Portál CryptoSlate shrnul ve svém nejnovějším článku tři hlavní důvody, proč kryptoměna Cardano narostla na své hodnotě za poslední týden o více než 80% a aktuálně je již trojkou na trhu (pokud nepočítáme stablecoin Tether).
Kryptoměnu Cardano (ADA), ke které jsme tento týden připravili tento profilový článek a video dělí od svých historických maxim dosažených 4. ledna 2018 (cena 1.29 USD) už jen přibližně 40%. Brzy se tak může stát třetí kryptoměnou v pořadí po Bitcoinu a Ethereum, která zažila šílenství z roku 2017 a dorovná v novém býčím trhu svá historická maxima.
https://www.kryptonovinky.sk/kryptomena-ada-cardano/
Co tedy stojí za současným růstem Cardano? Jde především o tyto tři faktory:
Blížící se spuštění smart kontraktů
Suverénně největší pozornost se soustředí na dokončení fáze Goguen, která přinese na Cardano blockchainu dlouho očekávanou možnost psaní smart kontraktů a tedy budování decentralizovaných aplikací. Jde o třetí z celkem 5 fází, které ještě musí Cardano dokončit, nuže a když bude hotová a funkční, Cardano se v tomto směru stane vážnou konkurencí pro Ethereum.
Spuštění fáze Goguen je rozděleno do tří hardforků, přičemž první se realizoval již v prosinci 2020 a druhý s názvem Mary byl zatím 3. února úspěšné spuštěn v rámci testnet sítě. Ostré spuštění hardforku Mary, který mimo jiné přináší možnost tokenizace na této síti, je naplánováno již na konec tohoto měsíce.
Třetí hardfork, který přinese definitivní spuštění éry Goguen, je naplánován na druhý kvartál 2021. Je však nutné upozornit, že nelze splnění tohoto termínu nijak garantovat.
Vzhledem k obrovskému růstu popularity DeFi projektů je na Cardano soustředěna velká pozornost, protože mnohé DeFi projekty jsou pro obrovské transakční poplatky na Ethereum blockchainu aktuálně velmi těžko použitelné.
Cardano přinese možnost vytváření tokenů nativního charakteru, což v konečném důsledku bude znamenat, že si budou velmi podobné s hlavní mincí Cardano s názvem ADA. Upozornit třeba zejména na to, že transakce mezi těmito tokeny na rozdíl od ERC20 tokenů na Ethereum nebudou zahrnovat žádné transakční poplatky, což bude pro DeFi sektor nesmírně důležité a mimořádně efektivní.
Blíží se přechod ke kompletní decentralizaci
Přestože je kryptoměna Cardano i v současnosti mnohými médii označována za nejdecentralizovanější, ve skutečnosti ke kompletní decentralizaci teprve míří.
Společnost IOHK, která stojí za tímto projektem, oznámila, že ke 31. březnu bude upraven parametr „d“ na úroveň nula, což znamená, že síť se dostane pod stoprocentní kontrolu ověřovatelů bloků – tedy zjednodušeně řečeno komunity. D-parametr je metrika, která reprezentuje poměr bloků, které produkuje samotná firma IOHK. Jinak řečeno když se dostane na úroveň 0, IOHK už nebude mít na produkci bloků žádný vliv.
Jediným úkolem IOHK po změně tohoto parametru zůstanou práce na síti na základě platného kontraktu. Ten má však omezenou platnost, což znamená, že samotná komunita v rámci decentralizovaného hlasování rozhodne, zda firma IOHK získá zakázku i na další roky.
Čeká se na zprávy z Afriky
Třetí důvod souvisí s aktivitami IOHK a Cardano Foundation na africkém kontinentu. Představitelé této kryptoměny se již vícekrát vyjádřili, že právě Afrika je ideálním místem pro rozvoj nové blockchain technologie vzhledem k tomu, že ji neomezují těžkopádné regulace. Výhodou je také skutečnost, že v Africe mnoho zemí výrazně zaostává pokud jde o samotnou infrastrukturu finančního systému, což je příležitost pro vybudování nového a lepšího.
Tématu účasti projektu Cardano v Africe jsme se podrobně věnovali v tomto našem včerejším článku a snad stačí doplnit, že IOHK by měla už do konce února představit uzavření velké dohody, která podle všeho bude souviset s několika africkými zeměmi. Cílem IOHK je, aby Cardano blockchain do 2 let využívalo více než 100 milionů Afričanů.
zdroj: cryptoslate.com