Dnešní analýzu Bitcoinu, Etherea a indexu NASDAQ přináší Petr Plecháč – analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Sentiment na trzích
Na širokém trhu je ještě stále nejvíce diskutováno téma růstu výnosů na amerických vládních dluhopisech, které negativně dopadají na technologický sektor a údajně i na cenu Bitcoinu.
V minulém týdnu jsme možná poprvé zaznamenali tak silnou reakci Bitcoinu na prohlášení Fedu a FOMC. Z posledního meetingu jsme se nedozvěděli příliš nových informací, ale i to investorům na nějaký čas stačilo. Fed hodlá i nadále podporovat ekonomiku USA a nepolevovat z nákupů dluhopisů a dalších aktiv (120 miliard USD / měsíc). Bílý dům není rozhozen z růstu očekávané inflace, nicméně toto téma a pojem „inflation“ se dostává v Google vyhledávači v USA na dlouhodobá maxima. Začínají lidem docházet následky tištění levných peněz?
Podle posledních údajů přiteklo na trh další rekordní množství peněz, a dluhopisový trh se otáčí do bear marketu. Buffettův indikátor hlásí vyšší hodnoty než při poslední velké krizi, a aktivita investorů se podobá spíše spekulacím s krátkodobým investičním horizontem. Vyhrocenost ve všech směrech 🙂
Zapomínat bychom neměli ani na pandemii koronaviru covid-19, která o sobě nechává znovu znát. Problém s vakcínou AstraZeneca je údajně vyřešen, resp. vakcína má víc benefitů než rizik, takže pokračujeme…, Polsko zpřísňuje lockdown, Paříž se zavírá, Brazílie kolabuje a Filipíny hlásí rekordní počty nově nakažených.
Jak moc je v trzích zakomponován pozdější návrat do normálu?
Z kryptosvěta proudí denně nové bullish zprávy, ale samotné ceně Bitcoinu zatím příliš nepomáhají. Pákistán bude těžit Bitcoin pomocí hydroelektráren, z čínské spol. Meitu je nový Microstrategy, v Brazílii vzniká ETF na Bitcoin a Morgan Stanley zpřístupní svým movitým klientům bitcoinový fond.
Aktuální sentiment, fundamenty a zprávy z burzovního světa rozebírám dopodrobna v týdenním videokomentáři.
Videokomentář pro aktuální týden
Analýza Bitcoinu
Ačkoli se před týdnem zdálo, že po breaku ATH budeme brzy svědky dosažení dalšího milníku v podobě 70 000 USD, Bitcoin se znovu dostává do fáze konsolidace. Korekce ve výši 14 % byla rychle vykoupena a optimismus na trhu zůstává. Nicméně selhání breaku vnáší mezi investory (a spekulanty) menší dávku nervozity, tedy nelze vyloučit ani další vybírání dosavadních profitů.
Bitcoin včera konsolidoval a nakonec i prorazil rostoucí trendovou linii. Toto selhání by mohlo přinést větší oslabení trhu! V předešlých CHOPech jsme byli mnohokrát svědky, že v rámci konsolidace docházelo k falešným průrazům trendových linií, kanálů, trychtýřů apod. Nynější situaci bychom měli vnímat spíše jako postranní pohyb, v rámci kterého jsou intraday povoleny jak longy, tak shorty, ale na poziční obchody je zapotřebí cenová akce.
Základní support a resistence z pohledu Price Action a Volume Profile zobrazeny v grafu.
Analýza Etherea
Ethereum prorazilo silnou resistentní oblast 1 750 USD a momentálně reaguje na rostoucí trendline, která trh již několikrát podržela v uptrendu. Jako obvykle je Ethereum v zajetí sentimentu na Bitcoinu. Stejně jako Bitcoin, je i Ethereum na důležité cenové podpoře, jejíž selhání by mohlo přinést větší cenový propad a ochlazení nynějšího sentimentu.
Velké instituce kromě Bitcoinu vstupují také do Etherea, takže i v tomto případě lze očekávat snahu o postupné nákupy na nižších úrovních, které mohou vyústit v další dlouhodobý uptrend. Obchodníci by však nyní měli zpozornit a aplikovat obranné příkazy stop loss.
Analýza NASDAQ
Pokud se Bitcoin v poslední době přirovnává k nějakému dalšímu aktivu, pak bychom kromě obligátního zlata narazili také na technologický akciový index NASDAQ. Kvůli růstu výnosů na amerických vládních dluhopisech index NASDAQ v posledních týdnech oslaboval, nicméně vstup do nového obchodního týdne mu vyšel ze všech indexů nejlépe. Momentálně se trh pohybuje v tržní formaci triangle, a podobně jako Bitcoin čeká na cenotvorný fundament.
Objevují se zprávy, že v případě korekce na indexu NASDAQ by mohla přijít podobná sleva také na Bitcoinu. Ještě zajímavější je ovšem teorie, že v případě propadu ceny Bitcoinu by mohl trpět také akciový index NASDAQ. Tato dvě aktiva k sobě jistě mají dost blízko. Stačí si vzpomenout na akciovou společnost Tesla, která před nedávnem do Bitcoinu zainvestovala. Pokud se dnes zmiňují další velcí kandidáti, kteří by mohli Teslu napodobit, dostáváme jména jako Twitter, Amazon nebo Apple.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Autor analýzy
Petr Plecháč je analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz. Na trzích se pohybuje 10 let a zaměřuje se na forex, komodity, akcie a kryptoměny. Pro analýzu trhů využívá především Price Action, Market Profile a COT, s celkovým náhledem na tržní sentiment.