Ať už chceme, nebo ne, Elon Musk má v současnosti značný vliv na cenu Bitcoinu. Vděčí tomu velké, možná až zaslepené důvěře od mnoha jeho fanoušků v kombinaci s tím, že společnost Tesla, které je CEO, v únoru potvrdila koupi BTC za 1,5 miliardy dolarů, čímž se stala nejhodnotnější společností na světě, která má ve svém portfoliu nemalou porci BTC.
Nebylo to tak dávno, co Elon Musk prezentoval v kryptosektoru roli jakéhosi lídra institucionální adopce Bitcoinu. Vždyť samotná koupě BTC firmou Tesla vyhnala tuto kryptoměnu k novým maximům a přivedla do trhu mnoho nováčků. Musk však začal postupně více propagovat kontroverzní kryptoměnu Dogecoin, díky čemuž sílila i kritika z řad kryptokomunity k jeho osobě (samozřejmě s výjimkou nadšených příznivců Dogecoinu, kteří díky Muskovým tweetům rychle zbohatli pozn.red.).
Nejhorší období pro Bitcoin nastalo v době, kdy Elon Musk oznámil, že Tesla pozastavuje přijímání Bitcoinu jako platidla z důvodů jeho negativního vlivu na přírodu. Toto samotné konstatování je diskutabilní, protože Bitcoin může být pro přírodu z dlouhodobého hlediska dokonce prospěšný, a tak nervozita mezi BTC komunitou a Muskem nabyla nových rozměrů. Musk však jakoby začal konvertovat ze sarkastického trolla, jehož tweety se brali s nadhledem, na uraženého miliardáře jelikož k Bitcoinu začal být mnohem tvrdší. Vše vyvrcholilo v neděli tweety, které spustily další lavinu výprodejů.
Co se vlastně stalo?
Musk v neděli zveřejnil směrem k Bitcoinu několik tweetů, ale ten, který si vyžádal největší pozornost byl jen jednoslovný reakcí na příspěvek kanálu Mr. Whale s textem: ,,Bitcoineři dají facku sami sobě, až uvidí, jak Tesla v příštím čtvrtletí oznámí, že prodala všechny své zbývající Bitcoiny. S tou obrovskou mírou kritiky, které Elon Musk čelí, bych se mu ani nedivil.“
https://twitter.com/CryptoWhale/status/1393981793813078017
Elon Musk na to reagoval slovem „indeed“, což lze přeložit jako „vskutku“ respektive „rozhodně“.
Indeed
— Elon Musk (@elonmusk) May 16, 2021
Prodá své BTC? Nebo už prodala?
Šéf Tesly tím naznačil, že 43 200 BTC, které má aktuálně tato firma pod kontrolou podle posledního podání na SEC, může být prodáno. Otázkou však je, zda zmiňovaný počet BTC je stále reálný a co s nimi ve skutečnosti Musk plánuje. Ukázalo se totiž, že umí opravdu velmi efektivně hýbat trhy a pravděpodobně si uvědomuje, že jeho tweety mohou výrazně srazit cenu Bitcoinu níže. Nabízí se proto otázka proč to vůbec dělá, pokud Tesla stále drží Bitcoin v tržní ceně přes 3 miliardy dolarů. Možnosti jsou různé:
- Tesla již Bitcoin prodala a tak Musk ví, že tím nijak neovlivňuje hodnotu majetku své firmy – tomuto scénáři by nahrávala on-chain data, která naznačila, že před oznámením o pozastavení podpory pro platby BTC přišlo nárazově na burzy téměř 20 000 BTC
Was this Tesla selling? https://t.co/Pk6c7BwkyI
— Will (@WClementeIII) May 16, 2021
- Musk se snaží snížit cenu Bitcoinu, aby firma mohla dokoupit další „levnější“ BTC
- Musk se chová iracionálně a uraženě a ačkoli Tesla vlastní nadále 43 200 BTC, negativně ovlivňuje jeho cenu, čili i majetek své firmy
Musk tvrdí, že Tesla neprodávala
Aktualizováno: Dnes ráno přibližně v 7.20 středoevropského času (SEČ) zveřejnil Elon Musk nejnovější tweet, ve kterém tvrdí, že Tesla žádné BTC neprodala. ,,Abych objasnil spekulace, společnost Tesla neprodala žádné Bitcoin,“ napsal stručně pod příspěvek, ve kterém Twitter kanál Bitcoin Archive upozornil na to, jak výrazně se začala propadat cena BTC od momentu, co začal poukazovat na Twitteru na jeho nedostatky. Pokud je to pravda (což pravděpodobně je), znamená to, že Musk vědomě negativně ovlivňuje cenu této kryptoměny, ačkoli to má související negativní dopad i na jeho společnost.
To clarify speculation, Tesla has not sold any Bitcoin
— Elon Musk (@elonmusk) May 17, 2021
Kritizoval centralizaci Bitcoinu
Elon Musk v rámci včerejších tweetů naznačil i to, že Bitcoin je silně centralizovaný. Uvedl to v odpovědi na ostrou sérii tweetů od Petra McCormacka, který svými vyjádřeními mohl Muska pořádně vyprovokovat.
,,Bitcoin je ve skutečnosti silně centralizovaný kvůli super majoritě, která kontroluje velké těžební společnosti. Jeden jediný uhelný důl v Xinjiangu byl zaplaven, přičemž téměř zemřeli těžaři a Bitcoin hashrate se propadl o 35%. Zní to jako decentralizovaná věc?,“ zeptal se.
Následně doplnil: ,,Hej, kryptoměnoví „experti“. Slyšeli jste někdy o PayPal? Je to možné … možná … podle toho co vím, si uvědomíte, jak fungují peníze.“
Musk tím narážel na to, že lepší kryptoměna pro běžné platby může být „jeho“ Dogecoin, který rychleji produkuje bloky a proto zvládá více transakcí – naznačil, že Dogecoin může zvládnout až 100x více transakcí než Bitcoin za 100x násobně menší poplatky za stejný čas ( toto řešení má však několik rizik například možnost učinit díky nízkým poplatkům spam útok za nízké poplatky). Nízké poplatky a vysoké objemy jsou podle něj tím, co potřebují nové peníze pro náš svět.
Když se však Muska zeptali, jak chce vyřešit silnou centralizaci mincí DOGE, jejichž většinu drží pár velkých peněženek, tak odpověděl:
,,Já tomu rozumím tak, že tyto velké adresy patří směnárnám. Bylo by dobré, kdyby to potvrdily. Bylo mi řečeno, že ta největší je Robinhood.“
https://twitter.com/PPathole/status/1393763421456195586
Jak jsme uváděli výše, Peter McCormack Muska zjevně vyprovokoval, když v delším vlákně tweetů, ve kterých se snažil poukázat na to, že příběh o negativním environmentálním dopadu Bitcoinu na přírodu je extrémně přehnaný mimo jiné uvedl: ,,Možná si perfektní troll … nebo možná v to opravdu věříš (bože, doufám, že ne.).“
Musk na to reagoval takto: ,,Nepříjemná vlákna, jako bylo toto, mě motivují, abych šel all in Dogecoin.“
Shrnutí
Elon Musk má extrémně silný vliv na ceny kryptoměn a to není vůbec dobré. Poslouchají ho davy lidí, kteří přišli do kryptosektoru teprve nedávno a jsou v trhu příliš krátce na to, aby kryptoměny jako takové opravdu pochopili. V současnosti je Musk neřízená střela, která může ovlivnit BTC pozitivně i negativně. Z dlouhodobého hlediska Bitcoin potřebuje, aby v trhu nebyl jen jeden velký institucionální hráč, který na sebe přitahuje obrovskou pozornost, ale minimálně série více, co přerozdělí sílu a vliv. Na druhou stranu Bitcoin si prošel už mnoha krizemi a pokud si neporadí s tweety jednoho muže či jedné společnosti, nemá nárok na to, aby naplnil svůj ambiciózní dlouhodobý cíl. Historie naznačuje, že z podobných problémů vyšel vždy ještě silnější než dříve.
O Elonu Muskovi, Bitcoinu a Dogecoinu jsme toho napsali v poslední době více. Pro zlepšení orientace čtěte také:
- Elon Musk: Muž mnoha tváří nebo rozbor jeho života a duše
- Elon Musk byl v kontaktu s vývojáři Dogecoin již od roku 2019
- Elon Musk způsobil pád BTC o 15%. Tesla přestala akceptovat Bitcoin