V souvislosti s Bitcoinem se stále častěji zmiňuje téma jeho ekologické těžby, čili toho, do jaké míry používají těžaři čistou „zelenou“ energii, která zdaleka nemá takový negativní dopad na přírodu, jako používání energie z uhelných (tepelných) elektráren. Bohužel nejnovější zprávy naznačují, že minimálně z krátkodobého hlediska to s mírou využití zelené energie stále není bůhví-jaké.
Čína
Pokud jde o nejlidnatější zem světa, která sehrává při těžbě Bitcoinu stále dominantní roli, nedávné záplavy v čínském regionu Sin-ťiang, které vyvrcholily odstavením uhelného dolu, poukázaly na to, do jaké míry je těžba Bitcoinu v tomto regionu nadále závislá právě na tomto nečistém zdroji energie. Odstávka tohoto dolu se totiž nemalou měrou podepsala na poklesu celkového hashrate těžby BTC a to dokonce na nejnižší úroveň od listopadu 2020. Tato skutečnost naznačuje, že v Číně se těžaři Bitcoinu nadále do nemalé míry spoléhají více na fosilní paliva než na obnovitelnou energii.
,,Současná čínská posedlost uhelnými elektrárnami – navzdory slibům o snaze snížit emise skleníkových plynů – znamená, že někteří těžaři mohou v některých regionech nadále využívat levnou špinavou energii,“ uvedl pro portál decrypt Jason Deane, analytik z Quantum Eceoomics. Deane zároveň doplnil, že takové rozhodnutí těžařů je založeno na čistě ekonomických zájmech bez zohlednění environmentálních dopadů.
https://www.kryptonovinky.sk/ako-funguje-tazba-bitcoinu-nody-mining-difficulty-ekonomicka-stranka/
Studie z Cambridge University odhaduje, že v současnosti se využívá na těžbu BTC zelená tedy obnovitelná energie jen z 39%. Uhlíková stopa Bitcoinu je ročním ekvivalentem přibližně 61 miliard liber spáleného uhlí, respektive spotřebě 9 milionů domů nebo 138 miliard kilometrů ujetých průměrným osobním vozidlem. Studie magazínu Nature zas odhaduje, že pokud se způsob těžby Bitcoinu v Číně do roku 2024 nezmění a zachová se současné tempo jejího růstu, tak emise z těžby budou rovné téměř 20% emisí, které produkuje letecký průmysl.
Z dlouhodobého hlediska se však předpokládá, že adopce zelené energie při těžbě Bitcoinu bude pokračovat. Samotná Čína se zavázala, že do roku 2060 bude uhlíkově neutrální, nuže a mnozí věří, že těžba BTC bude posloupností let méně závislá na tomto regionu a bude nutné více pokročit v jiných zemích, kde je snaha o využívání obnovitelné energie při této činnosti výraznější.
Sever Evropy
Mezi oblasti, kde se na těžbu Bitcoinu používají zejména obnovitelné zdroje energie, patří severské země Evropy jako jsou Island, Švédsko či Norsko. Podle časopisu Economic Times však mohou těžaři BTC v těchto oblastech čekat horší časy. O čistou energii se totiž podle všeho budou muset dělit s jinými průmysly, které jsou pro tyto země významnější.
,,V letech 2021 a 2022 se očekává málo přebytečné energie,“ upozornil Hordur Arnarson, který je výkonným ředitelem firmy Landsvirkjun, islandské energetické společnosti. To je problém, protože těžírny BTC mohou v důsledku toho přijít o zdroje čisté energie, které budou směřovat zejména směrem k ropným plošinám a ocelárnám.
Podle portálu Decrypt už náznaky toho, že těžaři BTC v těchto regionech mají k dispozici méně energie jsou. Globální podíl Norska na těžbě BTC se totiž postupně snižuje na dnešních už necelých 0,50%, zatímco před rokem a půl to bylo více než 1%.
zdroj: decrypt.co, decrypt.co