Dnešní analýzu Bitcoinu, Ethereum a dolaru přináší Petr Plecháč – analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Sentiment na trzích
Akciové, komoditní i crypto trhy v posledních dnech dostaly pod tlak zprávy týkající se pandemie koronaviru covid-19 a návrhu Joe Bidena a jeho administrativy na zvýšení horní hranice daně z kapitálových výnosů až na dvojnásobek. Stejně jako v případě covidu i daní na sebe nenechala reakce investorů dlouho čekat a po krátké korekci přišel na řadu Buy The Dip, v posledních měsících velmi oblíbený.
Covid-19 není ani zdaleka za námi, a nejeden odborník vidí velká rizika v pomalém očkování a růstu nových případů v několika částech světa. Aktuálně se nejvíce hovoří o Indii, kde denní počet nově nakažených přesahuje 350 000 a kde i díky obrovské rychlosti přenosu viru vznikají nové mutace, které mohou být nakažlivější, smrtelnější nebo odolnější nynějším vakcínám.
Zdanění velkých společností, bohatých američanů nebo investorů se řeší již delší dobu. V programu Joe Bidena by mělo jít o jeden z hlavních zdrojů příjmů pro zaplacení enormního dluhu ve Spojených státech. Fed, ale i další centrální banky na světě, dál tiskne levné peníze, které končí ve firmách, domácnostech či přímo na kapitálovém trhu. Dokud nebude boj s pandemií u konce, nelze očekávat, že by centrální banky sáhly po utažení měnové či fiskální politiky. Ve finále pak můžeme vyšší daně číst jako „Fed natiskne peníze“ -> „Lidé dostanou peníze“ -> „Lidé odevzdají peníze (daně)“… takže takové nepřímé platby vládě od Fedu.
Geopolitické rozbroje zatím nevedou k otevřeně vyhroceným sporům mezi Ruskem, Čínou, USA či EU. I tak se jedná o důležité vlákno, které je zapotřebí sledovat.
Akciový trh čeká v tomto týdnu reportování kvartálních výsledků (Earnings) velkých amerických technologických společností, z makrokalendáře bude ostře sledované zasedání Fedu a FOMC i další data z výroby, obchodu a služeb z USA, Číny a EU.
Z kryptosvěta na trhy i nadále proudí spíše pozitivní zprávy, které prozatím nemají kladný dopad na cenový vývoj kryptoměn. Bitcoin je pod tlakem, zatímco vybrané altcoiny pumpují. Trh zasáhla zpráva o další zkrachovalé (vytunelované) kryptoměnové směnárně v Turecku, která by měla především investory utvrdit ve stahování kryptoměn ze směnáren a burz na kryptoměnové peněženky. Na burzy míří velké množství Bitcoinů, britská společnost NatWest se staví negativně k podnikům přijímající platby v kryptoměnách, zatímco magazín TIME nebo aplikace Venmo jsou digitálním měnám nakloněny.
Aktuální sentiment, fundamenty a zprávy z burzovního světa rozebírám dopodrobna v týdenním videokomentáři.
Videokomentář pro aktuální týden
Analýza Bitcoinu
Po překonání psychologické bariéry 60 000 USD jen málokdo věřil, že znovu uvidíme ceny okolo 47 000 USD a prorážení důležitých supportů… nicméně, stalo se.
Z technického hlediska je na trhu patrná slabost býků, která se projevuje stanovením nižší swing low.
Nacházíme se tedy ještě stále v uptrendu? Rozhodující bude zřejmě až další pokus trhu o dosažení nových cenových maxim. Před sebou máme staronový odpor 60 000 USD, a pokud by trh v této oblasti vytvořil po nižší swing low také nižší swing high, mohli bychom začít hovořit i o změně krátkodobého trendu. Na 55 000 USD vytváří cenový odpor oblast High Volume Node z Volume Profile, patrný je také support na 48 000 USD, obdobně podepřen HVN z VP.
Analýza Ethereum
Ethereum podobně jako další vybrané altcoiny testuje své předchozí ATH a momentálně vykazuje o něco větší sílu a lepší momentum než Bitcoin. Trh podržela při pokusech o výprodej předchozí oblast konsolidace, kde Ethereum vytvořilo několik nákupních výběžků a je připraveno na stanovení nových cenových maxim.
Analýza USD
Index amerického dolaru slábne již třetí týden v řadě a znovu se dostává blízko psychologické úrovni 90. Během tří týdnů trh smazal téměř celé letošní zisky a investoři znovu hledají bezpečné přístavy pro uložení svých peněz před znehodnocením. Výnosy na amerických vládních dluhopisech pomalu padají a vytváří další tlak na dolar. Z předchozích pohybů víme, že pokles amerického dolaru je častokrát doprovázen růstem akciového trhu, i toho kryptoměnového.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Autor analýzy
Petr Plecháč je analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz. Na trzích se pohybuje 10 let a zaměřuje se na forex, komodity, akcie a kryptoměny. Pro analýzu trhů využívá především Price Action, Market Profile a COT, s celkovým náhledem na tržní sentiment.