Dnešní analýzu Bitcoinu, Etherea a amerického dolaru přináší Petr Plecháč – analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Sentiment na trzích
Co v roce 2020 začalo, to pokračuje i letos a nic na tom zatím nemění ani květen a pomalý nástup okurkové sezóny.
V minulém týdnu jsme byli svědky poměrně negativních zpráv z americké ekonomiky, které se na akciových trzích projevily výrazným růstem a stanovením nových historických maxim. Že je na tom něco v nepořádku? To jistě ano, zároveň se však neděje nic nového, na co bychom si již od března 2020 nezvykli. „Bad news = good news“, asi tak nějak by se dal nazvat nynější sentiment na trzích a smýšlení investorů. Špatná data z reálné ekonomiky nedovolí centrálním bankách začít s utahováním velmi uvolněné měnové politiky, což ve finále znamená další stimuly a likviditu na globálních trzích.
Stranou jde dokonce i téma šíření koronaviru covid-19 nebo geopolitické napětí mezi USA, Čínou a Ruskem. Americké domácnosti jsou na akciovém trhu zainteresovány nejvíc v historii a nikdo nevěří v možnou korekci. Znovu bych rád apeloval na opatrnost a vyhnutí se all-in money managementu.
Velkým tématem je mezi investory a analytiky ještě stále inflace, která se již projevuje na růstu cen komodit. Palladium, měď, řezivo či zrniny dosahují dlouhodobých cenových maxim nebo stanovují nová historická maxima. Při pohledu na index USD a na růst státních dluhů se nelze příliš divit. Biden a Yellen zatím nechtějí o omezování finančních podpor Američanů slyšet, ti se pak mnohdy rozhodnou spíš pro tzv. gaučink, než aby se za stejné peníze vrátili do práce.
Z kryptosvěta do trhů proudí stále dobré zprávy, které v zásadě všechny podporují růst ceny Bitcoinu. Jiného názoru je Peter Schiff, zastánce tradičního zlata, podle kterého by se kryptonadšenci měli Bitcoinu zbavit, dokud to ještě jde. Mezitím za Bitcoinem stojí nový šéf SEC Gary Gensler, outflow bitcoinů z burz pokračuje a další společnosti přemýšlí, jak se v kryptoměnovém světě angažovat (Ebay, Citibank aj.).
Jaké akciové společnosti těží ze zájmu o kryptoměny, jak je to s Dogecoinem a Muskem, nebo na co si dát nyní pozor rozebírám v týdenním videokomentáři.
Videokomentář pro aktuální týden
Analýza Bitcoinu
Bitcoin se již tři měsíce pohybuje do strany a v rámci konsolidace vytváří tržní formace triangle, trendový kanál, chop, které se snaží pro své obchody využít krypto-tradeři. Hodlerům nezbývá než čekat a sledovat reakci trhu na oblast kolem 60 000 USD, která je zatím pro Bitcoin nedostupná a kde stále dochází k oslabení býčího sentimentu.
Na Bitcoinu chybí objem, ale mnohé indikátory naznačují mnohem zdravější růst ceny, resp. stabilizaci ceny, než pohyby, které nyní vidíme na altcoinech. Bitcoin reaguje na oblast Value Area High, nad kterou je nízký zájem obchodníků a do které se trhu zatím příliš nechce. Z nižšího časového rámce trh breaknul rostoucí klín či trojúhelník, který se momentálně vyplatí sledovat.
Analýza Etherea
Zástupce všech altcoinů, Ethereum, vytváří nová maxima na denním pořádku a jinak tomu nebylo ani včera, kdy jsme se poprvé podívali nad 4 000 USD. Trh příliš nereaguje na kulatá čísla ani psychologické hodnoty a snažit se na něm hledat resistence by se nemuselo vyplatit.
Silnými supporty jsou zde úrovně kolem 3 600 USD a 3 000 USD. Růst ceny Etherea je v posledních týdnech opravdu výrazný a zřejmě i neudržitelný. Korekce trhu o 10 % by tak neměla být vůbec ničím překvapivá.
Analýza USD
Při pohledu na cenový graf vývoje indexu amerického dolaru nejednoho napadne, proč bylo v posledním roce rozumné investovat do akcií, zlata či Bitcoinu. Americký dolar je díky tištění levných peněz i nadále pod tlakem, a jelikož je momentálně na stole další balíček Joe Bidena ve výši 4 bilionů amerických dolarů, na rychlý obrat to zatím nevypadá.
Trh opět proráží supportní levely a indikuje další možný pokles ceny. Investoři se znovu začínají zajímat o to, kam vložit své peníze, aby je ochránili před poklesem jejich hodnoty.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Autor analýzy
Petr Plecháč je analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz. Na trzích se pohybuje 10 let a zaměřuje se na forex, komodity, akcie a kryptoměny. Pro analýzu trhů využívá především Price Action, Market Profile a COT, s celkovým náhledem na tržní sentiment.