Nejpopulárnějšímu smart chainu Ethereum (ETH) vzniklo v průběhu let několik konkurentů, kteří o sobě tvrdí, že budou pohostinějším, rychlejším a méně nákladným domovem pro smart kontrakty a decentralizované aplikace. Kromě známějších projektů jako jsou Polkadot, Cardano, Binance Smart Chain či Solana řadíme do této kategorie i stále populárnější Elrond (EGLD).
Co je to Elrond (eGdLD)
Elrond Network je veřejný blockchain, který se snaží podobně jako výše zmiňované krypotoměny vyřešit problém „blockchain trillematu“ (škálovatelnost, bezpečnost a decentralizace) a vedle toho se svým inflačním modelem co nejvíce přiblížit Bitcoinu, čímž se zas od kryptoměn jako jsou Polkadot či Ethereum poměrně zásadně odlišuje. Vývojáři Elrond se dokonce netají tím, že právě tato kryptoměna se má stát „novým digitálním zlatem a hlavním nástrojem moderního decentralizovaného finančního ekosystému“.
Elrond na rozdíl od Bitcoinu nefunguje na konsensu Proof of Work, ale na vylepšeném modelu Proof of Stake konsensu s názvem Secure Proof of Stake. Pro problematiku škálování využívá řešení s názvem Adaptive state sharding, které by mělo zajistit, aby byla tato síť extrémně rychlá a zvládala i desítky tisíc transakcí za velmi nízké poplatky.
Video
Pokud preferujete video před textem, viz profil Elrond (eGLD) na tomto videu:
Zakladatelé
Hlavními tvářemi Elrond jsou bratři Beniamin Mincu a Lucian Mincu a jejich přítel Lucian Todea. Všichni tři pocházejí z Rumunska, podobně jako značná část vývojářů, která stojí za tímto projektem.
CEO projektu je Beniamin Mincu, který má zkušenosti s blockchain projektem NEM, na kterém pracoval 1,5 roku a věnoval se v něm zejména marketingu a budování komunity. Byl také zakladatelem Metachain Capital, investiční firmy, která úspěšně investovala do kryptoprojektů jako jsou Icon, Zilliqa, Wanchain či Polkadot.
CIO Elrond je jeho bratr Lucian Mincu, softwarový inženýr, který má bohaté zkušenosti s navrhováním komplexních infrastruktur a síťových řešení. Mezi klienty, pro které pracoval v rámci německých firem Unhrewerk 24, Cetto či Liebl Systems, patřila i německá vláda. Podobně jako Beniamin i on spoluzakládal Metachain Capital.
Lucian Todea zastává pozici COO. Jde o úspěšného podnikatele, který má více než 15-leté zkušenosti s investováním v technologickém prostoru, přičemž bohaté zkušenosti má i při vyhledávání úspěšných startupů v kryptosektoru. Mimo jiné založil projekt Soft32, který má více než 10 milionů aktivních uživatelů měsíčně.
Podle oficiální stránky celý tým Elrond aktuálně tvoří 32 lidí. Jde především o softwarové inženýry, ale i specialisty na sociální sítě či marketing. K tomu je třeba připočítat i 8 poradců, kteří nejsou přímými zaměstnanci, ale hrají důležitou roli v rámci konzultací. Tým Elrond tvoří lidé, kteří mají podle Binance Research bohaté zkušenosti s prací pro společnosti jako jsou Google, Microsoft či Intel.
Základní pilíře Elrond
Třemi základními pilíři Elrond z pohledu technologie jsou:
- Adaptive state sharding
- Secure proof of stake
- Elrond Virtual Machine
Adaptive state sharding je nový způsob pro využití technologie shardingu, která umožňuje optimalizaci databáze jejím rozdělením do více částí s cílem urychlit její škálovatelnost. Zatímco u tradičních databázových řešeních má sharding již svou historii, v případě blockchain technologie se začal na různé způsoby využívat teprve nedávno. Elrond skrz adaptive state sharding optimalizoval procesy tak, aby bral v úvahu všechny tři tipy shardu, které používá: (1) state (pro účty, smart kontrakty, blockchain), (2) transakce a (3) síť, tak, aby zdokonalil komunikaci mezi nimi a dramaticky tak zvýšil výkon jejich paralelním zpracováním. Podle dostupných informací každý jeden shard zvládne odhadem 5000 transakcí za sekundu, přičemž v rámci testnetu zvládla celá síť Elrond okolo 263 000 TPS při poplatcích jen cca 0.001 USD za transakci (častěji zmiňovaný údaj však je, že síť zvládne kolem 10 000 TP/s)
Poznámka: Věděli jste, že fanouškem shardingu není Anatoly Yakovenko, zakladatel kryptoměny Solana, který o něm tvrdí, že z dlouhodobého hlediska není udržitelným řešením pro blockchainové řešení? Více se dočtete zde.
Secure Proof of Stake konsensus (SPoS) je podle vývojářů projektu vylepšenou verzí Proof of Stake konsensu. Snižuje latenci sítě a umožňuje ve zlomku krátkého času jakémukoliv nodu v shardu určit, kteří členové budou součástí konsenzuální skupiny na začátku dalšího kola. Odhaduje se, že díky randomizaci prostřednictvím agregovaného podpisu z posledního bloku se tím zkracuje čas potřebný na vybrání konsenzuální skupiny pod 100ms. Vylepšený konsensus by měl zároveň zajistit spravedlivější přerozdělení mezi Shardy. Tento způsob s sebou přináší i schéma více podpisů (multi-signature scheme), které snižuje nezbytný počet kol komunikace v rámci konsensu před realizací podpisového algoritmu.
Elrond Virtual Machine, tedy virtuální stroj Elrond (EVM), je třetím důležitým kusem skládačky, který umožňuje psát smart kontrakty v Rust, C / C ++, C# a také Typescriptu a stejně tak zajišťuje mezisíťovou interoperabilitu s jinými blockchainy. EVM totiž podporuje i smart kontrakty psané v Solidity, což umožňuje vytvářet bezpečné transakce mezi Elrond, Ethereum a jinými ERC-20 tokeny bez nutnosti použít směnárny. No a je také vybaven mechanismem, který umožní komunikaci i s jinými typy blockchainů.
Tokenomika
Elrond má nemalý cíl: chce se stát nevodovým digitálním zlatem. Čili něčím, za co začíná být považován v současnosti zejména Bitcoin. Míří k tomu i svou tokenomikou, která je velmi zajímavá a do určité míry připomíná BTC svými deflačnímy prvky.
Tokenů eGLD bude maximálně 31 415 926, ale což je velmi zajímavé (kromě toho, že jich je relativně málo, čímž se stávají na první pohled vzácnými), toto číslo může být ve skutečnosti i výrazně nižší – k tomu se dostaneme už za chvíli. Dosud bylo vytvořeno zhruba 21,6 milionu eGLD (na začátku 20 milionů eGLD) a přímo v oběhu je jich zatím méně než 18 milionů.
Konečný počet přibližně 31,4 milionu eGLD by měl být podle ukázkového modelu (obrázek níže) dosažený do 10 let, ale jak bylo již zmíněno, za určitých okolností nemusí být tento počet naplněn nikdy. Stačí, aby se této kryptoměně dařilo a realizovalo se na ní dost transakcí.
Na obrázku výše jsou znázorněny odměny validátorů, inflace sítě a také potenciální růst transakcí a s tím souvisejících transakčních poplatků, které budou postupně inflaci zastupovat a vytlačovat.
Jak můžete vidět nahoře, v úvodních letech bude inflace nových eLGD hrát nejdůležitější roli. Bude totiž sloužit jako odměna pro validátory. Rostoucím používáním sítě však bude zároveň stoupat celková hodnota zaplacených poplatků za realizaci transakcí (protože se předpokládá, že síť bude používána stále více), no a právě tyto poplatky budou ve stále větší míře používané na zaplacení odměn pro validátory.
Jinak řečeno pokud bude počet transakčních poplatků růst ještě rychlejším tempem, než je znázorněno na předpokládaném modelu výše, je možné, že inflace se zcela zastaví nebo extrémně výrazně zpomalí, protože jen samotné poplatky za transakce budou dostatečně vysoké na to, aby pokryly veškeré náklady na validátory a staking jako takový (nebude tedy nutné, aby do oběhu mířily další eGLD).
Staking
Kryptoměnu Elrond (EGLD) lze stakovat skrz mobilní aplikaci Maiar wallet (kterou zmiňujeme i níže) nebo Elrond Web Wallet, která je dostupná pro webové rozhraní. Jde o non-custidial peněženky, u kterých si vygenerujete vlastní seed a tak máte vaše uzamčené mince stále pod 100% kontrolou (pokud si hlídáte svůj seed). Možnost stakingu máte i za použití HW peněženky Ledger pokud použijete zmiňované webové rozhraní Elrond Web Wallet nebo třeba Truststaking.com.
V případě stakingu mincí eGLD je nutné poznamenat, že se uzamykají, což znamená, že po jejich zapojení do stakingu je nelze okamžitě vybrat (toto je u Proof of Stake kryptoměn běžné, možnost okamžitého použití i stakovaných mincí má však například Cardano). Při požádání o odemčení musíte počkat 10 dní, dokud vám budou k dispozici.
Pokud jde o odměny za staking, aktuálně jsou opravdu zajímavé. V době psaní tohoto článku při přenesení 10 mincí EGLD na jeden rok (365 dní) získáte dle vašeho štěstí při výběru staking providera někde mezi 1 eGLD až 2 eGLD navíc, což je velmi atraktivních 10, potenciálně až 20%. Výše odměn se však bude pravděpodobně lety snižovat.
Centralizace EGLD?
V souvislosti s Elrond byla zpochybněna férová distribuce stávajících tokenů. Lépe řečeno to, zda lze hovořit o decentralizovaném projektu, pokud je významný počet mincí stále pod kontrolou několika entit. Více světla do toho, jak jsou aktuálně přerozděleny tokeny eGLD, vlévá Elrond Explorer v kombinaci s tweety na toto téma od Elrond Warriors.
Podle aktuálních dostupných informací z toho plyne zhruba toto (data k 5.5.2021):
- Více než 11 milionů EGLD mincí, které jsou již v oběhu, jsou uzamčeny v rámci smart kontraktů v staking poolu, které zajišťují síť
- Tým Elrond má pod kontrolou 2 470 000 eGLD
- V Protocol Treasury je 1,52 milionu eGLD
- Přibližně 3,5 milionu eGLD se nachází na burze Binance – těžko odhadnout, do jaké míry jsou přímo v držení Binance a do jaké míry připadají na samotné uživatele této burzy, kteří do eGLD investovali skrz Elrond Binance Launchpad. Každopádně Binance sehrává u eGLD významnou, možná až dominantní roli
- Stále existují ještě stovky milionů ERD tokenů* na blockchainech Ethereum (jako ERC-20 tokeny) a Binance Chain (BEP2), které je třeba v budoucnu převést na eGLD tokeny – jde o ekvivalent přibližně 280 tisíc eGLD
* Poznámka: ERD jsou původní tokeny projektu Elrond, které byly později zaměněny za EGLD tokeny, kterých je 1000-násobně méně. Jinak řečeno za 1000 ERD tokenů získal jejich tehdejší držitel 1 eGLD.
Elrond a „DeFi 2.0“
Jak bylo již naznačeno, tým Elrond si staví mimořádně smělé cíle. Kromě toho, že měnová politika této krptoměny je nastavena podobně jako u Bitcoinu, chce být zároveň úspěšným smartchainem a domovem tzv. DeFi2.0 (nová generace decentralizovaného financování).
Decentralizované financování je i v roce 2021 navzdory velkému hype kolem něj stále jen v počátcích a tvůrci Elrond jsou přesvědčeni, že si v následujících letech najde hlavní domov právě na jejich platformě. Poukazují přitom na skutečnost, že aktuálně je stále 1,7 miliardy lidí naší planety bez přístupu k finančním službám a právě ekosystém Elrond prý bude tím, který jim je může nejjednodušeji zpřístupnit za dodržení tří hlavních kritérií:
- Musí být snadno dostupné
- Musí být schopny škálovat *
- Musí být jednoduché na používání
* Elrond tvrdí, že transakce pro DeFi 2.0 budou mít poplatky kolem 0.001 USD a síť zvládne potenciálně i stovky tisíc transakcí za sekundu.
Ekosystém DeFi 2.0 rozdělují vývojáři Elrond do 8 základních kategorií, přičemž jejich hlavním domovem respektive ústřednou, kolem níž se bude vše točit, má být aplikace Maiar (věnujeme se jí v tomto článku níže):
- ESDT standard – ESDT je nový standard pro tokeny budované na Elrond ekosystému včetně stablecoinů. Jde vlastně o alternativu vůči ERC-20 tokenům na Ethereum. ESDT tokeny budou na rozdíl od nich stejně rychlé jako nativní token eGLD a realizace jejich transakcí bude za nízké až zanedbatelné poplatky.
- Stablecoiny – Na Elrond samozřejmě nebudou chybět kryptoměny vázány na EUR, CHF, SEK, NOK, DKK či americký dolar (kde nebude chybět ani podpora Binance USD), čili jinak řečeno stablecoiny.
- Elrond NFT standard– Elrond buduje vlastní standard pro NFT tokeny, které si získávají stále větší popularitu. Na základě něj má být obchodování s nezaměnitelnými tokeny expresně rychlé a bez zbytečných nákladů navíc. Součástí standardu má být zabudován licenční poplatek, přičemž vývojáři počítají s tím, že tento Standard bude interoperabilní s různými platformami od oblasti financí, přes umění až po zábavu a hry.
- Elrond Launchpad – Modul Launchpad má umožnit novým projektům budovaným na ekosystému Elrond snadný přístup k financování jejich projektů
- Elrond Swap – ekosystém má mít vlastního automatického tvůrce trhu (AAM), čili řešení, které umožní rychlou a nenákladnou výměnu mezi jakýmikoliv typy kryptoaktiv
- Elrond Lending – součástí ekosystému má být i možnost snadného přístupu k půjčce. Lending modul Elrond má poskytnout automatický, snadný a okamžitý přístup k likvidnímu kapitálu, který bude zajištěn kolaterálem v podobě tokenů nebo jinými mechanismy. ,,Tím se vytvoří nový efektivnější globální trh pro dluhy, který efektivně a automatickým způsobem propojí dlužníky s jejich věřiteli. Uživatelé budou mít možnost získat rychlý a levný přístup k finančním prostředkům skrz půjčky, zatímco druhé straně bude umožněno půjčit svůj kapitál a generovat z toho výnos,“ píše se na oficiálních stránkách projektu.
- Elrond Synthetics – jde o syntetická aktiva, čili tokenizované finanční nástroje, které simulují hodnotu jiného aktiva. ,,Tokenizace rychle roste a je velmi efektivním nástrojem, skrz který může každé aktivum získat své digitální zastoupení, snadnou přenosnost, hloubku likvidity a globální distribuci a dostupnost. Vše od tokenizovaných akcií Tesla až po komodity bude k dispozici pro výměnu a kolaterál skrz syntetický modul Elrond,“ tvrdí autoři.
- Elrond Bridges – takzvané mosty Elrond mají zajistit, aby mohla tato kryptoměna snadno komunikovat s jinými blockchainy. Jednoduše řečeno skrz Elrond Bridges bude možné realizovat transakce wrappovaných bitcoinů, wrappovaných etherů nebo jiných tokenů z jiných chainů a to vše na stejné bázi, jako se realizují transakce tokenů postavených přímo na Elrdone. Tyto mosty zajistí bezproblémový tok globální likvidity přes Elrond, což poskytne každému projektu vysokou propustnost a transakce s velmi nízkými náklady.
Maiar wallet
Přímo neodmyslitelnou součástí kryptoměny Elrond a její ambice v sektoru „Defi 2.0“ je kryptopeněženka Maiar Wallet, jejíž popularita rychle roste díky několika zajímavým vlastnostem.
- Jde o mobilní aplikaci, do které získáte přístup skrz své telefonní číslo. To můžete následně spárovat s vaší přezdívkou „hero tag“, což odstraňuje nutnost používání komplikovaných adres pro realizaci kryptoměnových transakcí. Jinak řečeno pokud váš přítel také používá tuto peněženku a má svůj „hero tag“, stačí, abyste při transakci zadali jako adresáta tuto přezdívku. Tato funkcionalita se stane pochopitelně oblíbenější až v momentě, jak (respektive až) získá aplikace výraznější podíl na celém trhu
- Jde o non-custidial peněženku, což znamená, že po jejím vytvoření si vygenerujete seed, který je alfou a omegou zabezpečení kryptoměn, které na ní držíte. Jinak řečeno právě ten seed je nejdůležitější a nesmíte o něj přijít (nesmíte ho ztratit, znehodnotit, prozradit někomu jinému a podob.). Ani tvůrci aplikace nemají přístup k vašim kryptoměnám, vše se točí kolem toho seedu a kdo ho má, ten je jejich majitelem.
- Transakce jsou instantní za poplatky mezi 0.001 USD až 0.003 USD a Maiar Wallet údajně zvládne až 100 000 transakcí za sekundu
- Peněženka zatím podporuje kryptoměny eGLD, Binance Coin (BNB) a Ethereum (ETH). Očekává se, že posloupností času bude přibývat podpora i pro další kryptoměny v čele s Bitcoinem
- Přes peněženku můžete přímo stakovat mince eGLD
- Aplikace umožňuje přímou koupi kryptoměn
- Referral program nabízí možnost přivydělat si – například pokud použijete náš registrační link a nakoupíte přes aplikaci Maiar kryptoměny alespoň za 200 dolarů, dostanete bonus 10 dolarů navíc v kryptoměně eGLD. No a ti, kteří tento referral link zprostředkují dalším přátelům, zas získávají podíl z poplatků, které realizovali nimi pozvaní lidé
- Jak již bylo zmiňováno, aplikace Maiar má být hlavním domovem Defi 2.0 budovaném na Elrond. Její součástí tedy má být propojení s decentralizovanou burzou (DEX), NFT tržištěm, Lending platformou, Launchpad a dalšími prvky zmiňovanými v článku výše.
Poznámka: Maiar Wallet působí jako velmi atraktivní, kvalitní a snadno použitelná aplikace s mnoha benefity. My však upozorňujeme, že z pohledu bezpečné úschovy kryptoměn jsou stále za nejbezpečnější považovány hardwarové peněženky, které drží seed mimo internet – čili Trezor nebo Ledger. Kryptoměnu Elrond podporuje zatím jen Ledger.
Maiar Exchange
Součástí DeFi ekosystému Elrdond je i decentralizovaná směnárna (DEX) Maiar Exchange, která má i vlastní governance token MEX (postupně vznikne miliarda tokenů MEX). Tyto tokeny budou přerozděleny mezi Elrond komunitu následujícím způsobem:
- podle snapshotů realizovaných v průběhu prvního roku držitelům kryptoměny eGLD na Maiar Wallet (47,50% tokenů MEX) – jde o jasný prvek motivující současné držitele eGLD, aby své tokeny neprodávali a používali tuto aplikaci
- Poskytovatelům likvidity pro Maiar Exchange v příštích 10 letech (44,95%)
- Členům jiných DeFi komunit – Uniswap, Sushiswap, PancakeSwap (2,55%)
- Zbývajících 5% půjde do bezpečnostního fondu na pokrytí ztrát v případě kritických chyb nebo hackerských útoků
Na směnárnu je možné se připojit třemi způsoby – přes webové rozhraní Elrond Wallet, aplikaci Maiar nebo skrz HW peněženku Ledger.
Komunita
Elrond je z části vyčítáno, že zaostává v marketingu, protože jde o kryptoměnu, která si dosud nezískala tak velkou pozornost kryptomédií a kryptoinfluencerů, než jiné projekty na podobné bázi jako jsou Polkadot, Cardano a Solana. Pokud však jde o komunitu, je na tom poměrně obstojně.
Na Twitteru sleduje projekt Elrond přes 220 tisíc lidí, což je výrazně více, než má například Solana a zhruba jen o 120 tisíc méně než má Polkadot. Méně početnou základnu však má na Telegramu (Téměř 40 tisíc fanoušků), Redditu (8 tisíc) či YouTube (jen 7 tisíc lidí), což je v porovnání s největší konkurencí výrazně méně. Na druhou stranu je třeba to možná vnímat i jako příležitost pro zlepšení.
Pokud jde o česko-slovenskou scénu, novinky o Elrond najdete ve facebook skupině Elrond (EGLD) komunita CZ / SK.
Kde můžete Elrond (eGLD) koupit?
Pokud zvažujete koupi kryptoměny Elrond (eGLD), doporučujeme vám tyto 2 možnosti:
- buď použít největší krypotměnovou burzu Binance, kde vám umíme poskytnout i možnost registrace s 20% slevou na obchodní poplatky –stačí použít tento registrační link
- použít zmiňovanou mobilní aplikaci Maiar Wallet přímo z dílny vývojářů Elrond, na níž když uděláte první nákup alespoň za 200 dolarů získáte bonus 10 dolarů navíc v kryptoměně eGLD. Musíte však na to použít tento registrační link.
Upozorňujeme, že obsah tohoto článku je pouze informačního charakteru a nelze jej vnímat jako investiční radu. Kryptoměny jsou volatilní a neměli byste do nich investovat více, než si můžete dovolit ztratit!