V době psaní tohoto článku je Bitcoin (BTC) na ceně zhruba 51 tisíc dolarů. Je to o přibližně 11 procent méně, než před 24 hodinami (článek je psaný dnes v 8:00h ráno), ale zároveň o čtyři tisíce dolarů více, než před pár hodinami – po „tweetu“ Elona Muska, kdy klesl až k hodnotě 47 000 USD, přibližně o 15% během pár hodin.
Podnikatel a vizionář Elon Musk stojící za firmami Tesla, SpaceX, Neuralink a Boring Company nemá obrovský vliv jen na hodnotu meme kryptoměny Dogecoin, Ale i na samotný Bitcoin (BTC). Potvrdilo se to i v našich nočních hodinách, kdy oznámil novou strategii Tesly v souvislosti s nejznámější kryptoměnou. Populární automobilka se totiž rozhodla pozastavit možnost platby Bitcoinem za její produkty.
,,Tesla pozastavuje platby Bitcoinem. Znepokojuje nás rapidní růst využívání fosilních paliv při těžbě Bitcoinu, speciální uhlí, které má nejhorší emise ze všech druhů paliv. Kryptoměny jsou dobrá myšlenka v mnoha levelech a my věříme, že mají slibnou budoucnost, avšak nemůže to být na úkor přírody. Tesla nebude prodávat své bitcoiny a plánujeme Bitcoin používat pro transakce jakmile bude jeho těžba realizována ve větší míře udržitelnými zdroji energie. Také se díváme po jiných kryptoměnách, které v případě transakcí spotřebují mnohem méně energie,“ uvedl Elon Musk na Twitteru.
Tesla & Bitcoin pic.twitter.com/YSswJmVZhP
— Elon Musk (@elonmusk) May 12, 2021
Těžba Proof of Work
Bitcoin funguje na konsensu Proof of Work (PoW), v jehož rámci se (zjednodušeně řečeno) specializovaná zařízení snaží vyřešit složité kryptografické zadání. První, komu se to podaří, získává odměnu v podobě nově vytěžených Bitcoinů. Zmiňované zařízení však spotřebovávají významné množství elektrické energie. Nedávná studie Cambridge University Lindou odhaduje, že Bitcoin si ročně vyžaduje více energie, než celá Argentina.
Ekologický dopad je sporný
Energie jako taková není až takový problém. Otázkou však je, do jaké míry jsou zdroje energie, které se v rámci této těžby využívají, čisté. Studie Cambridge v září 2020 odhadla, že jen 39% těžby BTC se realizuje za pomoci obnovitelných zdrojů – například z vodních elektráren. Studie CoinShares však uvádí až 77%.
Kritika konvenční těžby Biticoinu však není ze strany těžařů zcela nepovšimnuta. Dá se říci, že tlak na využívání čistých zdrojů tzv. „Zelené energie“, přichází ze všech koutů světa. Dokonce i Čína se zavázala výrazně snížit svou uhlíkovou stopu a proto začínají mít těžaři v některých čínských provinciích problémy s využívaným energie z uhelných dolů.
Výraznou iniciativu k využívání čisté energie vyvíjí například Jack Dorsey, který je známým fanouškem Bitcoinu a jeho firma Square vlastní téměř 4000 BTC. Mimo jiné v dubnu ve spolupráci s Ark Invest zveřejnili na toto téma studii „The Bitcoin Clean Energy Initiative“, kterou pozitivně komentoval i Elon Musk. Její pointou je, že pokud se těžba Bitcoinu transformuje primárně na zelené zdroje, může to nejen odstranit její negativní ekologicky dopad, ale také přispět k efektivnější výrobě zelené energie. Jinak řečeno Bitcoin může být dokonce v případě enviro-otázky pro náš svět prospěšný.
True
— Elon Musk (@elonmusk) April 22, 2021
Tesla ovlivňuje BTC oběma směry
Tweet Elona Muska se okamžitě promítl do ceny, Bitcoin padl až k hodnotě 47 tisíc dolarů, což je nejnižší cena od 25. dubna 2021. V minulosti měla naopak Tesla na tržní cenu BTC pozitivní vliv. Když 8. února 2021 oznámila, že investovala do BTC 1,5 miliardy dolarů, hodnota této kryptoměny stoupla za týden z ceny 39 000 USD až na 53 000 USD.
Tesla & Bitcoin pic.twitter.com/YSswJmVZhP
— Elon Musk (@elonmusk) May 12, 2021
Nutný krok Tesly kvůli jiným cílům?
Muskův tweet přišel v podobném čase, kdy agentura Reuters zveřejnila zprávu o nových ambicích automobilky Tesla v oblasti amerického trhu s obnovitelnými kredity v hodnotě několika miliard dolarů. Mírné odklonění se od „nečistého Bitcoinu“ tak mohlo být do určité míry otázkou firemní strategie.
Vstup Tesly do tohoto programu, který má silnou podporu administrativy amerického prezidenta Joea Bidena, by mohl potenciálně přetvořit trh s obnovitelnými kredity, který byl založen již v roce 2000 s cílem podpořit investice do amerického odvětví biopaliv. Trh vygeneroval v roce 2020 přibližně 18 miliard kreditů a v současné době mu dominují producenti etanolu. Žádost Tesly by byla podle Reuters podle všeho spojená s výrobou elektřiny spojené s bioplynem.
Podle dvou různých zdrojů agentury Reuters administrativa Joea Bidena v roce 2021 přezkoumá tyto žádosti a rozhodne, jak by se elektromobily mohly kvalifikovat na obchodovatelné kredity podle standardu Renewable Fuel Standard (RFS). Agentura zároveň poznamenává, že vstup Tesly a dalších výrobců to tohoto projektu by mohl přilákat obrovské investice do budování nové infrastruktury včetně nabíjecích stanic pro elektromobily.
Přitlačen ke zdi?
Pro výše uvedené důvody se spekuluje, zda na Elona Muska nebyl vytvořen tlak, aby zmiňovaný status zveřejnil. Z historie jeho příspěvků na Twitteru je zřejmě, že forma, jakou tuto novinku zveřejnil, není pro něj vůbec běžná. Tweet spíše působí jako předem připravený text, který Musk nemusel možná ani sám psát. Na Teslu, která má velké ambice, jsou vyvíjeny velké tlaky ze strany investorů ale i vlády, zvláště pokud chce čerpat finance z vládních enviro projektů.
Závěr
V konečném důsledku možná tento tweet prospěje i samotnému Bitoinu. Enviro otázku netřeba ignorovat a pravděpodobně v dohledné době vznikne více studií na toto komplikované téma. Zároveň se dá předpokládat, že bude gradovat úsilí těžařů BTC transformovat svou těžbu tak, aby při ní používali zelenější zdroje energie.
zdroje: decrypt.co, reuters.com