Do kategorie smartchainů, tedy kryptoměn, na jejíchž ramenou má vzniknout robustní ekosystém pro decentralizované aplikace a smart kontrakty, řadíme i kryptoměnu Solana (SOL). Její příznivci ji dokonce rádi označují za tzv. „Ethereum killer“, čili projekt, který má potenciál být lepší alternativou nejpopulárnějšího smartchainu současnosti. Co to tedy Solana vlastně je a má opravdu tak velký potenciál, jak se jí připisuje? Přečtěte si náš článek.
Co je to Solana (SOL)?
Kryptoměna Solana vznikla v roce 2017 s podobným cílem jako ostatní smartchainy označované za kryptoměny třetí generace -přinést možnost budování decentralizovaných aplikací a smart kontraktů při kombinaci zachování vysoké míry decentralizace, rychlosti transakcí a bezpečnosti (tedy vyřešení problému „blockchain trilemma“). Solanu, která vyniká zejména v obdivuhodné rychlosti transakcí, tedy řadíme do obdobné kategorie jako kryptoměny Ethereum, Polkadot, Cardano, Algorand či Elrond. Autoři tohoto projektu však zdůrazňují, že tyto cíle naplní bez nutnosti použít řešení typu sharding či druhých vrstev.
,,Solana zajišťuje spolupráci mezi projekty budovanými na tomto ekosystému při udržení jednoho jediného globálního základního pilíře s vysokou škálovatelností,“ píše se na oficiálním webu nadějného projektu, který je programován v jazycích Rust, C a C++.
Video
Token SOL, jeho využití a inflační otázka
Tokenem této kryptoměny je mince SOL, která je dělitelná až po hodnotu 0. 000000001 SOL. Její malé jednotky se jmenují lamproty pojmenovány podle Leslieho Lamporta, amerického počítačového vědce, který měl zásadní vliv na tvorbu distribuovaných systémů a také na kariéru zakladatele projektu Solana Anatolyho Yakovenko.
Token SOL je používán na tři účely:
- Funguje jako odměna pro uživatele, kteří se zapojují do stakingu výměnou za to, že podporují bezpečnost a výkon sítě
- Slouží k placení poplatků za realizaci jednoduchých transakcí a také transakcí realizovaných v rámci smart kontraktů
- Tokeny SOL budou mít v budoucnu využití i v rámci rozhodovacích procesů, čili jde governance tokeny
Při vzniku projektu se vytvořilo 500 000 000 mincí SOL, ale v oběhu je zatím přibližně jen 270 000 000 SOL (kromě toho 11 365 067 SOL tokenů bylo spálených a odstraněných z oběhu). 500 000 000 mincí SOL však není konečný počet. Míra inflace SOL je nastavena na úroveň okolo 8%, přičemž dezinflační míra je nastavena na -14% až -16% ročně s tím, že z dlouhodobého hlediska (horizont 15 let a dále, někdy kolem roku 2036-2017) se počítá s inflací na úrovni pod dvěma procenty. Zjednodušeně řečeno kolem let 2036-2037 bude v oběhu již odhadem 780 000 000 SOL a inflace bude kolem 1,5%.
Do zmíněné inflace se nepočítá okolo 230 000 000 SOL, které budou v následujících měsících postupně přerozdělovány prvotním investorům (ze Seed Sale & Founding Sale 16% a 12%), validátorům (5%), strategickým partnerům (2%), vývojářskému týmu ( 13%), nadaci Solana Foundation (10,5%) a komunitě (39%). Do běhu se tak dostane ještě relativně dost SOL, které se zatím neobchodují a nejsou součástí zmiňované křivky inflace. Otázkou je tedy to, jaký to bude mít dopad na cenu, ačkoli zatím cena SOL roste i vedle rychlého tempa distribuce těchto tokenů v předešlých měsících.
Staking SOL
Mince Solana je možné stakovat, protože jde o kryptoměnu, která využívá kombinaci Proof of History a Proof of Stake konsensu. Odměna za uzamčení mincí je aktuálně nastavena na necelých 11% ročně. Při očištění o předpokládanou inflaci v následujících letech tak jde o zhruba 3-4% roční úrok při stakovaní mincí SOL. Oficiální web Solana aktuálně doporučuje na staking použít peněženku SolFlare.com, ke které je možné připojit se i hardwarovými peněženkami Ledger Nano S nebo Ledger Nano X.
Zakladatelé Solana
Hlavní tváří kryptoměny Solana je Anatoly Yakovenko, absolvent University of Illinois, který je respektovaným softwarovým inženýrem s bohatými zkušenostmi s kompresními algoritmy. Před Solanou pracoval ve společnostech Qualcomm, kde byl vedoucím operačních systémů, Dropbox či Mesosphere. Je také držitelem dvou patentů na vysoce výkonné protokoly operačních systémů a vytvářel operační systémy BREW či Firefox.
Yakovenko je známý tím, že není fanouškem řešení škálovatelnosti blockchainů skrz sharding, což je řešení, které chce použít Ethereum v rámci generace Ethereum 2.0, ale například i Cardano jiným způsobem skrz projekt Hydra. Myslí si, že sharding nebude mít komerční úspěch, protože se ukáže jako pomalé, nákladně a obtížně programovatelné řešení. Mezi konkurence vyzdvihuje Cosmos, přičemž tým kolem tohoto projektu pochválil za výbornou práci při budování decentralizované sítě.
Důležitou postavou Solana je také Greg Fitzgerald, hlavní vývojový architekt a CTO. Fitzgerald podobně jako Yakovenko pracoval na operačním systému BREW, pro který vytvořil obousměrný most RPC mezi C a Lua. Publikoval také celou řadu open source projektů včetně streamovacího optimalizátoru LLVM v Haskell, analytického nástroje licence v Python či reaktivního webového rámce TypeScript. Podobně jako Yakovenko je velkým fanouškem programovacího jazyka Rust, ve kterém je Solana psaná.
Pokud jde o vývojářský tým, Solana na svých stránkách uvádí, že jde o směs nesmírně zkušených lidí, kteří dříve „potili krev a rojili slzy“ ve společnostech jako jsou Qualcomm, Intel, Google, Microsoft, Apple, Twitter, Dropbox či Amada.
Škálování – expresně rychlé a levné transakce
Snad první věcí, která se vyzdvihuje v souvislosti se Solana, je její schopnost realizace ohromného množství transakcí. Zatímco Bitcoin zvládne průměrně 7 transakcí za sekundu a nejpopulárnější smartchain Ethereum do 20 transakcí, Solana je umí zvládnout, aniž by k tomu použila sharding nebo řešení postavené na druhé vrstvě, mezi 50 000 až 65 000 za sekundu (!!!). Vedle toho všeho jsou transakce mimořádně levné – v současnosti přibližně 10 dolarů na jeden milion transakcí (!!!).
I v porovnání s tou nejpokrokovější konkurencí jsou to mnohem lepší čísla. Stellar fungující na konsensu Federated Byzantine Agreement zvládne „jen“ 2000 transakcí za sekundu a EOS, který je však silně centralizovaný, „jen“ 3900 transakcí. Cardano bez pomoci řešení Hydra jen 250, Tezos pouze 50, nuže a Ethereum jen 17. Solana tedy v tomto směru jasně dominuje a má vedle toho i jednoznačně nejnižší poplatky za transakce.
Proof of History
Jak je ale možné, že Solana zvládne tolik transakcí při takových nízkých nákladech a konkurenční blockchainy ani zdaleka ne? Neplatí to přitom jen o kryptoměnách Proof of Work (PoW) konsensu jako jsou Bitcoin, který produkuje nové bloky v 10 minutových intervalech či o Ethereum, které to stíhá za 15 sekund, ale například i o Polkadot s Nominated Proof of Stake konsensem (NPoS), kde se nové bloky vytvářejí již za 6 sekund.
Vývojáři Solana přišli s řešením, kterému se říká Proof of History (POH), které zajišťuje, že produkce nových bloků probíhá již za 400ms, čili ještě mnohem rychleji i ve srovnání s moderními blockchainy, které se označují za kryptoměny třetí generace. A to vše aniž by trpěla decentralizace (jako například u EOS fungujícím na Delegated Proof of Stake) a bylo nutné použít sharding neboli rozdělení blockchainu do více částí. To je to řešení, po kterém sahají odlišnými způsoby Ethereum 2.0, Cardano (Projekt Hydra) či zmiňovaný Polkadot, a Yakovenko si o něm myslí, že nemá budoucnost.
Proof of History je konsensus řešící problematiku času u decentralizovaných sítí. Zkušený vývojářský tým Solana si uvědomil, že při hledání hashe pomocí funkce SHA256, kterou využívá i Bitcoin, se prakticky nedá zvýšit výkon respektive rychlost nalezení hashe a že i nejmodernější procesory zvládají hashování za přibližně stejný čas. To znamená, že je možné implementovat do konsensu decentralizované virtuální hodiny, které u všech validátorů ověřujících transakce, běží stejně. Hodiny jsou mezi nimi díky tomu stále synchronizované bez vzájemné komunikace.
Jinak řečeno šetří se tím drahocenný čas. Například u Polkadot trvá produkce bloku „až“ 6 sekund i proto, že při hledání konsenzu si musí mezi sebou validátoři posílat informace a Nody musí vždy synchronizovat (a pokud nastane problém, může to trvat ještě déle). Solana díky Proof od History dokáže potřebný čas minimalizovat, neboť tyto kroky zcela obchází. Navíc zatímco u Proof of Work a i u klasického Proof of Stake po nalezení každého bloku probíhá volba nového validátoru, u Solana je možné skrz řešení s názvem Tower BFT dalšího validátoru díky decentralizovaným hodinám určit už předem. Důsledek? Další extra čas navíc. Chcete-li se o Proof of History dočíst více, doporučujeme článek z dílny české Solana komunity, který naleznete zde.
Ekosystém Solana
Solana je rozvíjejícím se ekosystémem, na jehož bedrech se rychlým tempem vytvářejí mnohé nové zajímavé projekty. Mezi ty nečastěji zmiňované patří Serum, což je decentralizovaná směnárna nové generace s funkčním orderbookem a možností cross-chain swapů z Ethereum na Solana, či projekty jako jsou Raydium, Oxygen či Solstarter.
Na Solaně staví už i známé projekty jako jsou Chainlink nebo ji využívají pro její extrémní rychlost dva největší stablecoiny USDT (Tether) a USDC (od firmy Circle). Kryptoměna SOL je zalistována na téměř 20 burzách včetně Binance, má podporu už téměř 20 různých kryptopeněženek (včetně Ledger, Sollet, Trust Wallet či Exodus), no a vybudovaných je na ní už 6 různých decentralizovaných burz (DEX) a přes 30 různých DeFi projektů. Aktuální seznam projektů spojených se Solana najdete zde.
Komunita
V případě kryptoměn, obzvláště pokud se bavíme o jejich ceně, je důležité sledovat, zda se kolem nich buduje silná komunita. Solana je v tomto směru na tom průměrně. Na Twitteru má již přes 138 tisíc followerů a na Telegramu více než 70 000. Slušnou podporu má i na Discordu (18 000) nebo Redditu (6700).
V porovnání se svou konkurencí v oblasti SmartChainu však zaostává, což může být vnímané jako negativum, ale možná i příležitost. Například takové Cardano Foundation má totiž přes 350 tisíc followerů na Twitteru a IOHK (firma stojící za Cardano) dalších 93 tisíc. Polkadot má na Twitteru 329 tisíc followerů a kryptoměna Elrond, která má v době psaní tohoto článku nižší tržní kapitalizaci než Solana, 215 tisíc followerů. Nuž a Ethereum? To má na Twitteru přes milion followerů a je zatím daleko napřed před všemi ostatními.
Almada a Sam Bankman-Fried
K růstu popularity Solana dozajista přispívá jeden z nejbohatších lidí krypto průmyslu miliardář Sam Bankman-Fried (prvních 10 miliard dolarů vydělal už ve 28 letech), který stojí za stále populárnější kryptoburzou FTX. Právě on se totiž rozhodl investovat do vývoje Solana skrz jeho společnost Almeda Resaearch. Kryptoměnu Solana popisuje jako nesrovnatelně rychlejší konkurenci nejznámějšího smartchainu současnosti Ethereum. Když se k tomu připočte skutečnost zanedbatelných poplatků na Solana (na rozdíl od vysokých poplatků Ethereum), bude to podle jeho názoru vést k velké migraci uživatelů a vývojářů z Ethereum právě na tento blockchain. Jeho důvěru v ekosystém Solana podtrhuje i to, že FTX buduje právě na tomto blockchainu svou decentralizovanou burzu Serum.
https://www.youtube.com/watch?v=qci0_O2Qtr8
Kde kryptoměnu Solana (SOL) koupit?
Pokud zvažujete koupi kryptoměny Solana (SOL), doporučujeme použít největší krypotměnovou burzu Binance, kde vám umíme poskytnout i možnost registrace s 20% slevou na obchodní poplatky – stačí použít tento registrační link. Pokud se chcete o Binance dozvědět více, přečtěte si nejprve naši rozsáhlou recenzi. Na Binance najdete například i token Serum (SRM) výše zmiňovaného DEX budovaného na Solana ekosystému.
Upozorňujeme, že obsah tohoto článku je pouze informačního charakteru a nelze jej vnímat jako investiční radu. Kryptoměny jsou volatilní a neměli byste do nich investovat více, než si můžete dovolit ztratit.