Druhá největší kryptoměna současnosti a největší smart chain – to je Ethereum (ETH). V tomto článku vás provedeme jejími základními vlastnostmi, abyste dokázali sami pochopit, o čem Etheruem vlastně je a proč je tak populární.
Co je to Ethereum
Ethereum (ETH) je největší decentralizovaný smart chain blockchain, na jehož bedrech je postavena drtivá většina současných decentralizovaných aplikací, smart kontrakt platforem, defi projektů a také většina známých stablecoinů. Fanoušci Ethereum věří, že jde o budoucí „světový superpočítač“, který přinese velkou revoluci do toho, jakým způsobem bude fungovat svět financí a obchodu.
Graf Ethereum
[mcrypto id=“34620″]
Video
Pokud upřednostňujete video před čteným textem, profil kryptoměny Ethereum jsme pro vás zpracovali i touto formou na našem YouTube Kryptonovinky.
Ethereum podrobně
Inflace Ethereum
Než se dostaneme k tomu, co má Ethereum přinést našemu světu, připomeňme si jednu důležitou vlastnost, v níž se od Bitcoinu odlišuje. Je jí skutečnost, že Ethereum nemá pevně stanovený konečné množství. Čili dokud u Bitcoinu víme, že maximálně bude existovat 21 milionů BTC, u Ethereum nevíme, zda bude toto číslo jednoho dne konečné nebo etherů v oběhu bude neustále přibývat.
Inflace Bitcoinu je 1,8% ročně, což je velmi příbuzné současné inflaci zlata. Inflace Bitcoinu se však bude každé čtyři roky nadále snižovat, tedy předčí v tomto směru i zlato. U Ethereum víme jen to, že současná roční inflace je kolem čtyř procent. Směrem do budoucna o inflaci Ethereum bude rozhodovat samotná komunita. Je tedy možné, že se inflace Ethereum sníží, ale vyloučit nelze ani to, že se zachová, nebo teoreticky se může i zvýšit.
EIP 1559 a deflační prvek
V souvislosti s inflační politikou Ethereum se proto vyplatí připomenout návrh na úpravu jeho protokolu s označením EIP 1559, který by rádi prosadili přední postavy tohoto projektu včetně zakladatele Vitalika Buterina. Pokud by se tento návrh schválil, změnila by se politika výpočtu transakčních poplatků a co je důležité, poplatky za transakce by se takříkajíc pálily místo aby šli validátorům transakcí – jinak řečeno ničily by se ethery. Znamenalo by to, že vedle inflace Ethereum by zároveň probíhal i proces, v jehož rámci by Etherů z oběhu ubývalo a to v závislosti na počtu transakcí a tudíž využívání této sítě. Ethereum by tedy získalo jakýsi deflační prvek, který mu aktuálně chybí a mohl by mít pozitivní vliv na budoucí cenu. Je však třeba upozornit, že tento návrh má i značný počet kritiků,
Nejpopulárnější smart chain
Ethereum je v oblasti nazvěme to „užitkových“ kryptoměn hlavním hráčem. Přineslo totiž do decentralizovaného světa kryptoměn něco, čemu říkáme smart kontrakty. Jde o decentralizované aplikace, které fungují na základě předprogramovaných podmínek jejich vývojářů. Bezpečnost takových smart kontraktů zajišťuje takzvaný Etehereum Virtual Machine (EVM) – jde o zařízení, které využívá výpočetní sílu všech nodů Ethereum blockchainu.
Co jsou to smart kontrakty?
Zjednodušeně řečeno jde o smlouvu mezi dvěma stranami, která se uzavře a naplní bez nutnosti prostředníka. Její realizaci totiž zajistí právě decentralizovaný smart kontrakt, který dokáže vyhodnotit, zda byla podstata smlouvy naplněna. Velký potenciál smart kontraktů tedy může tkvít v tom, že umožní snadnější spolupráci mezi subjekty, které si navzájem nedůvěřují, ale potřebují udělat obchod a nechtějí hledat na trhu zprostředkovatele či sérii zprostředkovatelů.
V digitálním světě je takový smart kontrakt snadněji představitelný. Například může jít o dohodu o koupi určitého digitálního aktiva mezi dvěma subjekty na základě předem stanovených podmínek. Smart kontrakt zajistí, že dojde k naplnění této smlouvy, tedy že se majetek opravdu provede a bude za něj zaplaceno, jen pokud jsou splněny všechny podmínky. Jelikož jde o digitální majetek, kvalitně napsaný smart kontrakt by neměl mít problém ověřit, zda k naplnění smlouvy došlo.
V reálném světě je to však větší problém. Bude v budoucnu možné ověřit za pomoci smart kontraktu například to, zda na vás bylo v registru přepsáno auto po tom, co jste za něj zaplatili prodejci? Aby smart kontrakt totiž splnil svůj účel musí chránit obě strany. Prodejci tedy pošle platbu až v momentě, kdy si ověří, že auto je už ve vašem vlastnictví.
ERC-20 tokeny
Ethereum je v současnosti největší smart kontrakt blockchain. Vděčí za to i tomu, že umožnil na své síti budování dalších kryptoměn za pomoci ERC-20 protokolu budovaného původně pro potřeby samotné kryptoměny Ethereum. Díky tomuto vynálezu vznikly na bedrech Ethereum tisíce dalších kryptoměn, které označujeme jako ERC-20 tokeny. Zejména koncem roku 2017 rostly jako houby po dešti a bohužel ve většině případů během ICO horečky byla investice do nich obrovským přešlapem (mnohé kryptoměny, které dnes najdete na stránkách Coinmarketcap, jsou tedy ve skutečnosti kryptoměny fungujícími na bedrech kryptoměny Ethereum).
Některé z ERC-20 tokenů (ačkoliv jich je v poměru s počtem, které vznikly, mnoho), si opravdu našly uplatnění. Jsou jimi zejména stablecoiny jako je Tether (USDT), což jsou kryptoměny, které jsou vázány k určité měně, například k americkému dolaru (1 USDT = 1 dolar) nebo kryptoměna Chainlink, která řeší oracle problém blockchainů, což je oblast, která je nezbytností pro budoucnost mnoha smart kontrakt řešení.
Dalším známým ERC-20 tokenem je Wrapped Bitcoin (wBTC), což je vlastně kryptoměna vázána na Bitcoin (zjednodušeně řečeno je to jakýsi klon Bitocinu, který je možné používat na Ethereum síti). Dále zmíním projekt Maker DAO a jeho stablecoin DAI – což je zase kryptoměna, která kopíruje hodnotu amerického dolaru, ale decentralizovaným způsobem, čili za ní nestojí žádná konkrétní firma.
DeFi projekty
Velkým hitem v roce 2020 se staly na blockchainu Ethereum takzvané DeFi projekty. Když mluvíme o kryptoměnách jako o nové technologii, tak DeFi je snad ještě 100krát v dřívější fázi svého vývoje a tudíž jde o obzvláště rizikové investice. Podle mnoha odborníků je to však zároveň sektor, který přinese velkou revoluci do způsobu, jakým funguje finanční svět.
Defi totiž nabízí příležitost dostat se k tradičním bankovním službám bez potřeb samotných bank. Ať už jde o půjčky nebo půjčování svých úspor s cílem vydělat úrok (banky se musí mít zřejmě na pozoru).
Ethereum, Proof of Work & Proof of Stake
Kryptoměna Ethereum v dnešní době funguje podobně jako Bitcoin na Proof of work (PoW) konsensu. Zjednodušeně řečeno těží se pomocí specializovaného hardwaru kterému říkáme ASIC miner a na rozdíl od Bitcoinu stále i za pomoci grafických karet. Nevýhodou tohoto řešení jsou pomalejší a časem přetížené sítě i velmi nákladné transakce. Jde o problém, který trápí obě nejznámější kryptoměny.
V případě Ethereum to však takto nezůstane. Její zakladatelé v čele s Vitalikem Buterinem, který byl kdysi i bitcoinovým vývojářem, se už dávno rozhodli, že finálním řešením Ethereum bude přechod na takzvaný Proof of Stake (PoS) konsenzus v rámci příchodu nové generace této kryptoměny s označením Ethereum 2.0.
PoW vs. PoS
Na Proof od Work (PoW) konsensu, na kterém funguje Bitcoin a i současné Ethereum ověřují transakce takzvaní těžaři, kteří zjednodušeně řečeno skrz specializovaná zařízení generují výpočetní výkon, při čemž pálí elektřinu a dostávají za to odměnu v podobě nově vytěžených BTC respektive ether. U Proof of Stake, na který Ethereum postupně přechází v rámci generace „Ethereum 2.0“, se však o bezpečnost sítě starají samotní držitelé této kryptoměny, kteří uzamykají své mince, v tomto případě Ethery, a přenášejí je na validátory, kteří se starají o správné ověřování transakcí. Odměnou pro uživatele, kteří takto své mince uzamknou, je takzvaný stake, čili úročení jejich vkladu.
Kompletní dokončení Etheruem 2.0 se očekává v horizontu dvou let, skeptici hovoří také o delším časovém horizontu. Datum kompletního přechodu Ethereum na nový blockchain, který bude stejně stabilní a bezpečný, ale zároveň bude mnohem rychlejší a méně nákladný, než je ten nynější, jde odhadnout opravdu těžko.
Poznámka bokem: Možná se ptáte, co bude potom s těžaři, kteří investovali nemalé peníze do nákupu hardwaru na těžbu a najednou nebudou moci Ethereum těžit. To je otázka, kterou si klade nejeden investor. V současnosti většina těžařů Ethereum schvaluje přechod na Proof of Stake konsenzus, ale blížícím se datem kompletního přechodu a ukončení těžby bude viset nad tímto tématem stále větší otazník.
Shrnutí
Ethereum je v oblasti takzvaných „užitkových“ kryptoměn jednoznačně nejsilnějším hráčem. Minimálně prozatím. Má však své problémy s pomalými transakcemi a občasnými opravdu vysokými transakčními poplatky. Dokud Ethereum nepřejde na novou generaci Ethereum 2.0, bude tento fakt zpomalovat vývoj všeho, co se na tomto blockchainu buduje. V pozadí proto číhá konkurence, která v některých ohledech už Ethereum po technické stránce předběhla. Obzvláště vážnými konkurenty v oblasti tzv. smart-chainu se jeví být směrem do budoucna kryptoměny Cardano a Polakdot. Zatím však jde na rozdíl od Ethereum, na kterém se reálně buduje, jen o přísliby.
Podobně jako v případě našeho článku o Bitcoinu jsme chtěli shrnout všechny plusy i mínusy této kryptoměny. Věříme, že to oceníte tím, že budete náš portál sledovat nadále. Pojďme se ještě podívat na to, jak se dá Ethereum koupit.
Kde koupit Ethereum (ETH)
Náš portál vám doporučuje největší kryptoburzu Binance a to takovým způsobem, že po registraci provedete na tuto burzu z vašeho bankovního účtu SEPA převod a následně si na ní koupíte ethery.
O burze Binance jsme pro vás připravili velkou recenzi, čili klidně si ji klidně přečtěte, pokud váháte, zda jde o opravdu nejlepší vstupní bránu do světa kryptoměn.
Pokud se pro Binance rozhodnete, zároveň vás upozorňujeme, abyste použili tento registrační link. Pokud ho využijete, získáte automaticky 20% slevu na poplatky za obchodování na této platformě. To je sleva, kterou vám většina jiných médií neposkytne.
Ethery si pošlete na vlastní peněženku
Dalším důležitým krokem by měl být výběr těchto Ether (ETH) z burzy na vaši vlastní peněženku, ke které máte privátní klíče, tedy seed. Pouze v takovém případě totiž budete mít Ethery opravdu pod kontrolou a nebudete muset věřit třetí straně. Nejvyšší míru zabezpečení vám podle našeho názoru přinese kombinace hardwarové peněženky Trezor Model T a její implementovaného řešení Shamir Backup. Pokud se s tímto naším názorem ztotožňujete, budeme rádi, pokud při případné objednávce hardwarové peněženky Trezor použijete náš link.