Starosta města Miami Francis Suarez, který je známý jako velký fanoušek kryptoměn, upozornil, že v současnosti se při těžbě Bitcoinu používá v největší míře „špinavá energie“, při které dochází k velkým emisím CO2, tedy uhlíkové stopě.
Francis Suarez hovořil na toto téma v podcastu s kryptožurnalistkou Laurou Shin. Starosta Miami konstatoval, že kvůli negativním ekologickým dopadům těžby Bitcoinu (bez ohledu na to, že tyto dopady mohou být v porovnání s jinými odvětvími, které znečišťují ovzduší, zatím výrazně menší pozn.red.) je důležité, aby se na těžbu Bitcoinu začala používat takzvaná „zelená“ resp. „čistá energie“.
Zelená energie je energie, která je vyráběna z obnovitelných zdrojů jako jsou voda, vítr, slunce či biomasa. Neprodukuje emise a nemá nepříznivé dopady na životní prostředí.
,,Součástí problému Bitcoinu je, že 90% jeho těžby neprobíhá v USA. 90% BTC se těží v zemích, které používají špinavou energii. To je důvod, proč se těžba Bitcoinu považuje za špinavou činnost (znečišťující přírodu),“ upozornil.
Suarez následně prohlásil, že USA by se měly zaměřit na Bitcoin z pohledu národní bezpečnosti a přispět k tomu, aby se těžil více právě ve Spojených státech a za pomoci zelené energie. Je za to, aby se vybudovaly těžební mining pooly a datová centra, které budou využívat na těžbu jadernou energii. ,,Získáváme jadernou energii, takže máme čistou energii. Čistou energii, která je v podstatě neomezená,“ konstatoval.
Miami, ze kterého chce vybudovat hlavní město kryptoměn v USA, by podle něj mohlo sehrát v tomto směru významnou roli. Doufá, že právě v této sluneční metropoli vznikne hlavní středisko této iniciativy.
,,Bylo by prospěšné pro kryptokomunitu, kdybychom těžili více Bitcoinu v USA, protože vyrábíme čistou energii, takže by to změnilo tento dynamický příběh. V budoucnu uvidíte solární a jiné druhý čisté energie, které podle mého názoru přispějí k zefektivnění těžby BTC.“
Kritici upozorňují na environmentální problém
V roce 2021, kdy už argumenty o tom, že Bitcoin je využíván hlavně na nelegální činnost, nebo že jde o podvodné Ponziho schéma většinou neobstojí, se právě kritika negativního dopadu těžby BTC na přírodu stává nejčastěji používanou tezí při kritice nejznámější kryptoměny. Nuž a vedle toho, jak emise CO2 rostoucí těžbou BTC opravdu stoupají, tento trend bude jistě pokračovat, dokud se těžba BTC opravdu nestane zelenější.
Je proto sympatické, že těžaři před tímto problémem nezavírají oči a vznikají iniciativy, které přispějí k transformaci těžby na zelenější formu dříve, než by mohly být dopady těžby BTC pro přírodu opravdu katastrofální.
Vlastní iniciativu tímto směrem realizovala i firma Square Jacka Dorseyho, která investovala do podpory těžby BTC za pomoci zelené energie 10 milionů dolarů, nuže a ještě zajímavější znějí novinky firem DMG Blockchain a Argo Blockchain, které v pátek oznámily, že budují Terra Pool – vůbec první mining pool na světě, který bude na těžbu BTC používat 100% čistou energii bez jakékoliv karbonové stopy.
,,Těžaři BTC používají různé zdroje energie od jaderných, přes vodní elektrárny až po uhlí, ale mnoho těžařů už nyní používá obnovitelné zdroje. Nejvýznamnější pooly, které jsou zejména v Číně, však neřeší otázku toho, jaké zdroje energie používají těžaři, kteří se k nim připojují. To je to, co dělá Terra Pool odlišným – máme mandát a hlavní zásady,“ vysvětlil Dan Reitzik, CEO DMG, který tím zdůraznil, že k poolu se budou moci připojit pouze ti těžaři BTC, kteří budou na mining používat zelenou energii.
zdroje: cointelegraph.com, decrypt.co