Ostře sledovaná kauza mezi newyorskou prokuraturou a firmou iFinex, která stojí za společnostmi Bitfinex a Tether, je zdá se definitivně na konci. Mimosoudní dohodou se uzavírá jedna významná kapitola trhu s kryptoměnami, která trvala dlouhých 22 měsíců od okamžiku, kdy byla na iFinex podána žaloba pro podezření, že kompenzoval ztrátu firmy Bitfinex rezervami své druhé dceřiné společnosti Tether.
Podle žaloby měl iFinex v onom období využít 800 milionů dolarů z rezerv firmy Tether na financování ztráty společnosti Bitfinex, čímž měly být poškozeny práva klientů firmy Tether ve státě New York.
Spor byl však problémový i z jiných důvodů. Řešilo se, zda firma IFinex měla vůbec právo podnikat ve státě New York a zejména to, do jaké míry byly kryté rezervy její dceřiné firmy Tether v souvislosti se stablecoinem USDT.
Právě třetí zmíněný bod byl sledován kryptokomunitou nejpozorněji. Spor totiž mohl vyvrcholit zjištěním, že USDT v oběhu nejsou nebo nebyly dostatečně kryté a že Tether mohl manipulovat s cenou Bitcoinu v roce 2017.
Mimosoudní dohoda uzavřela celou kapitolu
Spor je naštěstí na konci. Jeho výsledkem je dohoda mezi prokurátorem a firmou iFinex, podle níž iFinex zaplatí pokutu v hodnotě 18,5 milionu dolarů. Kromě toho musí iFinex podávat čtvrtletní zprávy o stavu svého fungování a také musí přestat obchodovat s jakýmikoliv osobami nebo podniky státu New York, protože na to nemá licenci.
Je však důležité poznamenat, že součástí dohody je i to, že iFinex, Tether ani Bitfinex nemusely přiznat žádné přestupky (včetně těch, které se týkají krytí USDT), ačkoli podezření tu byla a to zejména v období, kdy Tether na svých stránkách po roce 2019 změnil informaci o krytí USDT v oběhu z informace o 100% krytí americkými dolary na krytí firemními rezervami (tedy i jinými aktivy).
We are pleased to put this behind us. Full statement available below. #onward https://t.co/0rwyVOeFAN 3/3
— Tether (@Tether_to) February 23, 2021
Kromě toho během roku 2017 měla mít společnost Tether kryté USDT v oběhu jen z části – údajně šlo podle žaloby jen o 61 milionů dolarů ze 422 milionů USDT, které byly v tom času v oběhu. Firma iFinex tento závěr však popřela. Mimosoudní dohoda zároveň naznačuje, že žalobě se tuto skutečnost nepodařilo dostatečně prokázat.
Tak či onak, spor je na konci a snad jej lze vnímat pozitivně. Neprokázalo se totiž, že by byla cena Bitcoinu firmou iFinex respektive jejími dcerami v minulosti manipulovaná a kromě toho je z dohody zřejmé, že i samotný iFinex respektive Tether budou muset dodržovat přísnější pravidla týkající se transparentnosti krytí současných USDT v oběhu. To může důvěře v tento stablecoin samozřejmě pomoci.
Tether zhodnotil závěr kauzy v oficiálním stanovisku takto:
,,Podle podmínek urovnání nepřipouštíme žádné přestupky. Částka urovnání, kterou jsme se rozhodli zaplatit generální prokuratuře, třeba vnímat jako naši dobrou vůli, abychom tuto záležitost hodili za hlavu a mohli se konečně soustředit na naše podnikání. Jsme rádi, že naši zákazníci nám prokázali loajalitu a oddanost v průběhu posledních dvou let, kdy toto vyšetřování probíhalo.“
Reakce jsou většinou pozitivní
,,Toto vyrovnání mě povzbudilo. Potvrzuje to, že zmíněné tvrzení kritiků (o manipulaci ceny BTC) byly mimo mísu. Těším se, že Tether nyní obnoví úsilí o vyšší transparentnost,“ reagoval Nic Carter z firmy Coin Metrics.
O něco skeptičtější byla Amy Castorová, novinářka, která se tímto tématem podrobně zabývala. ,,Tether musí nyní ukázat světu, jakým způsobem kryje 34 miliard USDT, které uvádí a má v oběhu. To je věc, kterou nikdy předtím nedělal.“
Dohoda o vypořádání potěšila i šéfa CryptoQunant Ki Young Jua, který vnímá kauzu Tether za ukončenou. ,,Myslím, že je to býčí signál z hlediska sentimentu na trhu a regulací.“
zdroj: decrypt.co