Současné šílenství kolem non-fungible tokens (NFT) mnozí přirovnávají k ICO bublině z roku 2017, která vyvrcholila velkým splasknutím. Zeptali jsme se čtyř zástupců československé krypto scény, kteří se tématu NFT v rámci své práce alespoň okrajově věnují, Jakuba „Kicoma“ Vejmoly, Adama Kracíka, Jaromíra Tesaře a Vladimíra „Kryptovládi“ Pinkera, co si o nezaměnitelných tokenech myslí a zda mají podle nich budoucnost.
Společná otázka pro všechny respondenty:
,,Je NFT bublina nebo dává v některých případech smysl?“
Jakub Vejmola, autor YT Bitcoinový kanál
Ano, NFTčka jsou jednoznačně v bublině ale musím říct, že tahle konkrétní bublina mi přijde ze všech absolutně nejzábavnější. Lidi se snaží jeden druhého přesvědčit, že stačí připojit k JPEG obrázku digitální podpis a rázem má mít úplně jinou hodnotu, než identický obrázek bez podpisu. Argumentují zcestnými příměry k vyfocené Mona Lise a kritiky odpálkují s tím, že nerozumí umění (jakoby oni sami rozuměli). Umělci si nad tímto fenoménem lámou hlavu když čtou, jak jejich kolega Beeple prodal obraz za 69 milionů dolarů v Etheru (který okamžitě otočil do dolaru) a také se snaží naskočit na tento trend, aby rázem zjistili, že jejich díla nikdo nekupuje, protože je ve světě kryptoměn nikdo nezná. Narozdíl od Cryptopunků složených z pár pixelů, kteří se prodávají za desítky nebo i stovky Etherů. Je zábavné to pozorovat a jednou na to myslím budeme s úsměvem vzpomínat. Mnoho fanoušků této technologie mi ale říká: „Kicome, to co se teď děje, je jen začátek. NFTčka mají daleko více možných využití.“
K tomu chci říct, že: 1) tohle jsem už slyšel asi 3 roky zpátky když se objevily Cryptokitties a 2) já aktuálně hodnotím to, co vidím. Až přijdou ty zázračné slibované use-casy, tak budu hodnotit je. Ale aktuálně skutečně vidíme jen spekulaci s podepsanými JPEGy, tweety a dokonce i tokenizované prdy (LOL). Mimochodem už jen ten tweet je skvělý příklad bizarnosti celého fenoménu NFT. Co přesně si koupil ten člověk, co si od Jacka Dorseyho koupil jeho první tweet? Ten přeci „žije“ na Twitteru. Takže si koupil práva na text toho tweetu? Ne, nic takového s sebou NFT přece nenese. Tak co si koupil? Lidé tvrdí, že si koupil ten pocit, že onen tweet je skutečně jeho – že ukojil jakousi „fetiš vlastnění“. Skvěle, takže s tímto novátorským nastavením mysli si Jack Dorsey zítra může koupit hamburger, ale před konzumací ho opět „tokenizuje“ a vydraží jako NFT. A řekněme, že já si to NFT koupím. Co na tom, že hned potom Jack hamburger sní…já budu mít skvělý pocit, že hamburger Jacka Dorseyho jsem si koupil já. Koupil jsem přeci TEN originál, který mi Jack podepsal. Co na tom, že už ho dávno snědl. Já budu navždy hrdým vlastníkem originálu. Možná se teď smějete, ale logika většiny věcí, která se teď jako NFT prodává není daleko od toho, co jsem právě popsal. Čili je možné, že NFT’s jednou najdou uplatnění v počítačových hrách nebo jako vstupenky na akce? Ano, nevylučuji to, ale ani tomu moc šancí nedávám. Chci takovou věc napřed vidět v ostrém provozu. Pak uvěřím. Do té doby se budu bavit nad tím, za co jsou lidé ochotní utrácet…
Adam Kracík, krypto žurnalista
NFT jako nezaměnitelné tokeny patří mezi další klasické uplatnění kryptoměn. V podstatě se jedná o to, že jako všechny kryptoměny, tak i NFT odstraňuje prostředníky, protože se společně všichni můžou shodnout na stavu „účetní knihy“ blockchainu. NFT jako takové má pak uplatnění v extrémně široké paletě činností. Osobně mám rád dvě specifiká uplnatnění. První je pro umění, kdy umělec a kupující mohou snadno verifikovat, že se jedná o originál a tudíž nepotřebují nutně prostředníky pro své nákupy a prodeje. Druhý a podle mě daleko větší uplatnění jsou virtuální světy a reálné vlastnictví v nich. Virtuální světy budou stále více a více oblíbené, jak se rozvíjí technologie a díky NFT tokenům získají daleko větší možnosti. Konečně se tak otevírá prostor pro rozvoj kreativity hráčů a může začít vznikat něco, co bude připomínat realný, živý a funkční virtuální svět. Největší problém s NFT je, že jsem na začátku a tudíž většina lidí jenom honí zlatou horečku. Je to stejné jako s ICO (dobrý model financování projektů). Ale pokud jsou lidé chamtiví, tak najednou hledají příležitosti k největším ziskům a investují do všeho včetně očividných podvodů. A to samé je dnes s NFT. Fakt, že někdo koupí počítačem generovaný obrázek kryptopunkáče za milion, protože si nezjistí, že se jedná o iluzi hodnoty, tak je to chyba investora a ne nft. Problém s NFT je tak nyní to, že investoři prostě blázní. Do budoucna zase většina NFT zmizí a přijdou NFT, která již budou mít rozumnou hodnotu odvozenou z jejich funkce. NFT pozemek ve hře sandbox bude mít hodnotu, protože bude pak reálně investora, který s ním bude moci nakládat, jak chce. Hodnota se bude odvíjet podle oblíbenosti hry. NFT je nyní masivní spekulace (stejně jako celé kryptoměny) a je potřeba k tomu tak přistupovat. NFT mají nyní špatné jméno, protože se všichni soustředí na největší kraviny, ale za nimi stojí revoluční způsob vlastnictví, který bude ku prospěchu mnoha odvětvím a obzvláště u virtuálních světů má šanci vytvořit úplně nový model gamingu a vlastně i virtuálního života!
Jaromír Tesař, ambasador Cardano
Obecně mi dává smysl vytvořit standardizovaný nástroj na vytváření a sdílení tokenů na globální úrovni. I když je pravda, že v mnoha případech lze použít databázi, není to ideální řešení. Databáze z principu neumožní něco reálně a nezvratně vlastnit a každý správce databáze je prostředník, který si bude účtovat poplatky za své služby. Představte si, že každý člověk na světě bude mít peněženku, ve které bude mít peníze, investiční asety a nebo třeba právě NFT. Tento způsob unifikace světu chybí a pro všechny by byl velmi výhodný. Kdo jednou použil krypto-peněženku, bude umět pracovat také s tokeny. Držet token je určitě lepší způsob jak něco vlastnit než si pamatovat přihlašovací údaje na web či se spoléhat na záznam v cizí databázi. Co se samotných NFT týká, v tuto chvíli mi to přijde spíše jak hype. Ne nutně ve všech případech. Blockchainu chybí napojení na reálný svět. Autoři děl jsou umělci z fyzického světa a kupující si musí být jistí, že si skutečně kupují umělcova díla. Daný umělec tak musí mít způsob jak světu prokazatelně dokázat, že je autor vydaných tokenů. To není nic s čím by si kryptografie neporadila a dá se použít v podstatě ten samý mechanismus, který se používá pro podpis bitcoin transakcí. To co mi v tuto chvíli chybí je nějaký druh standardizace.
Osobně bych si asi nikdy nekoupil NFT, za kterým je pouze digitální umění. Rozhodně ne do doby, kdy bude kolem NFT existovat nějaký právní rámec, který dá vlastníkům nějaká práva. Druhá věc samozřejmě je, jestli se dá z vlastnictví NFT nějak profitovat. Zde jsem zatím dost skeptický, ale umím si do budoucna představit reálné využití. Představte si písničkáře, který digitálně vydá písničku a právo na přehrání spojí s tokenem. Jakmile si písničku někdo pustí, majitel tokenu dostane okamžitě zaplaceno. Písnička bude mít svoji hodnotu a půjde ji vydražit a prodat. Zejména v případě, že by to byl nějaký hit. Dokonce by mohlo více lidí vlastnit část jedné písničky a podle podílu adekvátně profitovat. To samé by šlo udělat s filmy a nakonec možná i s obrázky. Samozřejmě nejsem slepý k pirátům, kteří si písničku okopírují a budou přehrávat zcela zdarma. Nicméně ne každý je pirát a třeba rádia jsou zvyklá za autorská práva platit. Majitel tokenu, ze začátku klidně samotný umělec, by dostával zaplaceno napřímo bez prostředníků. Pro tohle využití zatím neexistuje potřebná infrastruktura. Písnička by musela být dostupná jako veřejně dostupný zdroj, který když někdo použije, okamžitě se nějaká digitální měna přesune na účet majitele tokenu.
Tokenizace fyzických děl mi dává mnohem větší smysl, neboť fyzické dílo má svoji hodnotu a token pouze reprezentuje vlastnictví. Každý si může vyfotit či jinak reprodukovat umělecké dílo, ale pouze vlastník ho může dál přeprodat. Dá se to samozřejmě udělat bez tokenu, nicméně token to může usnadnit. I zde je však nutné pracovat s reálnou identitou umělců i majitelů. Pokud vám token někdo prodá, musí vám dodat dílo, nebo vrátit peníze. Bez toho to nedává smysl.
NFT je jedna z cest jak blockchain více napojit na fyzický svět. Řešení na práci s digitální identitou jsou na stole a brzy přijde jejich čas. I když současný hype může splasknout, věřím, že nás to posune někam dál.
Vladimír Pinker, autor You Tube kanálu Kryptovláďa
Podle mě NFT bublina je, ale s naprosto neskutečnou myšlenkou a až jednou splaskne, tak tu zbyde několik super věcí, které nás v digitalizaci a decentralizaci posunou o hodně dál. Dnes vidím NFT jako cestu pro umělce například z rozvojových zemí, kteří nemají šanci ve svém okolí sehnat kupce pro svá díla, nebo jim to vládní režim nedovoluje. Díky NFT jejich umělecké výtvory nikdo nezcenzuruje a otevírá se jim prakticky nekonečný trh, na kterém ho mohou prodávat.