Starosta města Miami, které se chce stát hlavním městem kryptoměn, Francis Suarez, konstatoval, že na pokus americké vlády o přísnou regulaci Bitcoinu je už příliš pozdě.
Francis Suarez byl jedním z dlouhého seznamu zajímavých hostů Ethereal Summitu, který v předešlých dnech organizoval portál decrypt. Řekl během něho, že adopce Bitcoinu je již na tak vysoké úrovni, že pro federálních i místní zákonodárce by bylo příliš komplikované uvalit významné omezení týkající se jeho používání. ,,Myslím, že pokud jde o regulace … v tomto okamžiku je již džin ven z láhve,“ konstatoval.
Podobnosti s Uberem
Suarez přirovnal Bitcoin k Uberu, který se velká města dlouhá léta snažila regulovat, protože kazil byznys místním taxikářům. Platilo to i o pro Miami, kde v roce 2014 potřebovali řidiči taxi speciální licenci, kterou řidiči Uberu neměli. Předpisy tedy existovaly, ale řidičů Uberu bylo přesto v městě stále více. ,,Na ulici bylo příliš mnoho řidičů Uberu. Přišli například do okresu Miami-Date a doslova tam nebylo dost policistů na vymáhání zákonnosti, aby je regulovali. Nakonec jsme tedy museli s Uberem uzavřít dohodu.“
Jak píše decrypt tato dohoda byla příznivá pro Uber a i jeho konkurenci Lyft. Vyžadovala od nich sice získání některých firemních licencí, ale řidiči těchto služeb obešli mnohé předpisy, které se dříve vyžadovali od taxikářů.
Francis Suarez je přesvědčen, že Bitcoin je aktuálně v obdobné situaci jako byl Uber. Zřejmě dojde k určitým optimalizacím, aby mohl být tradičním finančním nástrojem, ale díky své velikosti a obrovské adopci získá při „vyjednávání“ s regulátory patřičnou výhodu.
Miami chce být hlavním městem kryptoměn
Město Miami i díky Suarezovi směřuje k tomu, aby se stalo hlavním městem digitálních aktiv. Nejde přitom jen o Bitcoin, ale i o společnosti, které podnikají v kryptosektoru. Mimo jiné chce Suarez zařídit, aby se Bitcoin stal součástí městského pokladu a aby zaměstnanci města mohli být vypláceni v kryptoměnách.
Že se mu tato iniciativa daří podtrhuje i dohoda kryptoburzy FTX, jejímž zakladatelem je miliardář Sam Bankman Fried, a provozovatelem arény klubu NBA Miami Heat – současné American Airlines Arena. Ta následujících 19 let bude nést název právě podle této burzy, čili FTX arena. Stálo to „jen“ 135 milionů dolarů.
Francis Suarez se v předchozím období setkal i s bratry Winklevossovci (burza Gemini), představiteli kryptoměny Elrond (EGLD) či právě se Samem Bankmanom-Fried, který má blízko ke kryptoměně Solana (SOL).
zdroj: decrypt.co