Michael Saylor, šéf společnosti Microstrategy, která má aktuálně podle oficiálních informací pod kontrolou téměř 72 000 BTC a další za hodnotu miliardy dolarů plánuje koupit (pokud tak již mezitím neudělala), se vyjádřil v rozhovoru na CNBC i k nedávné kritice Bitcoinu z úst nové ministryně financí USA Janet Yellenové.
Janet Yelenová, která nahradila ve funkci lídra Ministerstva financí Stevena Mnuchina, který byl známým kritikem Bitcoinu, se nechala slyšet, že Bitcoin je velmi neefektivní nástroj na přesun hodnoty. Saylor s ní v tomto smyslu z části souhlasil, ale upozornil, že Bitcoin má sloužit hlavně jako nástroj na ochranu majetku a ne jako platidlo.
Microstrategy napokon získala na kúpu BTC 1,05 miliardy dolárov
,,Příběh, o kterém se velmi nemluví, je, že Bitcoin je rovnostářská progresivní technologie. Dočkáme se dne, kdy 7 až 8 miliard lidí bude mít ve svém telefonu proužek digitálního zlata a budou jej používat pro ukládání svých životních úspor,“ uvedl vedle toho, co poukázal na neuvěřitelné tempo růstu popularity Bitcoinu během jeho 12-leté existence i ve srovnání s fintech giganty jako jsou Amazon, Google či Apple.
,,Svět tuto věc potřebuje a myslím si, že můžeme očekávat, že do 5 let bude mít na mobilním zařízení Bitcoin miliarda lidí, kteří si svou hodnotu – v podstatě svůj spořící účet uloží do mobilního zařízení. Bitcoin je dominantní digitální peněžní síť.“
Saylor je zároveň přesvědčen, že Bitcoin v dohledné době překoná kapitalizaci zlata.
,,Na této monetární planetě existuje 500 bilionů dolarů v podobě nějakých měn. Máme zde akcie, dluhopisy, nemovitosti. Nachází se zde i zlato v hodnotě 10 bilionů a Bitcoin v hodnotě 1 bilionu dolarů. Bitcoin zlato předběhne a pohltí ho.“
Šéf firmy, která má připraveny další peníze na koupi BTC, však vidí potenciál růstu ceny Bitcoinu i v po překonání kapitalizace zlata, tedy dosažení milníku 10 bilionů dolarů (při současné ceně by jeden Bitcoin v tom případě stál okolo 500 tisíc dolarů). Postupně bude prý růst ke kapitalizaci 100 bilionů dolarů, ale již pomalejším tempem a s nižší mírou volatility. ,,když se bude dostávat ke 100 bilionům dolarů, uvidíte pokles volatility. Bitcoin bude mít stabilizační vliv na celý finanční systém 21. století.“
Bill Gates varuje malé investory
Zatímco Michael Saylor vidí budoucnost Bitcoinu mimořádně růžově, směrem na adresu nejznámější kryptoměny přibývají negativní reakce z úst tradičnějších investorů a podnikatelů.
O Bitcoinu opět mluvil Bill Gates, někdejší nejbohatší člověk planety, který stál u vzniku revoluční firmy Microsoft. Gates adresoval svá slova zejména malým investorům, jež upozornil, že na rozdíl od Elona Muska nesedí na obrovském balíku peněz a měly by být proto opatrní.
,,Myslím, že do těchto mánií se mohou nechat zlákat i lidé, kteří nemají peněz nazbyt. Pokud máte méně peněz než Elon Musk, měli byste si dávat pozor.“
Bill Gates kromě toho upozornil na množství energie, která se spotřebovává při těžbě Bitcoinu a zároveň konstatoval, že na kryptoměnách koneckonců nevidí nic špatného, ale myslí si, že by měly být více transparentní, reverzibilní a v podstatě centralizované (což se tak trochu vymyká pointě kryptoměn, že? pozn.red.)
Bitcoin kritizuje i indický „Warren Buffett“
Negativní názor na Bitcoin má i Rakesh Jhunjhunwala častokrát označovaný také jako indický Warren Buffett vzhledem k jeho nemalým investičním úspěchům. V rozhovoru pro asijskou verzi CNBC konstatoval, že „Bitcoin je spekulací nejvyššího řádu a že se nechce účastnit všech večírků ve městě.“ Následně dodal, že když šílenství kolem Bitcoinu skončí, tak lidi čeká obrovská „opice“ (bolest hlavy / kocovina).
Jeden z nejbohatších Indů zároveň podporuje kroky jeho země vedoucí k zákazu kryptoměn. ,,Myslím, že regulační orgány by měly zakročit a zakázat Bitcoin. Měly by se soustředit na digitální rupie,“ uvedl.
zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com