně 450 BTC denně a v roce 2028 jen na 225 BTC za 24 hodin. Díky neustálému snižování inflace o polovinu v pravidelných čtyřletých cyklech vzniknou zcela poslední Bitcoiny až v roce 2140. Tento proces se nazývá „halving“ a podrobněji jsme ho vysvětlili v tomto článku.
Bitcoin vs. zlato
Tento faktor dělá Bitcoin vzácným. Podobně jako vzácné je i zlato, jehož množství je také omezené. Ve srovnání se zlatem má však Bitcoin několik plusů. Je například snadno převoditelný, ověřitelný či dělitelný. Vždyť zkuste si představit, jak byste zaplatili za kávu cihličkami zlata. Nebo jak byste zlato vyšší hodnoty převáželi přes hranice. Nebo jako byste ověřili pravost zlata, pokud by vám ho nabídl někdo na ulici na prodej za výhodnou cenu.
Zastupitelnost je pro Bitcoin problém
Férově však třeba přiznat jednu věc, v níž jsou zlato ale i běžná hotovost lepší. Jde o fungibilitu, tedy jeho zaměnitelnost. V případě zlata vám je totiž jedno, kterou cihličku zlata vlastníte. Pokud jde o stejné zpracování a hmotnost, není v tom rozdíl. Nedokážete jej odlišit. U bitcoinu to však tak úplně není. Každý jeden Bitcoin je „trackovatelný“ (sledovatelný). Otázka zní, zda někdy v budoucnu to může představovat problém. Představte si, že by vám někdo zaplatil Bitcoiny, o kterých se později zjistí, že byly použity při financování teroristických útoků. Mohou mít tyto Bitcoiny nižší hodnotu než takříkajíc „čisté“ Bitcoiny? Jde o problém, který může být nutné vyřešit doplněním nových prvků anonymity. Na tom by se však musela shodnout většina komunity.
Budování pověsti digitálního zlata
Díky omezenému množství a vlastnostem vhodným pro digitální 21. století si Bitcoin postupně buduje pověst takzvaného udržitele hodnoty. Aktiva, která jsou postupem času čím dál vzácnější a jsou neustále snadno dostupné. Od roku 2020 se potvrzuje, že si to stále více uvědomují i velké instituce, které se postupně snaží investovat do Bitcoinu, aby tím dlouhodobě ochránili své úspory.
K růstu popularity Bitcoinu s jeho omezenou nabídkou nepochybně přispívají i kroky centrálních bank a vlád, které stále více tlačí nové ničím nekryté peníze. To jsou kroky, které na první pohled drží ekonomiku zdecimovanou pandemií koronaviru nad vodou, ale znehodnocují naše dlouhodobé úspory. A když jsme psali výše, že inflaci se centrální banky snaží udržet na uzdě pod 2 procenty, zda tak bude i v následujících měsících či letech, je stále větším otazníkem. Kromě toho je třeba si uvědomit, že i při roční míře 2% inflace naše úspory v bankách rychle ztrácejí reálnou kupní hodnotu.
Bitcoin je open source
Skvělé na bitcoinu je, že uvedené věci, ať už jde o omezený počet, klesající inflaci či způsob decentralizovaného řízení, nám nemusíte věřit. Můžete si je ověřit sami. Bitcoin je open source, tedy do jeho zdrojového kódu může nahlédnout kdokoliv. Nemusíte tedy důvěřovat nikomu jinému. Jen sobě.
Slabé stránky Bitcoinu
Bitcoin je pomalý
Bitcoin má i své nedostatky. Ani jemu se totiž ještě nepodařilo vyřešit takzvaný problém, kterému se říká „blockchain trilemma“. Bitcoin je extrémně bezpečný a decentralizovaný, ale nedobře škáluje. Zjednodušeně řečeno znamená to, že transakce bitcoinu trvají dlouho a občas je doprovázejí vysoké transakční poplatky. Řešením tohoto problému by měla být takzvaná technologie Lightning Network postavená na takzvané druhé bitcoinové vrstvě, která se buduje a pomalu roste její adopce.
Security budget
Obavy mám také z takzvaného security budget vyjadřujícího současnou hodnotu bezpečnosti Bitcoinu. Dnes je extrémně vysoká hlavně díky tomu, že Bitcoiny, které se těží, mají zajímavou hodnotu a těžaři jich přitom dokáží vytěžit stále dostatečně mnoho. Aktuálně až do roku 2024 půjde o 900 Bitcoinů denně. Těžaře proto zatím velmi netrápí, že na transakčních poplatcích vydělávají podstatně méně než na samotných vytěžených Bitcoinech. Jenže za deset let se už bude těžit Bitcoinu denně jen 225 a od roku 2032 pouze 122,5 za den. Pro ilustraci v roce 2030 bude vytěžených již 98% z celkové nabídky bitcoinu.
Asi tušíte, kam tím míříme – aby se zachoval současný security budget, cena bitcoinu bude muset být buď mnohem vyšší než je dnes, nebo těžaři budou muset vydělávat na transakčních poplatcích mnohem více než v současnosti.
Může se tedy stát digitálním zlatem?
Nováčkům také doporučujeme zamyslet se, zda je Bitcoin opravdu bezpečným přístavem jako aktivum, které nás má ochránit před klesající hodnotou fiatových měn. Potenciál na to má. Podobně jako v případě zlata je však v konečném důsledku celý tento koncept postavený na lidské důvěře. Důvěře v něco, o čem jsme přesvědčeni, že to dokážeme vlastnit sami, že si to dokážeme ohlídat a nikdo nám to nevezme. Že víme, že toho nikdy nebude víc. U zlata se taková důvěra lety vybudovala, nuže a Bitcoin je v některých ohledech oproti zlatu ještě lepší. Pokud to však lidé takto vnímat nebudou, Bitcoin neuspěje.
Shrnutí
Z pohledu ceny nahrává Bitcoinu nesporný fakt jeho vzácnosti oproti stále znehodnocujícími se fiatovými měny. Největším rizikem pro Bitcoin z pohledu jeho tržní hodnoty jsou možné negativní regulace. Například omezení možnosti jeho nákupu a prodeje, což je však scénář, který se aktuálně jeví velmi málo pravděpodobný, ačkoli regulace, které budou ovlivňovat Bitcoin, zřejmě přijdou a ne všechny se budou kryptoměnové komunitě líbit. Bitcoin je ale daleko, není majetkem jen hrstky „geeků“, vlastní ho velké korporace a uznale se na jeho adresu vyjadřují mnozí inteligentní lidé od Billa Gatese až po Elona Muska. V žádném případě však nedokážeme garantovat, že je zaručeně dobrou investicí. To je už na posouzení každého zvlášť.
Pokusili jsme se shrnout všechny plusy, ale i potenciální rizika či limity této nejznámější kryptoměny. Chtěli jsme k vám být naprosto upřímní a nezamlčet ani nedostatky, se kterými Bitcoin bojuje. Pokud se vám naše články a videa líbí, sledujte náš portál i nadále.
Jak koupit Bitcoin
Na koupi bitcoinu doporučujeme kryptoburzu Binance a to takovým způsobem, že po registraci provedete na Binance SEPA převod z vašeho bankovního účtu a následně si na ní koupíte Bitcoiny, respektive nějakou jeho část (můžete si koupit např. i 0.001 BTC).
O burze Binance jsme pro vás připravili velkou recenzi, čili klidně si ji klidně přečtěte, pokud váháte, zda jde o opravdu nejlepší vstupní bránu do světa kryptoměn.
Pokud se pro Binance rozhodnete, zároveň vás upozorňujeme, abyste použili tento registrační link. Pokud ho využijete, získáte automaticky 20% slevu na poplatky za obchodování na této platformě. To je sleva, kterou vám většina jiných médií neposkytne.
Bitcoin si pošlete na vlastní peněženku
Dalším důležitým krokem by měl být výběr těchto Bitcoinů z burzy na vaši vlastní peněženku, ke které máte privátní klíče, tedy seed. Pouze v takovém případě totiž budete mít Bitcoin opravdu pod kontrolou a nebudete muset věřit třetí straně. Nejvyšší míru zabezpečení vám podle našeho názoru přinese kombinace hardwarové peněženky Trezor Model T a její implementovaného řešení Shamir Backup. Pokud se s tímto naším názorem ztotožňujete, budeme rádi, pokud při případné objednávce hardwarové peněženky Trezor použijete náš link.