Dnešní analýzu Bitcoinu, Etherea, Litecoinu a indexu SP500 přináší Petr Plecháč – analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Sentiment na trzích
Aktuální situaci na trzích bychom mohli bez větších polemik nazvat kasinem. V době pandemie a všudypřítomných lockdownů se ve Spojených státech zrodila nová armáda daytraderů, která teď přepisuje dlouho platné zákony WallStreet. Tito se střetávají v řádech milionů na sociálních sítích a využívají bezpoplatkové brokery k hledání zajímavých investičních příležitostí. Nejde jim však ani tak o zhodnocení kapitálu v řádech desítek procent za rok, ale spíše stovek procent během pár dní. To lze jen stěží nazvat investováním, mnohem trefnější pojem je gambling.
Regulátoři se začínají obouvat do Redditu, Robinhoodu nebo dokonce Bitcoinu a dalších moderních technologií a přisuzovat jim negativní zásluhu na nynější iracionalitě na trzích. Je to ale spíš Fed, který strká každému Američanovi do kapsy tisícové šeky (USD), které pak končí právě na trzích. Bavíme se zde jednak o akciových, ale také komoditních trzích nebo kryptoměnách.
Poslední týdny jsou zprávy z kryptosvěta plné jména Elon Musk, který svůj účet na Twitteru zasypává hláškami podporujícími pofidérní altcoin jménem Dogecoin, jež díky tomu aktuálně roste do nebes. Zatímco však vyzdvihuje Dogecoin, přišla Tesla se zprávou, že nakupuje za 1,5 miliardy dolarů Bitcoin a chystá se přijímat platby za své produkty i v podobě nejznámější a nejhodnotnější kryptoměny Bitcoinu. Mezitím na burze CME vzniká futures na Ethereum, které tak v očích investorů ještě zpevní.
Bidenova administrativa je blízko schválení stimulačního balíčku ve výši 1,9 bilionu amerických dolarů, které trhy opět zaplaví likviditou. Není se pak čemu divit, že společnost Grayscale nepřestává nakupovat další kryptoměny a momentálně jim dokonce věří za více než 30 miliard dolarů.
Výsledková sezóna ve Spojených státech (Earnings) se vyvíjí nad očekávání dobře, takže hope mode na akciích i ropě pokračuje a investoři sází na recover. Mnohé indikátory sentimentu ukazují na přehnaný optimismus a řada z nich se nachází v zóně „bubliny“.
Aktuální sentiment, fundamenty a zprávy z burzovního světa rozebírám dopodrobna v týdenním videokomentáři.
Videokomentář pro aktuální týden
Analýza kryptoměn ve videu v čase od 2:00 do 12:40.
Analýza Bitcoinu
Dost bylo pochybností, kam se Bitcoin z více než měsíc trvající konsolidace vydá. Díky oznámení společnosti Tesla (viz výše) posílil Bitcoin během dvou hodin z 39 500 na 44 900 USD a dnes dokonce zasáhl hladinu 48 200 USD, kde stanovil své nynější historické maximum. Trh se dostal z oblasti hodnoty na vyšší ceny, kde se mu evidentně líbí. Po zveřejnění zprávy a růstu ceny Bitcoinu nedošlo ihned ke korekci ceny dolů a z technického pohledu se tak jedná o bullish signál a větší pravděpodobnost dalšího růstu ceny.
Podporami jsou v tento moment cenové oblasti kolem 44 000, 40 000, 35 000 a 30 000 USD.
Oblasti odporu se v trhu hledají vzhledem k dosažení maximálních hodnot velmi obtížně, ale svou roli zde budou hrát psychologické hodnoty (kulatá čísla) jako 50 000 USD.
Analýza Etherea
Ethereum jako největší altcoin stanovil své nové historické maximum na ceně kolem 1 780 USD a podobně jako Bitcoin opustil předchozí oblast konsolidace. V případě Etherea k onomu rozhodujícímu breaku rostoucího trendového kanálu došlo několik dní před růstem Bitcoinu, ani tak zatím nelze hovořit o jakémsi odpoutání ETH od BTC. Cenový vývoj Etherea a dalších altcoinů je stále závislý na vývoji Bitcoinu a nelze předpokládat, že v případě propadu cen Bitcoinu by Ethereum posílilo.
Především tedy fundamentálně jsou stále tyto dvě kryptoměny silně provázány.
Základní support a resistence oblasti jsou vyznačeny v grafu.
Analýza Litecoinu
Litecoin nám stále dokazuje, že z kryptoměnových stálic zůstává co do oblíbenosti pozadu, je slabší a náchylnější k případným korekcím dolů. V případě Litecoinu nemůžeme hovořit o vymanění se z konsolidace, natož o ataku historických cen. Kryptoměna nabízí velmi dobrý potenciál, který je vykoupen vyšším rizikem.
Analýza SP500
Americký akciový index SP500 opět stanovil nová historická maxima, za co vděčí stimulačnímu hope modu, který jsem rozebral v úvodu této analýzy. Z technického hlediska trh reaguje na horní rostoucí trendline z trendového kanálu a není vyloučena korekce dolů. Příliš mnoho důvodů pro korekci ovšem index SP500 nemá, neboť za ním stojí Fed a další biliony dolarů, které jen čekají na vypuštění do ekonomiky. A jak jistě víme, všechny peníze jednou stejně skončí na trhu…
Základním vztahem mezi indexem SP500 a Bitcoinem je, že pokud investoři hledají riziková aktiva, vyšší výnosy a mají nižší averzi k riziku, nakupují akcie a kryptoměny. Stejně jako v březnu 2020 lze i v případě další hluboké korekce na akciovém trhu očekávat korekci na kryptoměnách.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Autor analýzy
Petr Plecháč je analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz. Na trzích se pohybuje 10 let a zaměřuje se na forex, komodity, akcie a kryptoměny. Pro analýzu trhů využívá především Price Action, Market Profile a COT, s celkovým náhledem na tržní sentiment.