Dozajista jste už postřehli, že Bitcoin lidé rádi srovnávají se zlatem. Nuž a pokud je Bitcoin něco jako digitální zlato, tak pak je opravdu blízko ke konstatování, že digitálním stříbrem je zas litecoin (LTC). Jde totiž o kryptoměnu, která je jakoby mladším bratrem zkušenějšího Bitcoinu, ale s mnoha extrémně podobnými vlastnostmi.
Co je to Litecoin?
Litecoin (LTC) je jedna z nejpopulárnějších a zároveň nejstarších kryptoměn. Vznikla již v roce 2011 a její zakladatel je na rozdíl od Bitcoinu známý – jmenuje se Charlie Lee a co-to se o něm dozvíte i v dalších řádcích tohoto článku. Jak bylo uvedeno již výše, litecoin je aktuálně velmi podobný Bitcoinu, ale v budocnosti se to může změnit.
Graf Litecoin
[mcrypto id=“35046″]
Litecoin podrobně
Podobnosti s Bitcoinem
Podobně jako Bitcoin má i litecoin předem stanovené konečné množství. Zatímco Bitcoinu však bude maximálně 21 milionů, tak litecoin bude maximálně 84 milionů, čili čtyřikrát více. Litecoin se zároveň těží čtyřikrát rychleji, jinak řečeno zatímco vytěžení jednoho bloku Bitcoinu (což aktuálně představuje vytěžení 6.25 BTC) trvá 10 minut, tak v případě Litecoinu trvá vytěžení jednoho bloku v podobě 12.5 LTC jen 2,5 minuty.
Litecoin podobně jako Bitcoin mívá halvingy, což je předem stanovený proces, v jehož rámci se odměna za těžbu sníží každé čtyři roky o polovinu. To znamená, že po srpnu 2023 už nebudou těžaři litecoinu dostávat odměnu 12.5 LTC, ale jen 6.25 LTC.
Litecoin je v některých ohledech opravdu nazvěme to šikovnější než Bitcoin. Jeho transakce jsou totiž zhruba 8krát rychlejší než u Bitcoinu a zároveň se může pochlubit nižšími transakčními náklady. Zatímco Bitcoin zvládne jen 7 transakcí za sekundu, litecoin jich umí realizovat 56.
Jelikož slovo těžba bylo zmíněno již několikrát, je vám jistě jasné, že litecoin se podobně jako Bitcoin těží, čili jde o Proof of Work kryptoměnou. Jinak řečeno jeho transakce a bezpečnost zajišťují takzvaní Mineři. Na rozdíl od bitcoinu se však při těžbě používá algoritmus s názvem scrypt, zatímco u Bitcoinu je hash algoritmu SHA-256.
Je to testnet Bitcoinu?
Díky velké podobnosti s Bitcoinem je litecoin častokrát označován i za jakýsi testnet Bitcoinu. Než se tak událo u Bitcoinu se na této síti například testovala technologie Segwit či Lightning Network. Nebylo by tedy překvapením, kdyby tento trend pokračoval i směrem do budoucna při dalších vylepšeních, které se chystají nejprve pro litecoin a možná pak i pro Bitcoin.
Zakladatele známe
Na rozdíl od Bitcoinu, u kterého není totožnost zakladatele známa a víme jen to, že měl přezdívku Satoshi Nakamoto, v případě Litecoinu to neplatí. Tvůrcem této sítě je bývalý vývojář Googlu Charlie Lee. Litecoin vytvořil už v roce 2011 na základech Bitcoinu, avšak na rozdíl od kryptoměn Bitcoinu Cash či Bitcoinu SV nevznikla tato kryptoměna hardforkem od Bitcoinové sítě (resp. Od sítě Bitcoinu Cash). To znamená, že nemá stejnou historii transakcí.
K Charliemu Leeovi se vyplatí doplnit, že v roce 2017 údajně prodal všechny své LTC. Obhajoval to tím, že nechtěl být obviňován z manipulace ceny této kryptoměny. Zatímco část komunity to vzala pozitivně, druhá nabyla dojem, že nechává tuto kryptoměnu napospas osudu. V roce 2021 můžeme konstatovat, že to neudělal a stále patří mezi nejdůležitější lidi v souvislosti s jejím vývojem.
Je Litecoin lepší než Bitcoin?
Z dosud uvedeného možná někteří čtenáři nabyli dojem, že litecoin je jakousi vylepšenou verzí Bitcoinu, avšak takový závěr by v tomto okamžiku zřejmě nebyl vůbec správný. Ve skutečnosti totiž nemá ve srovnání s Bitcoinem zdaleka tak velkou adopci a to ať už ze strany komunity nebo těžařů, kteří zajišťují jeho bezpečnost. Nutno také dodat, že ačkoli litecoin je rychlejší než Bitcoin a má levnější transakce, tak i tak je v porovnání s jinými kryptoměnami výrazně pomalý. Jinak řečeno nabízí se otázka, zda opravdu potřebujeme kryptoměnu, která je sice v některých věcech o něco „lepší“ než Bitcoin, ale je ve své podstatě Bitcoinu extrémně podobná.
Kritika Litecoinu tkví zejména v tom že se oproti Bitcoinu opravdu v ničem zásadním neliší a kryptoměnu s mnohem větší adopcí, která má sloužit jako hedge vůči inflaci tu přece už máme právě díky Bitcoinu. I z tohoto důvodu se možná začaly objevovat vlaštovky, které naznačují, že litecoin by se mohl začít od Bitcoinu přece jen v některých ohledech lišit.
Zajímavá budoucnost Litecoinu?
Velké očekávání jsou vkládány do protokolu Mimble Wimble, na kterém běží kryptoměna Grin a Beam a má se implementovat i do LTC sítě. Přineslo by jí to novou úroveň anonymity transakcí a důležitou fungibilitu. To je prvek, který nemá ani Bitcoin a je velmi důležitý.
Fungibilita
Zastupitelnost hovoří o zaměnitelnosti daného aktiva. Zkusme si to vysvětlit na příkladu zlata. U něj je vám prakticky jedno, kterou zlatou cihličku vlastníte. Pokud by vám je někdo v bance zaměnil, ale stále byste byli vlastníkem cihličky zlata s absolutně stejnými vlastnostmi, nic se nemění. U Bitcoinu je to však problém, protože Bitcoin prvek fungibility nemá. Jinak řečeno, dají se označit. Nuž a Bitcoiny, o nichž se zjistí, že byly v minulosti použity při nelegální činnosti, například na financování terorismu, mohou být cenné méně než ty „čisté“. A také hrozí riziko, že směrem do budoucna by vám takové Bitcoiny nemusely burzy vyplatit.
Litecoin má s fungibilitou stejný problém jako Bitcoin, jenže skrz Mimble Wimlbe dokáže tento problém vyřešit. Pokud se však proces implementace tohoto protokolu zdaří. Mluvilo se totiž již o roku 2020, ale zatím Mimble Wimble na Litecoinu nevidíme. Prý se toho dočkáme v roce 2021.
Mosty s jinými blockchainy?
Mimble Wimlbe není jediná implementace respektive změna, které se může litecoin dočkat. Mluví se i o budování takzvaných mostů s jinými blockchainy. Konkrétně těmi, které řeší problematiku smart kontraktů. Spekuluje se především o Cardano či Flare Network. Takové mosty by v konečném důsledku mohly umožnit používat litecoin i v rámci inteligentních smluv. Nabízí se však otázka, co z toho budou mít smart chainy, jellikož litecoin jim podle všeho žádnou novou výhodu nepřinese.
Patálie s financemi
V roce 2019 během bearmarketu šokovala informace, že na vývoji Litecoinu aktivně pracuje jen jeden full-time programátor a pokud jde o financování, v medvědím trhu se uvažovalo, že nadace litecoin Foundation požádá těžaře LTC o finanční příspěvky pro další rozvoj. Litecoin Foundation mj zastřešuje i marketing kolem této kryptoměny. Například v minulosti dohodla partnerství s nejslavnější organizací smíšených bojových umění UFC.
Shrnutí
Litecoin má nadále potenciál dobře sloužit v roli jakéhosi velkého testnetu Bitcoinu. Určitě se však vedle toho vyplatí sledovat, co se stane když se zdaří implementace protokolu Mimble Wimble. Vyřešení problematiky fungibility by totiž mohlo být velkou věcí. Otázkou však je, jak by tuto změnu vnímali regulátoři a vlády. Nebudou tlačit na burzy, aby litecoin delistovaly ze své nabídky, pokud bude mít příliš vysokou míru anonymity z obav, že pokud nezakročí, něco podobného se implementuje do Bitcoinu? Na anonymitu zaměřená kryptoměna Monera s tím už má očividné problémy.
Jak koupit Litecoin
Na koupi Litecoinu doporučujeme kryptoburzu Binance a to takovým způsobem, že po registraci provedete na Binance SEPA převod z vašeho bankovního účtu a následně si na ní koupíte LTC, respektive nějakou jeho část (můžete si koupit např. i 0.001 LTC).
O burze Binance jsme pro vás připravili velkou recenzi, čili klidně si ji klidně přečtěte, pokud váháte, zda jde o opravdu nejlepší vstupní brána do světa kryptoměn.
Pokud se pro Binance rozhodnete, zároveň vás upozorňujeme, abyste použili tento registrační link. Pokud ho využijete, získáte automaticky 20% slevu na poplatky za obchodování na této platformě. To je sleva, kterou vám většina jiných médií neposkytne.
LTC si pošlete na vlastní peněženku
Dalším důležitým krokem by měl být výběr těchto litecoinů z burzy na vaši vlastní peněženku, ke které mate privátní klíče, tedy seedy. Pouze v takovém případě totiž budete mít litecoin opravdu pod kontrolou a nebudete muset věřit třetí straně. Nejvyšší míru zabezpečení vám podle našeho názoru přinese kombinace hardwarové peněženky Trezor Model T a její implementované řešení Shamir Backup. Pokud se s tímto naším názorem ztotožňujete, budeme rádi, pokud při případné objednávce hardwarové peněženky Trezor použijete náš link.